şükela:  tümü | bugün
 • acılı kebab, acılı lahmacun, acı biber, pul biber vs bilumum acılı şeyler yemenin gerçek ve temel sebebidir.

  acı severler aslında acı sever değil endorfin bağımlısıdırlar. uyuşturucu müptelası olduklarının farkında değildirler.

  acı denilen şeyler özünde acı değil "yakıcıdırlar". çünkü acı olan şeyi yiyemezseniz, tatları çok kötüdür. örneğin, acı çekirdek, acı hıyar gibi.

  yakıcı yiyecekleri (pul biber, acı yeşil biber vs) yediğiniz zaman bunlar ağız içi ve boğazdaki mukoza tabakasını tahriş ederler. vucut, doğal savunma mekanizması olarak bu tahrişin verdiği rahatsızlığı gidermek için süratle endorfin salgılar. endorfin bir çeşit morfindir ve doğal bir uyuşturucudur. diğer tüm uyuşturucular gibi bağımlılık yapar. endorfine alıştığınız zaman alınmaz ise yoksunluk belirtileri gösterirsiniz. şiddetle endorfin istersiniz ama ne istediğinizin farkında değilsinizdir, nasıl alacağınızı da bilmezsiniz. fakat vücut farkındadır! endorfin salgılanması için bir yerlerinizin kesilmesi, kanaması, ezilmesi, tahriş olması gibi bir şey lazımdır. bunun en kolay yolu da acılı (yakıcı) bir yiyecek yemektir. siz farkında olmadan canınız acılı yemek çeker. uyuşturucu bağımlısının elleri titreyerek şırıngaya sarıldığı gibi sarılırsınız acılı adana dürümüne, boca edersiniz pul biberi çorbanıza. ve yine her uyuşturucu alımından sonra olduğu gibi üzerinize bir rahatlama, bir keyif, bir gevşeme, bir yavşama gelir, neşelenirsiniz.

  küçüklükten itibaren acılı yemek kültürüne sahip yöre ve ailelerde büyüyen çocuklar endorfin bağımlısı olurlar. "şaane yemek yaptık lan, ziyafet çekeceğiz" diye masalarını acılı lahmacun, kebablarla donatan, yemeklerine pul biber boca eden aileler kendi elleriyle çocuklarını uyuşturucu bağımlısı yaptıklarının farkında değillerdir.
 • sigara bağımlılığı ile aynı şeydir.. sigara önce vücudun normal zamanlarda endorfin (ödül hormonu) salgilayan hücrelerini duyarsizlaştirir. sonra da içince bi beş on dakikaligina endorfin salgilattirir. siz de ulan su sigarayi içmeyenler nasil rahatliyorlar dersiniz..

  geçen sabah beş buçukta duman avcilarindan öğrendim bunu..
 • yıllar önce aktüel dergisinde okuduğum bi yazıda hakkında bilgi edindiğim, insanların önemli iş toplantılarının ortasında fırlayıp spor ayakkabı giyip koşmalarını sağlayan bağımlılık.
 • küçüklükten beri spor yapan biriyseniz, sporsuz geçen bir hafta sonunda sizi çok ciddi bunalımlara sokan olay..bi an önce kendinizi koşu pistine atmak istersiniz..ayrıca bana göre dünyanın en güzel bağımlılığıdır..evet ben bir bağımlıyım..
 • tikanma'da victor mancini seks bagimlilarinin bagimli olduklari seyin aslinda endorfin oldugunu iddia eder.
 • kelime olarak ‘endo’ ile ‘morfin’ kelimelerinin birleşiminden meydana gelmektedir. endo, endokrin (hormonlarla ilgili olan), morfin ise bildiğimiz ağrı kesici anlamındadır.

  genel kanının aksine mutluluk hormonu değildir. anti-stres bir hormondur ve ağrı eşiğini yükseltir.

  hareket, egzersiz, spor, orgazm, acı, heyecan ve kahkaha durumlarında salgılanır.

  çok fazla kardiyo çalışanlar zamanla bunun bağımlısı oluyor. dışarı çıkamadığınız da evin içinde kendinizi koşarken,hoplarken,zıplarken bulabiliyorsunuz. tehlikeli.
  spor yapmayanlar sex yaparak da bağımlısı olabiliyormuş. başıma gelmedi. öyle diyorlar.
  nitekim güzel hormon ama sonradan kontrolden çıkınca cortluyorsunuz.
 • bildiğin bunun bağımlısı olmuşum.10gun antrenman yapamadım.bildigin depresyona girdim.durup durduk yere aglama isteği bile başladı.aradan sonra güzel bı antrenman yaptim.salondan çıktığımda sokakta dans ederek eve giderken buldum kendimi
 • bende de var olan bağımlılık türü.

  düzenli orgazm olma ihtiyacı sebebiyle mastürbasyon/seks: check
  huzursuz bacak sendromu: check
  acılı yemek zevki: check
  vücutta acı veren eylemler yapma (yara olana kadar kaşımak vb): check
  hareketsiz durduğunda (özellikle de bacaklarımı hareket ettirmezsem) adeta ölü gibi hissetme: check
  uykuda bile sürekli hareket etme: check
  çikolata bağımlılığı: check
  daha önemli başka işlerin varken bile seni mutlu eden gereksiz şeylerle (ör: ekşi sözlük gibi) uğraşma: check

  ben düpedüz bir endorfin bağımlısıyım. zaten kendim de farkındayım durumun, ben çok iradesiz bir adamım. o yüzden de çok korkuyorum endorfin yerine gerçek uyuşturucu bağımlılığına yakalanmaktan, diş çekilirken bile morfin verilmesinden endişe ediyorum. öyle de bir paranoyağım.
 • “(...) kendini birkaç dakika şaşkın hissetti.başında sanki akşamdan kalmaymış gibi bir ağrı vardı...nitekim önceki akşam yaşadığı ve duygu patlamaları,eski hisler ve endorfin dalgalanmalarıyla uçup giden o çılgın saatler sarhoşluktan pek de farklı sayılmazdı. “

  on içimdeki katil; mario mazzanti sonsuz yayınevi sf.329

  endorfin kişiye rahatlama veren vücudun salgıladığı morfin benzeri hormon. hipofiz bezi ön lobu tarafından sentezlenir ve salgılanır.
hesabın var mı? giriş yap