• latincede endometrium, rahimin iç tabakasına verilen isim, adet kanaması sırasında dökülen hücreler rahimin gebeliğe hazırlanması nedeniyle çoğalmaya uğramış, ancak gebeliğin gerçekleşmemesi sonucu işlevsiz kalarak atılan endometriyum hücreleridir.
  • 3 tabakadan oluşan rahimin en iç tabakasıdır. kişiyi mikroplardan koruma gibi bir özelliği yoktur.
    (bkz: myometrium)
    (bkz: perimetrium)
  • kanserleri en sik over ve vajene metastaz yapar.
  • tedavisinde ameliyatın yanında kemoterapi radyoterapi ve içeriden radyoterapi yöntemi olan brakiterapinin çok önemli yeri olan kansere sahip organ

rahim olarak da bilinir.
  • şu ara kendisiyle biraz başım dertte. normalden uzun süren ve aşırı kanamalarda dikkatli olun efendim.
  • sezeryandan 3 yıl sonra, kesik üzerinde meydana gelen ve ceviz büyüklüğünde olması sebebiyle 1 hafta önce, lokal anesteziyle aldırdığım kist. ne ameliyat esnasında ne de sonrasında bir ağrım oldu. öncesinde zaten pek hissedilmiyordu ama büyüdüğü için aldırmak zorunda kaldım. şu an, alındığı yerde gamze gibi ufak bir çukur oluştu. şiş olmasından iyidir.

edit: pataloji sonucuna göre kist 6 cm çapındaymış. 3 cmlik bir kist daha varmış. yani endometiyum değil iyi huylu tümörmüş. bu durumda kist ile karıştırılabilen durum olarak tanımı değiştiriyorum.
  • mestrual siklus sırasında bezlerin büyümedi östrojen sayesinde olurken bu bezlerin sekresyonundan lh sorumludur.
  • adet dönemlerinde bazen büyük parçalar halinde döküldüğü de olur. daha önce böyle bir şeyle karşılaşmamış hanımlar "ölüyor muyum lan" diye panik yapsalar da genelde korkulacak bir şey değildir.
  • aşk çocuklarının sıkı sıkıya tutunduğu yer. yeni bir yaşamın, minik bir bebeğin oluşumunda önemli rol oynayan bir tabaka. doğana kadar stairway to heaven yapbozundan bir parça diye sallıyorum. doğduktan sonrası zaten belli, çoğunlukla çile. evet, çile bülbülüm çile!
  • eğer menapoz'daki bir kadında anormal vajinal kanama varsa ve endometriyum kalınlığı 4 mm'den fazlaysa buna probe küretaj yaparız.

eğer üreme çağındaki bir kadında anormal vajinal kanama varsa ve endometriyum kalınlığı 12 mm'den fazlaysa buna probe küretaj yaparız.

endometriyum kalınlığının en önemli sebep karşılıksız östrojen artışıdır. tam tersi endometriyumu inceltip kanama yapan sebep ise progesteron kıırılma kanamasıdır.

ve çıkan dokuyu patolojiye göndeririz.

edit: bilgi ekleme.
hesabın var mı? giriş yap