şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir serdar kaya kitabı. umuyorum devamı da gelecek ve olacak ilk serdar kaya kitabı. vaktiyle derin sular'da yayınladığı yazı dizisinin gözden geçirilmiş ve türkiye yakın tarihinden örneklerle zenginleştirilmiş versiyonu. kitap henüz piyasaya çıkmadığı için okuyamadım fakat internetteki yazı dizisi bile oldukça kapsamlı bir araştırmanın sonucuydu. birkaç gün içinde kitaba ulaşabileceğiz. buradan takip edebilirsiniz:

  http://www.serdarkaya.com/endoktrinasyon/
 • geçen mayıs ayının sonu ile haziran ayı içerisinde okuduğum kitap. bende sevan nişanyan'ın yanlış cumhuriyet kitabını okuduğumda da olan şeyi yarattı: tüm öğretilenlerin yalan olduğu duygusu.
 • (bkz: ordu size bir iş bulur)

  das experiment filmine konu olan stanford deneyiyle ilgili bilgiler içeren kitap.. insan psikolojisini daha iyi anlayabilme adına, daha önce yapılan deneyler hakkında bilgiler veren kitabın, eğitim bilimleri alanından kpss'ye giren öğretmen adaylarının özellikle okumasını temenni ederim. gülsüm inek'e ithaf edilmesi cuk oturmuş!

  edit: bkz. ibaresi...
 • kitap hakkında detaylı bilgi alınabilecek url: http://www.serdarkaya.com/endoktrinasyon

  kitabın ikinci baskısının kapağı: http://www.serdarkaya.com/…m/kapak-baski-2-1024.jpg

  kitabın ücretsiz indirilebilebilen 11 ve 12. bölümleri: http://www.serdarkaya.com/…rinasyon/bolum-11-12.pdf

  tema:
  (bkz: sosyal psikoloji/@derinsular)
 • akla reaper'ları getiren kavram.

  (bkz: mass effect 3)
  (bkz: indoctrination)
 • kitap kendi içinde bir mühendislik harikası aslında. konuya giriş noktası olarak insan psikolojisi ve otoriteye karşı tutumun incelenmesi ardından bireyin düşüncelerinde yapılan manipülasyonlardan hareketle bunun topluma aktarılması yani kitabın anlatım şeması çok başarılı. kitabı sadece türkiyede toplum mühendisliği olarak sınırlandırmak yazarın seçimi olabilir ancak okuyucu bunu daha genel bir dünya görüşüyle bağdaştırmakla yükümlü bence.
 • ulus devlet modelinin kurgusal yönünü ele alan; konu ile ilgili deneysel çalışmaları, tarihsel örnekleri ve felsefi-politik vecheleri biraraya getirip sağlam bir üslupla önünüze seren başarılı bir kitaptır.
 • ücretsiz indirilebilir bölümleri çok heyecanlı hele şimdi bulunduğumuz yerde yaşayanların 40 bin yıl öncede burada yaşamış olmaları ve hiç kıpırdamamış olmaları gibi akıllara zarar bir tanım var, ne diyeceğimi bilemedim.

  arkeolojiyi falan sildi attı bir kalemde, tamam tarih külliyen yalanda bu topraklarda olan bitenden habersiz bir cahilin karalaması olmuş biraz. en basitinden özellikle batı andolu ve ege tarih boyunca bir çok farklı halka ev sahipliği yaptı bu halklardan bazıları tamamen yok edildi, bazıları çeşitli göçlerle bu bölgeye taşındı ve uygarlık kurdu. doğudan hunlar ve türkler geldi, güneyden çeşitli kavimlar geldi, hunlar kuzey avrupaya kuzeyden girerken avrupa dan insanlar güneyden anadoluya geldi.

  ve güya araştırmacı güya eğitim görevlisi bir kalkıp 40000 yıl önce ki halklar aynen bugünkü halklar diyorsa "türkiye'de yaşayan insanların büyük bölümünün 40 bin yıl önce de bu topraklarda yaşamış olmaları" kusura bakmasın kıçından sallıyordur, hiç bir bilimsel temeli olmayan nişanyan gibi bir adamın çıkarımları ve yalanları ile kitap yazmak aynen zamanında milliyetçiliği yaymak ve geliştirmek için iktidar sahiplerinin kendilerine göre tarih yazmaları ile aynıdır.

  bir tanesini demediğini bırakmayan birinin kalkıp aynısını yapmaya çalışması kişinin yüz sayısı hakkında yeterli fikri vermektedir. türklerin ve kemalistlerin ırkçılığına böyle bir tepki gösteren birisinin genetik araştırma türü mengele ağzı ile tespit yapıp kitap yazması ayrı bir çelişki. resmi söylemi yalancılıkla suçlayıp bu yalancılığı ispatlamak için kafadan atma sayılarla desteklemek bile hem kitabı hemde yazarının kalitesini oldukça belli ediyor. yazık
 • yalan yok; çok ekmeğini yediğim kitap...
  belki on defalarca okudum satırlarını, çok karaladım, çok çizdim, farklı kaynaklara yöneldim, kitaptan filmlere uzandım...

  kendimi bir (bkz: alien) olarak hissettiğim bütün toplumsal ritüellerin mahiyetini ortaya çıkarmak ve aklımı sakinleştirebilmek için ihtiyaç duyduğum yaklaşımları bu kitapta ziyadesiyle buldum...

  ben bu kitapla sosyoloji yüksek lisans projesi verdim, yetmedi tarih yüksek lisans mülakatını geçtim. sunumlarımda hep bu kitabın esintileri oldu. sınavlarım hep aynı yaklaşımın eseri olan ifadelerle bertaraf edildi... yani bir kitapla, sosyal bilimlerin farklı dalları üzerinde rahatlıkla ilerleyebildim. şoven yaklaşımları rahatlıkla savuşturabildim. ve daha nicesi...

  işbu sebeplerle kitabın yazarı (bkz: serdar kaya) teşekkür edilesi bir müellif ve akademisyendir.