şükela:  tümü | bugün
 • kalin bedenli insan tipi.
 • (bkz: ektomorf),(bkz: mezomorf)
 • kolay kütle kazanan ama zor kilo veren sporcular bu türde anılırlar. neşeli ve dışa dönük insanlar oldukları varsayılır.
 • kolay kütle kazanabilmesiyle meşhur, göbeğe karşı sürekli bir savaş vermesi mukadder olan vucut tipi. mottosu (bkz: brad pitt'in fight club'daki hali gibi olsam yeter)dir.
 • azıcık kas hafızası varsa günde 10 şınavla bile ile ayı gibi olan bünyedir. ancak günde bir minik çikolata ile başka bir ayı türüne dönüşebilmektedir.

  mesela "çok spor yapıp, istediğim gibi yiyeyim" diyerek fit olamaz, aksine "çok kaslı şişman" olurlar.

  "spor yapayım ama az yiyeyim" diyemezler çünkü kasları korkunç kalori ihtiyacı çeker ve büyük eziyete uğrarlar.

  "spor yapmayayım ve az yiyeyim" diyebilirler. şimdilik böyleyim, kaslarım eriyor, yağlarım eriyor, huzurluyum. dayanıklıyım ama eskisi kadar güçlü değilim, bo'yu savururken bazen momentum beni alt edebiliyor.

  işin özü vücut işi için yaratılmış bünyedir ve buna uygun yatkınlıkları vardır.
 • 3 senedir aralıksız olmasada sürekli spor yapmaya çalışan endomorf bireyim. endomorf bir vücuda sahip olmak gerçekten kötü birşey (eğer bodyguard falan değilsen). bu yüzden fazla kilolarından müzdarip olan arkadaşlara birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum.

  sen endomorfsun küçük düşün. herşeyde küçük düşüneceksin. o kiloları vermek istiyorsan küçük yiyecen, küçük ağırlıklarla çalışacaksın. tamam diğer vücut tiplerine göre ağır kilolar altından rahat kalkabiliyoruz fakat kilolu ve yağlı isen o kaslar hemen şişecek ve eskisinden daha kötü bir görünüme sahip olacaksın. endomorfun en bilinen özelliği çok çabuk kas kütlesi oluşturabilmeleri. o yüzden hafif ağırlık, çok tekrar. kolların, bacakların kopuncaya kadar sırtın ikiye ayrılıncaya kadar az ağırlıkla çok tekrar yapacaksın. kardiyoya girmiyorum bile onu her zaman yapmalısın.

  gelelim beslenmeye. bazıları spora başladım hadi abanayım protein tozuna diyebilir. abanmak yanlış, destek olarak kullanmak doğru. 100 kiloluk bir insanın günlük alması gereken protein miktarı 100 150 gr arası ise ve sende "kilolu" bir 100 kilo insan isen bu kadarını almana gerek yok. yarısını alsan yeter. 3 beyaz zaten yasak. tek amacın yağ yakmak olmalı buda yukarki paragrafta anlattığım gibi hafif ağırlık, çok tekrar. yağ yakıcılar yardımcın olabilir, aşırıya kaçmamak şartıyla tabiki.

  sen istiyor garın gası? önce yakacan o yağları.
 • 2 ay icinde kasli sisko bir hatuna donmeme sebep olmus vucut tipim. hatunlarin aylarca calisip yapamadigi kol ve karin kasini yaptim fakat bildigin siskoyum. hatta kollarim salona calismaya gelen erkeklerin bircogundan daha kalin ve kasli ve fakat spor hocasi duruma el koydu artik. bir kadina yakismaz diyor, daha fazla gelistirmemen lazim kollarini diyor. bu ne lan hem siskoyum hem kaslarim var bu nedir ya?

  edit: hee hee ovunuyorum bunla. uc kadin kolunu yanyana koyunca olusacak kol kadar kolum var. kapkalin kolum var. cok guzel gorunuyor sormayin gitsin. kazaklar kollarimdan gecmiyor, yazin kisa kollularla muhtesem gorunecegimden eminim!!!
 • (bkz: hee hee tabi)
 • endomorf vücut tipini ektomorf vücut tipinin tam tersi olarakta tanımlayabiliriz. endomorflar çok kolay kilo alırlar. bu nedenle görünümleri olarak yapılı dururlar fakat yağ oranı fazladır. kalın kol ve bacakları vardır ve ektomorflara göre daha kısa vücut yapısına sahiptir. özellikle üst bacaklar çok güçlüdür bu yüzden squat, deadlift hareketlerinde en iyi performansı endomorflar gösterir.

  endomorf vücuda sahip olan kişilerin tipik özellikleri

  yağ oranı yüksek olduğundan dolayı yumuşak ve yuvarlak bir vücuda sahiptir.
  yağı ve kası çok kolay kazanırlar.
  genellikle kısa boylu olurlar.
  yağı yakımı oldukça zordur
  metabolizma yavaş çalışır.
  kaslar vücutta iyi dağıtılmamıştır.
  endomorfların kilo alması çok kolaydır bu yüzden her zaman yediklerinize içtiklerinize dikkat etmelisiniz. diğer vücut tiplerine göre endomorf kardiyo çalışmalarını kesinlikle yapmalıdır. diyetlerinde yüksek protein alımına gerek yoktur.