şükela:  tümü | bugün
 • reaktif depresyon'un yani çeşitli sebeplere bağlı olan sıkıntı halinin aksine dıştan bir etki olmaksızın, kendiliğinden ortaya çıkan ve de gelişen bir depresyon türüdür. bunda kalıtım ve de diğer psikotik rahatsızlıklar etkili olmaktadır. örneğin endojen depresyon manik depresif psikozun bir şeklidir, bir dönemidir. (bkz: depresyon) (bkz: mevsime bağlı depresyon)
 • dis etkenlere degil, genetik ya da beyin kimyasi gibi biyolojik sebeplere bagli depresyon turu*.
 • ilahi adalet olgusunun gülünçlüğünü bu kadar açık şekilde ortaya çıkaran başka bir şey daha yoktur.
 • "içim altüst oldu ve öyle bir şiddete tutuldum ki dehşet bir şey. ta içimden geliyordu, işte en kötüsü de budur. dışardan, kıçınıza tekmeler inince kaçabilirsiniz. ama böyle bir şey içeriden geldi mi kaçmak olanaksızdır. böyle bir şeye yakalandım mı gitmek, bir daha hiçbir zaman, hiçbir yere dönmemek isterim. sanki biri oturuverir içime." - romain gary, onca yoksulluk varken
 • melankolik depresyon olarak da bilinmektedir.genellikle melankolik depresyon vakalarında, bireyin hayattan zevk alamama,kendinden nefret etme gibi duygulanımları sonucu major depresif vakalarda olduğu gibi intihar girişimleri görülür.depresyon sabahları yoğun olarak kendini hissettirir (içinizde uzayın o koca boşluğu varmış gibi hissedersiniz,o kadar boştur ki içiniz kusmak isteyip de kusamazsınız) ve bu depresyon türünde temel problem kişinin mutsuzluğudur diyebiliriz.
 • bu olgular ilaçlara ve elektrokonvülsif tedaviye (ekt’ ye) iyi yanıt verirler; tek başına uygulanan psikoterapiye genellikle olumsuz yanıt verirler. en tercih edilen ilaçlar trisiklik antidepresanlar, selektif serotonin geri – alım inhibitörleri ve trisiklik – olmayan ilaçlar gibi klasik antidepresan ilaçlardır. ağır majör depresyonda genellikle, trisiklik ilaçlar ve venlafaksin, ssri’ lerden daha etkili olabilir.
  bu ilaçlar diğer depresyon çeşitlerine göre en fazla terapötik etkinliği melankolik majör depresyonda gösterirler. olumlu yanıt verenlerin oranı % 80 civarındadır. özellikle psikomotor retardasyon gösteren anhedonik hastalar, ajite ve delüzyonlu alt – tiptekilere göre daha fazla olumlu yanıt verirler. iştahsızlık ve ağırlık kaybının bulunması, sabah erken uyanma ve reaktivite yokluğu olumlu yanıtın yüksek olacağını gösteren kanıtlardır. ajite ve delüzyonlu hastalar bu ilaçlara yeterli yanıt vermeyebilirler ve bunlarda ilaç olarak antipsikotik (nöroleptik) ilaç verilmesi veya ekt yapılması gerekebilir. intipsikotik ilaçlar ilk alt – tipte (retardasyonlu anhedonik) kullanılmamalıdır; belirtileri kötüleştirebilirler. klasik antidepresanlara düşük yanıt verecek olguları öngörmeye yarayan belirtiler arasında delüzyon ve ajitasyondan başka nörotik belirtiler, hipokondriyak belirtiler ve histerik kişilik tipi de sayılabilir. hastalığın uzunluğu ve daha önceden geçirilmiş epizodların sayısının fazlalığı bu ilaçlara yanıtın azalmasına yol açabilir.
  melankolik depresyonda akut epizodun düzelmesinden sonra tedavi idame ettirilir ve 16 – 20 hafta kadar belirgin depresif belirtiler göstermeyen hastalarda idame tedavisi kesilebilir. bu olgularda antidepresan ilaçlarla veya lityum ile profilaktik tedavi, relapsı önler veya nüks sayısını % 50 azaltabilir.
 • genelde içe dönüklerin (introvert) takıldığı depresyon türü. dışa dönüklerinki (extrovert) için;
  (bkz: reaktif depresyon)