şükela:  tümü | bugün
 • bu dünyada, excel dosyalarını "salt okunur" dışında açabilenler olduğunu bilmek güzel. aman formül bozulmasın, sonradan ağzımızın tadı kaçmasın.
 • endüstri mühendisliğinin temel ve genel mühendisliğin istatistikçilikle harmanlanmasıyla meydana gelmiş bir meslek olmasındandır. ayrıca spss gibi bir program varken hala excel üzerinden veri işlemek... (bkz: bilemiyorum altan)

  edit: bkz
 • sadece endüstri mühendisleri için değil de ofis içinde çalışan bir çok mühendis için doğru bir tespittir. maalesef birçoğu excell ile evlilik bağı kurmuş durumdadır. *
 • excel kullanamayana kız verilmeyen bir zamanda normal olandır...
 • excel kullanmayı beceremeyen meslek erbaplarının yaptığı tesbittir. bunların bir model öncesi de "makina mühendislerinin hesap makinası mühendisi olması" başlığını açmışlardır muhtemelen.
  excel, mühendis olsun olmasın, neredeyse tüm meslek erbaplarının kullandığı, hayatı son derece kolaylaştıran bir araçtır. bu aracı yeterince verimli kullanamayanlar da bok atarlar.

  not: excel mühendisi olup, ota boka alınanspor
 • hele cekilin kenara endustri muhendisi olarak yaziyorum

  excel cok iyi bilmem. evet pivot table'i duydum ama ne olduguna bakmadim
  excel'e vakit harcamak yerine baska bir suru dil ve arac ogrenmeye vakir harcadim. optimizasyonu concert technology ile c++'da yazarim, istatistigi minitab ile yaparim

  staj yaptigim bir turk sirketinde bir ofis dolusu makine ve endustri muhendisi icinde en iyi excel bilen de ofisin cayci olarak ise gireniydi, ve sonra muhendis kadrosu alaniydi

  yani diyecegim excel bilmek, html bilmek gibidir. matah bir olay degil. excel'i cok iyi bilip baska arac bilmeyen ozellikle endustri muhendisinin yapabilecekleri kisitlidir. fabrika ortami haricinde calismak istiyorsa, mutlaka kendini gelistirmeli. excel biliyorum diye ozgecmise yazilmaz
 • excel kullanmasinlar da slide rule mu kullansinlar ? facit mi kullansinlar ?

  slide rule

  facit
 • kaizen ve yalın gibi süreç iyileştirme tekniklerini kendine iş edinen departmanlardaki mühendislerin iş tanımıdır. bu tayfa hiç içinde bulunmadığı fiziki akışı excel üzerinden analiz eder, rapor çıkartır. toplantılarda da kafalarında kurmuş oldukları akışı nihat hatipoğlu havasında anlatırlar. tahtaya şekil çizmek, pareto eğrilerini millete göstermek ve hatta renkli yünler ile duvara akış haritası çizmek gibi baydırıcı silahları vardır. ha bir de bu tayfa maillerini özellikle mesai sonrasında atar, instagram-facebook gibi sosyal ortamlara bir kahve kupası, kenara konulmuş kemik çerçeve siyah gözlük, sarı not defteri, kenara bırakılmış kulaklık ve açık bir laptop resmi yükler. bu resim yağmur yağışını gösteren bir pencere dibinde çekilirse daha makbuldür. zira yaptıkları iş atla devedir, onlar üretime yön verir hani. kıçındaki kıl sayısı x olan çalışanı kıçında y miktarda kıl olan çalışana oranlamak gibi fasa fiso işler ile uğraştıklarından da sürekli meşguldürler..
  tabi burası türkiye ve insanlar japon olmadığı üzere evdeki hesap çarşıya asla uymaz
 • belki de ofis araçları içinde en çok işlevi olan excel'i endüstri mühendisliği iş tanımlamasıyla zorla bütünleştirmeye çalışarak, kendi mesleği üzerinden ironik espri kasabildiğini düşünüp, yaptığı kısır döngülü işleri mesleğiyle genelleyip icra ettiği işle ne kadar barışık olduğunu göstermeye çalışan bir yazarın hezeyanları içinde fırlamış bir tespitimsi.
  excel'i biliyorum diyen değme mühendisler dahi excel'in yarısını bilmiyordur; daha doğrusu eklentilerle çözücülerle neler yapabilecekleri hakkında öyle ahım şahım bilgileri yoktur.

  kendim işimde çok kullanmasam da az buçuk sınırlarına vakıf olduğum bazı özellikleri:
  mesela excel'e eklenti kurarak genetik algoritma yazabilirsiniz.
  excel'de makro/vba yazıp mrp geliştirebilirsiniz. ayrıca çok büyük kapasiteli muhasebe işleri dışındakileri yapabilirsiniz.
  excel ile ileri tahminleme çalışmaları yapabilirsiniz.
  haritalar üzerinde koordinat hesabı vs işlerini de yapma imkanı tanır size.
  normal bir kağıt üzerine önceden çizilmiş çıktı alınmış tabloyu tekrar bilgisayar ortamında oluşturmak yerine fotoğrafını çekip küçük kaymalarla excel'e dönüştürebilirsiniz.

  yukarıdaki yazdıklarımı; kod yazma, üretim planlama, tahminleme, ileri hesaplama (yüksek korelasyon), görselleştirme/ilişkilendirme ve dokümantasyon gibi işleri yapan birisini excel mühendisi diye bir kalıba sığdırmak...

  ha diyeceksiniz ki sen burada ancak excel'in yapabileceklerini övmüşün, tabii diyin bunu, anlarım sizi. ama eğer bunları kullanabilen bir endüstri mühendisi varsa onu pamuklara sarıp sarmalayın, öpün koklayın gül gonca yerine.
 • lisansta database systems gibi dersler almadıklarındandır. ama sorun etmeyin. her zaman arkalarını toplayacak bir bilgisayar mühendisi vardır.