şükela:  tümü | bugün
 • aslı indulgence olan bu kelime bir inanış içinde kullanılır... hristiyanların işledikleri günahlardan, yaptıkları eşşekliklerden, imansızca dawranışlarından oruç tutarak, aç kalarak veya ibadet ederek kurtulmaları hadisesidir.

  papa olacak şahıslar, kafalarına göre bu günahların tamamını veya bir miktarını bağışlayabilirler, akrabalarının tüm günahlarını bağışlarlar mesela, papanın kardeşinin karısı der ki "abi bağışlama şu bizim komşuyu" bağışlamaz, hatta daha da günah yazar...

  her neyse, bir ara para ile eldunjans alabilme diye bi ayar çıkardılar, almanlar bu konuda mütiş bir endüljans ticareti yaptılar, papalar banker oldu... neticesinde, diğer din adamları "ayıptır, lan adam mı skiyonuz çok afedersin" gibi tepkilerle coştuklarında elduljans dawası kayboldu ortadan, lakin el altından yapanlar wardır inanıyorum ki...
 • - papa abi, ben komşunun tawuğuna kışt dedim...
  - nakit mi, ticket mı ?
  - ne farkeder ki abi, vericez parası neyse ?
  - ticket'ı bir ay sonra alıyorum, 2 katı masrafı olur sana... ama bakarız yine...
 • - papaba* yaw bi yannış yaptık, arkadaşın eşeğini sktik, nası yaparız, bağışlasan şöyle dost işi ?
  - bağışlarız... zevk aldın mı ?
  - pek değil, folloş geldi...
  - 100 dm yeterli... ama bak yalan söylüyosan, zevk aldıysan ahiret gününde ortaya çıkar, geriye günahın kalmış olur, sen üzülürsün...
  - biraz şeyaptım yani, nebliym bi titreme geldi bana hafiften...
  - 150 wer git... enduljans'a şükret...
 • - alo ben gazetedeki satilik dogan gorunumlu sahin icin arami$tim..
  - ha evet, makine tertemiz abi. hor kullanmadim hic, steryo teybi var. (hayir amerikan filmlerindeki $u tribi de anlamadim. mono sistem kaldi mi ki?) i$iklarda iyi kaciyor. cok bi$i degil 2 milyar 200 istiyorum.
  - ka$if $imdi ben st. teresa'da papazim, aylik gelirim belli giderim belli olurunu soylesen?
  - hoca kurtarmaz cok masraf ettik arabaya, sanayiye daha birsuru aksesuar taksidim var iceri girerim a$$agisina birakirsam.
  - bir milyar vereyim ustune gunahlarini bagi$layayim bi$ekilde?
  - bir ikiyuz elli, ustune benim oglan gecen redford'un kizi hamile birakmi$ aldirdik cocugu onun da gunahi sevabi neyse bi fikslersin o zaman.
  - eywallah hocam bulu$alim noterde pazartesi sabahi.
 • katolik kilisesi'nin xvi. yüzyıl başlarında yayınladığı bir bildiriye göre, hıristiyanların günahlarından arınma yöntemlerinden biridir. katolik inanışına göre, hıristiyanların günahlarından arınabilmesi için, rahiplerin önerisiyle kendilerine fiziksel acı vermeleri gereklidir. yeniçağ başlarında katolik kilisesi'nin çeşitli sanat eserleri yaptırması, israf içinde bir yaşam sürdürmesi nedeniyle yeni gelir kaynaklarının arayışına girildi. sonunda hıristiyanların günahlarından arınabilmesi için kiliselere bağışta bulunmalarına ilişkin bir bildiri yayınlandı. bu bildiri katolik kilisesi'ne karşı tepkilerin kitlesel eylemlere dönüşmesine yani reform eylemlerine neden oldu.
 • tarih derslerimizin bizlere anlattığına göre cennetin tapusu.

  (bkz: bedava mı sandın para verip aldım)
 • (bkz: endulujans)
 • (bkz: kefaret)
 • hepsini gectim, leo x bu isi abartip, sanki urun yaristiriyormuscasina "benim sattigim enduljans digerlerinden iyidir, bunu alanlar butun gunahlarindan sonsuza dek arinirlar" demistir. bunu yapmasinin nedeni ise, avrupa'nin en buyuk binasi olacak st peter's basilica'yi yaptirmak istedigi halde elinde para kalmamis olmasidir. zaten martin luther'i cileden cikartip doksan bes tezlerini asmaya iten en onemli faktor de budur.
 • kilisenin,kişilere karsılıgında gunahlarının bagıslandıgını belirtmek için verdiği belge