şükela:  tümü | bugün
 • endulus emevi devleti bugunki ispanya topraklarinda kurulmus idi.
 • 750 yılında abbasiler'in ayaklanması sırasında şam'da yapılan katliamdan kaçabilen
  emevi ileri gelenleri ispanya'ya gelerek, 756 yılında bağımsızlıklarını ilan ettiler. böylece islam dünyasında başkenti kurtaba kenti olan ikinci bir devlet kurulmuş oldu. ispanya'yı geri almak isteyen franklarla ve ispanyollarla uzun süre savaştılar. kuzey afrika egemenliği için de abbasilerle ve fatımilerle savaştılar. 1031 yılında iç karışıklıklar ve dış saldırılar nedeniyle parçalandılar. yerine sayıları 15'i bulan küçük uydu devlet ( tavaif-ül mülk ) kuruldu. bunlar içinde en önemlisi ben-ül ahmer devleti olup, 1492 yılına kadar varlığını sürdürmüştür. endülüs emevileri, arap-islam ve ortodoks sanatı ile latin ve vizigot sanatlarını ispanya'da birleştirerek önemli mimari eserler yapmışlardır. bunlar içinde en önemlileri elhamra sarayı ve kurtaba külliyesidir
 • (bkz: endülüs)
 • en büyük islam bilgin ve filozoflarını yetiştiren, mimarisiyle büyüleyen dünyanın gelmiş geçmiş en velüd medeniyetlerindendir. tarık bin ziyad'ın gemileri yakmasıyla ispanya topraklarında tohumlanmış ve bu tohumdan serpilen ulu medeniyet ağacının meyvelerinden tüm avrupa ve doğu nasiplenmiştir. endülüs'te yazılan bir çok eser dünyanın muhtelif kütüphanelerinde saklanmaktadır. lakin devletin yıkılmasıyla soykırım olduğu gibi bir kültür vandalizmi de yaşanmış taş üstünde taş bırakılmamış koca bir medeniyet talan edilmiştir. şimdi o medeniyetten geriye 2 saray ve bir kaç hüzünlü yapı kalmıştır geriye.
 • pierre curie'nin, hakkında; "onlardan bize otuz kadar kitap kaldı ve bu sayede ancak atomu parçalayabildik. eğer yakılan milyonlarca el yazması kitabın yarısı kalsaydı çoktan galaksiler arasında geziyor olacaktık." dediği ilim irfan yuvası. evet bu böyle. galaksiler arasında gezinmekten bahsettirecek bir ilim söz konusu olan. ama ne biliyoruz hakkında? ne yazılıyor? bir ispanyol profesörün de dediği gibi: "neyi ne kadar bilmemiz isteniyorsa, onu öğreniyoruz." konuyla ilgili olarak buna ve buna bakılabilir.
 • ibn-i arabi'nin doğduğu zamanlarda ispanya'da hüküm süren emevi devleti. resmi mezhebi zahiriliktir.
 • konu ile ilgililenenlere mehmet özdemirin isam yayinlarindan cikan endülüs isimli cok ama cok basarili kitabi önerilir.
 • ilim sağlık hoşgörü ve teknoloji yuvası.emeviler yıkılırken sanki aralarından özel seçilmiş insanların kaçıp kurdukları çağın ilerisinde bir yer.şimdiki 3 büyük din denilen aynı tanrıya inanan insanların huzur içinde yaşadığı ve günümüz müslümanlarının bakıp ibret alması gereken örnek devlet.isminde emevi geçtiğine bakmayın asıl ismi ımarah qurtuba yani kurtuba emirliği'dir.2 yüzyıl sonra ise kurtuba halifeliği ismini almıştır.emirlikten kasıt ise tanrının ve peygamberlerinin emrinde olmaktan geçer yönetenin değil.daha sonra yunan polisleri gibi şehir devletlerine ayrılmıştır ve yobaz katolikler tarafından yutulmuşlardır.islam'a dair en güzel şeydir.avrupa'daki ilk üniversitelerin kurulması ve rönesansın başlamasında etkili olmuştur.

  şu an yaşasalar heralde kafir allahsızlar diye ışid ve sempatizanları tarafından bombalanırdılar.günümüzün yozlaşmış ve yobazlaşmış müslümanlığı daha ne kadar böyle devam eder bilinmez ama islam'ın bir daha asla ulaşamayacağı zirve noktasıdır.

  not:dinci yaftası yemişim hiç bir tanrıya inanmıyorum yukarda islamın neresini övdüm acaba ?
  rönesansı lise tarihte öğretilen istanbul'dan kaçan aydınlarla başladığını sanmıyorsunuz umarım.ayrıca da ben demiyorum alın izleyin; link 1 link 2