şükela:  tümü | bugün
 • almanlar tarafindan basladigi iddia edilen 4. endustri devriminin isimlendirme sekli.
  1. endustri devrimi buharli makinalarin bulunmasi ile yapilmistir.
  2. endustri devrimi seri uretime gecis ve uretimde elektrigin kullanilmasi ile olmustur.
  3. endustri devrimi elektronik ve dijital teknolojilerin seri uretimin optimizasyonuna katilmasi ile olmustur.

  simdi almanlarin onculugunu yaptiklarini iddia ettikleri 4. endustri devrimi ise internet of things ve bu baglamdaki konseptlerin seri uretime ve endustri makinalarina entegre olmasi ile olacaktir. baska bir deyisle fabrikada uretimdeki makinalar bir biri ile konusacak, disari ile konusacak, big data harman olacak, ortaya karisik bir seyler yapilacak olayidir.

  bu alandaki innovasyon ve yenilikler gomulu sistem know-how'u ile elde edilebilecektir. gomulu sistemler, eger soylenilen 4. endustri devrimi almanlarin ongordugu sekilde gerceklesirse oldukca onemli bir alan haline gelecektir.

  http://de.wikipedia.org/wiki/industrie_4.0 (almanca)
  http://en.wikipedia.org/wiki/industry_4.0 (ingilizce)
 • (bkz: industry 4.0)
 • mekanik imalat (buhar gücü, seri üretim bantları vs.) elektrik gücü, dijital devrim'den sonra ortaya çıkan 4. endüstri devrimi ilk kez 2012 yılında hannover'da bir fuar'da isimlendirildi.
  son bir kaç yıldır oldukça fazla konuşulmaya başlandı.

  temel olarak internet'in daha yaygın kullanımı ve esnek üretim sistemlerine yönelik devrimsel kavramlar içermekte. ge, siemens gibi dev firmalar harıl harıl teknolojik altyapı geliştirmekte. içeriğine kabaca bakarsak:

  -birbirlerine internet üzerinden bağlı sürekli iletişim halinde büyük siber fiziksel sistemler (fabrikalar, makineler, üretim bantları, montaj sistemleri, ürünler vs.)

  -gelişmiş sanallaştırma, modelleme ve simülasyon altyapıları

  -dağınık sistemler içerisinde kendi kararlarını alabilen küçük üretim tesisleri. her bir tesis küçük bir parça yaparak ortaya büyük bir ürün oluşturacak.

  -gerçek zamanlı üretim:istenilen üretim'in gerçek zamanlı alınması, analiz edilmesi ve nod'lar yardımı ile üretilmesi:

  servis tabanlı imalat: internet of things iç içe bir şekilde gerçek zamanlı servis ve imalet hizmeti.

  esneklik: örneğin araba imal eden bir fabrika'nın gelen siparişlere göre hızlı bir şekilde cep telefonu üretebilecek şekilde değişebilmesi.
 • elimdeki rpi ve arduino larımla, nodemcu larımla dahil olduğum akım.
 • büyük veri'nin yapay zeka ve makine öğrenmesi ile işlenmesi sonucu, pek çok işin makineler tarafından nesnelerin interneti konsepti kullanılarak, üretim kararlarının alınmasından üretilmesine ve dağıtılmasına, planlama-üretim-dağıtım sürecinden insan faktörünün büyük oranda çıkarılmasına olanak sağlanacağı, almanların havariliğinde pek heveslisi olduğu yeni model sanayi devrimine verilen isim. skynet'in ortaya çıkmasına az kaldı yani anlayacağınız.

  dördüncü sanayi devrimi olarak da geçiyor.
 • az sayıda türkçe kaynağın olduğu şu sıralarda gördüğüm en güzel endüstri 4.0 üzerine açılmış portal http://www.endustri40.com/http://www.endustri40.com/
 • tam bir baş belası. insanlardan sonra, "şey" leri de fişlemeye başladık.
 • almanlar tarafından başlatılması planlanan siber- fiziksel sistemler aracılığıyla gerçekleşecek 4. sanayi devrimine verilen addır. bir diğer adı ise intelligent production dur. bu tema bu seneki world economic forum`da da kendine geniş yer bulmuştur.

  aslında (bkz: internet of things) ile dijital dünyanın birbirine bağlanması söz konusu. makinelerin birbirleri ile internet üzerinden hatta sensörler aracılığıyla iletişim kurduğu bir imalat dönemine doğru gidiyoruz. örneğin bir sabun imal fabrikasını düşünelim. mallar üzerlerindeki rf-id etiketleriyle hangi bileşikten ne kadar miktar lazım olduğundan tüketicinin bireysel isteklerine kadar herşeyi biliyor mal ve buna göre üretim yapılıyor, eğer eksik malzemeler varsa sistem onu otomatik olarak sipariş veriyor. insanoğluna ise bir tek bu işlemin sonunda kontrol etmek kalıyor. böylelikle imal süresinin tamamen dakik olması ve kişilerin isteklerine göre üretimin kolaylaştırılması bekleniyor. ancak bu aynı zamanda çoğu insanın işlerinden çıkması demek ki bu da uzun vadede işsizlik rakamlarının artması demek. ona nasıl bir önlem alacaklar merak ediyorum

  nesnelerin interneti kavramı ile hayatımıza girecek kavramlardan bazıları şunlar: smart grid, smart factory, smart home. örneğin rüzgârlı havalarda üretilen rüzgar enerjisi veya güneşli havalarda üretilen güneş enejisi fazla geldiğinde bu fazla enerji fabrikalarda veya evlerde kullanılacak. böylece enerji fiyatlarında bir düşüş ve ekosistem dostu çalışmalar yapmak hedefleniyor.

  yani dezentral(merkezi olmayan) bir imal modeli bizi bekliyor. bu aslında varolan tüm datalarin ve hizmetlerin dünya çapında kullanılmasının sonucu. tabi bunun yanında endüstri 4.0 pekçok riski de beraberinde getiriyor. beni su an en çok endişelendiren ve merak ettiren cyber risk ve şirketlerin bunun önlemek için nasıl yazılımlar geliştirdiği. eğer inovasyon ve siber güvenlik arasında doğru bir denge kurulamazsa, big datanın şirketi mahvedecegi açık hatta nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama şirketlerin siber risk açığından dolayı yapacağı zararın yıllık 400 milyon dolar dolaylarında olması bekleniyor.
 • dünyada hayatı büyük bir değişikliğe uğratacak devrim. biz toplum olarak ilkinde meleklerin cinsiyetini tartışıyorduk. ikincisinde ise ceddimizin ne kadar büyük olduğunu tartışıyoruz. o halde başımıza gelecek her şey bize müstehak. çünkü 150 senedir bir yol alamamışız.