şükela:  tümü | bugün
 • bu dünyada, excel dosyalarını "salt okunur" dışında açabilenler olduğunu bilmek güzel. aman formül bozulmasın, sonradan ağzımızın tadı kaçmasın.
 • endüstri mühendisliğinin temel ve genel mühendisliğin istatistikçilikle harmanlanmasıyla meydana gelmiş bir meslek olmasındandır. ayrıca spss gibi bir program varken hala excel üzerinden veri işlemek... (bkz: bilemiyorum altan)

  edit: bkz
 • sadece endüstri mühendisleri için değil de ofis içinde çalışan bir çok mühendis için doğru bir tespittir. maalesef birçoğu excell ile evlilik bağı kurmuş durumdadır. *
 • excel kullanamayana kız verilmeyen bir zamanda normal olandır...
 • excel kullanmayı beceremeyen meslek erbaplarının yaptığı tesbittir. bunların bir model öncesi de "makina mühendislerinin hesap makinası mühendisi olması" başlığını açmışlardır muhtemelen.
  excel, mühendis olsun olmasın, neredeyse tüm meslek erbaplarının kullandığı, hayatı son derece kolaylaştıran bir araçtır. bu aracı yeterince verimli kullanamayanlar da bok atarlar.

  not: excel mühendisi olup, ota boka alınanspor
 • hele cekilin kenara endustri muhendisi olarak yaziyorum

  excel cok iyi bilmem. evet pivot table'i duydum ama ne olduguna bakmadim
  excel'e vakit harcamak yerine baska bir suru dil ve arac ogrenmeye vakir harcadim. optimizasyonu concert technology ile c++'da yazarim, istatistigi minitab ile yaparim

  staj yaptigim bir turk sirketinde bir ofis dolusu makine ve endustri muhendisi icinde en iyi excel bilen de ofisin cayci olarak ise gireniydi, ve sonra muhendis kadrosu alaniydi

  yani diyecegim excel bilmek, html bilmek gibidir. matah bir olay degil. excel'i cok iyi bilip baska arac bilmeyen ozellikle endustri muhendisinin yapabilecekleri kisitlidir. fabrika ortami haricinde calismak istiyorsa, mutlaka kendini gelistirmeli. excel biliyorum diye ozgecmise yazilmaz
 • excel kullanmasinlar da slide rule mu kullansinlar ? facit mi kullansinlar ?

  slide rule

  facit
 • kaizen ve yalın gibi süreç iyileştirme tekniklerini kendine iş edinen departmanlardaki mühendislerin iş tanımıdır. bu tayfa hiç içinde bulunmadığı fiziki akışı excel üzerinden analiz eder, rapor çıkartır. toplantılarda da kafalarında kurmuş oldukları akışı nihat hatipoğlu havasında anlatırlar. tahtaya şekil çizmek, pareto eğrilerini millete göstermek ve hatta renkli yünler ile duvara akış haritası çizmek gibi baydırıcı silahları vardır. ha bir de bu tayfa maillerini özellikle mesai sonrasında atar, instagram-facebook gibi sosyal ortamlara bir kahve kupası, kenara konulmuş kemik çerçeve siyah gözlük, sarı not defteri, kenara bırakılmış kulaklık ve açık bir laptop resmi yükler. bu resim yağmur yağışını gösteren bir pencere dibinde çekilirse daha makbuldür. zira yaptıkları iş atla devedir, onlar üretime yön verir hani. kıçındaki kıl sayısı x olan çalışanı kıçında y miktarda kıl olan çalışana oranlamak gibi fasa fiso işler ile uğraştıklarından da sürekli meşguldürler..
  tabi burası türkiye ve insanlar japon olmadığı üzere evdeki hesap çarşıya asla uymaz
 • önemli olan verilen işi efektif şekilde yapabilmekse eğer isterse notepad mühendisi olsun.
  x,y,z biliyorum diye hava atan adam işi yapana kadar diğeri excel ile yapıyorsa kim işletme için daha yararlı olur, endüstri mühendisleri açıklasın.
 • lisansta database systems gibi dersler almadıklarındandır. ama sorun etmeyin. her zaman arkalarını toplayacak bir bilgisayar mühendisi vardır.