şükela:  tümü | bugün
 • içi boş organların iç yüzeylerinin optik bi aygıtla incelenmesi tekniidir, idrar kesesi, mide, yemek borusu, bağırsaklar vb. teknikle incelenir. incelemeden önce kimi zaman 12 kimi zaman 24 saat süreyle aç kalınması gerekir, korkulur çou zaman, alla kimseyi endoskopi oldurtmasın.
 • sadece ağızdan değil,bütün beden içi görüntüleme tekniklerine verilen genel isimdir.
  (bkz: artroskopi) (bkz: koloskopi)
 • kantelem: meraba benim randevum vardı, endoskopi için...
  hemşire:i çeride hasta var, o çıkınca size sıra gelecek...
  (takriben 5 dakikalık bir bekleme sonucu içeriden böğürme sesleri gelir... bir süre sonra böğürtüler ve benim hastaneden kaçma isteğim had safhaya ulaşır... içeriden bir teyze çıkar ve yanımdaki amcanın yanına oturur)
  amca: nasıldı,canın yandı mı?
  teyze: ruhumu söktüler, öldüm, bittim vs...
  (bu sözlerden sonra extradan bir joseph moduna giren ben tam eve sıcak yatağıma dönmeye karar vermişken...)
  hemşire: sıra sizde, buyrun... şöyle yatın, biraz bekleyeceksiniz...
  (kocaman bir makine ve sağından solundan çıkan bir sürü hortum... 'acaba hangisini sokacaklar ağzımdan?.. yok canım abartma sende o hortum kafan kadar, o değildir...' gibi düşüncelerle geçen 10 dakika sonunda doktor gelir)
  doktor: şimdi şunu ısır (makara gibi bir şey; ortası delik... tahmin edebileceğiniz gibi oradan hortum giriyor) şimdi hortumu ağzına sokacağız, gırtlağına gelince hortumu yut!
  kantelem: (ağzından makaramsı şeyi çıkararak) nası yani? nası yutarım ben bunu yaw?... aaa boat on the river çalıyor*...
  doktor: (çıkışır) senle uğraşamam, herkes nasıl yutuyorsa sen de öyle yutacaksın,hem sen aslansın ,kaplansın; hadi bakem...
  kantelem: peki (eşhedüenlaa.... sonrası sırf böğürtü...)
  -takriben 10 dakika sonra-
  doktor: al şu parçayı patolojiye götür, sonuçları doktoruna verirsin...
  kantelem: (hala endoskopinin bittiğine inanamamaktadır) ulan gitti güzelim parça bee... bi daha mı gelsem buralara? doktor bey when the children cryı da çalarsanız bi daha soktururum o hortumu gırtlağıma...
  doktor: kaybol!!!
 • etrafinizdaki herkesin "ay ay ay, çok ireeeeeenç bisii endoskopi, ben söyle ögürdüm, o söyle kustu, sunun bogazi parcalandi" demesiyle ülkedeki herkesin mide endoskopisi yaptirdigina inanilir, kafada canlanan engizisyon sahneleri unutulmaya çalışılır, varılır hastaneye... sizden öncekilerin bagirtisi (bogazlarindaki o boruyla pek de bagiramiyolar aslinda; hoöuobüüü diye bi ses çikiyo) ve bögürtüsüyle iyice motive olunur... daha boruyu görür görmez ögürmeye baslanilir ama yapacak bisii yoktur... röntgen çektirmenin yeterli olmadigi, endoskopinin midedeki faaliyetleri süper tespit ettigi söylenmistir çünkü... söylendigi kadar korkunc olmasa da pek de sevimli bi islem olmayan endoskopi sonucunda "tebrikler, ülser ve gastritiniz" var haberi alınır... ilaç tedavisi bi boka yaramaz ama o kabus bi daha yasanmasin diye bi daha da mide için hastaneye gidilmez... o gün "artik sigara içmicem" diye söz verilir... tutulmaz...
 • yaptirdiginiz yere gore, izdirap duyabileceginiz veya hicbisey hissetmeyip dahasi uyusturucunun verdigi cakirkeyif halinden dolayi cok sevdim, bi daha yapar misiniz dedigim hadise. eger ilgili hemsire guzelse, olaydan sonra almis oldugunuz uyusturucunun etkisiyle kadina sulanmaniz mumkundur. ilerki zamanlarda kontrol icin gittiginizde kipkirmizi bir suratla rezil olmus bir sekilde bekleme salonunda oturmak zorunda kalabilirsiniz. (bkz: test edildi onaylandi) ayriyeten sadece bakmakla kalmaz, doktor gerek gorurse incelemek uzere bir parca da koparabilir vucudunuzun icinden. kolonoskopiye gore her zaman tercih edilmeli israrla istenmelidir.
  (bkz: kolonoskopi)
 • -mrb
  -uzanın şöyle, şimdi bunu* sokucam midenize siz de makarna yutar gibi yutucaksınız.
  -ehem o nasıl makarna öyle??
  -boşverin siz yutun yeter. yalnız önce şunu ısırın*.
  -pekihghg...
  -hoooopp...yutkunun...
  -ghgghghhghggdfdg...
  -ee tabi nefes de alın, mümkünse burundan olsun.
  -sfnnnffdfndfn.hohohğğğğ...ğğğğğ..fgğfğgğfgğ....(5 dakika kadar)
  (vjjjjt)*
  -kalkabilirsiniz. yalnız 1.5 saat yemek yemeyin
  -zaten yiyebiliceğimi sanmıyorum.
  tüm bunlara rağmen yine de bahsedildiği kadar kötü olmayan bir tür tanı koyma yöntemi yani bir daha gerekse korkmadan giderim.
 • mide ve incebagirsak icin yapilani(bkz: gastroskopi)dir.
 • ozel hastanelerde son derece acisiz[sonrasinda bogaz agrisi olabiliyor, sokarken muhtemelen saga sola durtuyorlar] yapilan ic organ goruntuleme islemi. bonus olarak albume konmak uzere renkli mide ve bagirsak fotograflariniz ile hastaneden ayriliyorsunuz. onemli olan ic guzelligi derlerdi de inanmazdim. boyle pembe pembe bi mide, hos tabi.
 • iğrenç bir operasyon, güya uyuşturucu veriyorlar bi şey hissetmemeniz için ama ne mümkün. her şeyi sonuna kadar hissettim.*uyuşturucu sadece operasyondan sonra azcık sersemletti.
 • (bkz: kolon kanseri)
378 entry daha

hesabın var mı? giriş yap