şükela:  tümü | bugün
  • hayatımda bir işi bu kadar excelleştiren bu kadar zorlaştıran bu kadar verileştiren başka bir mühendislik görmedim,
    mesela biri dese ki :

çay bitti.
    endüstri mühendisi hemen atlar:
    o zaman bir tablo oluşturalım, aylık çay tüketiminin gün bazında filtreyelim,
    yok yok bu olmadı input yapalım mesela ahmet çay içsin kaç bardak içtiği bir processe sokarsak çıktısı nedir,
    efqm mükemmellik modeli çerçevesinde değerlendirirsek, bunu hizmet iyileştirme modelinde sorgulayıp aksiyon alalım , böylece çıkan sonuçları tekrardan tablolaştırıp; gannt çizelgesi oluştururuz bu da kurumsal gelişimimizi sağlar.

yaşasın excel sen olmasaydın napardık biz ve iyi ki endüstri mühendisiyim.
  • because, without data you are just another person with an opinion, excel rocks!
  • bu dünyada, excel dosyalarını "salt okunur" dışında açabilenler olduğunu bilmek güzel. aman formül bozulmasın, sonradan ağzımızın tadı kaçmasın.
  • endüstri mühendisliğinin temel ve genel mühendisliğin istatistikçilikle harmanlanmasıyla meydana gelmiş bir meslek olmasındandır. ayrıca spss gibi bir program varken hala excel üzerinden veri işlemek... (bkz: bilemiyorum altan)

edit: bkz
  • sadece endüstri mühendisleri için değil de ofis içinde çalışan bir çok mühendis için doğru bir tespittir. maalesef birçoğu excell ile evlilik bağı kurmuş durumdadır. *
  • excel kullanamayana kız verilmeyen bir zamanda normal olandır...
  • excel kullanmayı beceremeyen meslek erbaplarının yaptığı tesbittir. bunların bir model öncesi de "makina mühendislerinin hesap makinası mühendisi olması" başlığını açmışlardır muhtemelen.
    excel, mühendis olsun olmasın, neredeyse tüm meslek erbaplarının kullandığı, hayatı son derece kolaylaştıran bir araçtır. bu aracı yeterince verimli kullanamayanlar da bok atarlar.

not: excel mühendisi olup, ota boka alınanspor
  • hele cekilin kenara endustri muhendisi olarak yaziyorum

excel cok iyi bilmem. evet pivot table'i duydum ama ne olduguna bakmadim
    excel'e vakit harcamak yerine baska bir suru dil ve arac ogrenmeye vakir harcadim. optimizasyonu concert technology ile c++'da yazarim, istatistigi minitab ile yaparim

staj yaptigim bir turk sirketinde bir ofis dolusu makine ve endustri muhendisi icinde en iyi excel bilen de ofisin cayci olarak ise gireniydi, ve sonra muhendis kadrosu alaniydi

yani diyecegim excel bilmek, html bilmek gibidir. matah bir olay degil. excel'i cok iyi bilip baska arac bilmeyen ozellikle endustri muhendisinin yapabilecekleri kisitlidir. fabrika ortami haricinde calismak istiyorsa, mutlaka kendini gelistirmeli. excel biliyorum diye ozgecmise yazilmaz
  • excel kullanmasinlar da slide rule mu kullansinlar ? facit mi kullansinlar ?

slide rule

facit
  • kaizen ve yalın gibi süreç iyileştirme tekniklerini kendine iş edinen departmanlardaki mühendislerin iş tanımıdır. bu tayfa hiç içinde bulunmadığı fiziki akışı excel üzerinden analiz eder, rapor çıkartır. toplantılarda da kafalarında kurmuş oldukları akışı nihat hatipoğlu havasında anlatırlar. tahtaya şekil çizmek, pareto eğrilerini millete göstermek ve hatta renkli yünler ile duvara akış haritası çizmek gibi baydırıcı silahları vardır. ha bir de bu tayfa maillerini özellikle mesai sonrasında atar, instagram-facebook gibi sosyal ortamlara bir kahve kupası, kenara konulmuş kemik çerçeve siyah gözlük, sarı not defteri, kenara bırakılmış kulaklık ve açık bir laptop resmi yükler. bu resim yağmur yağışını gösteren bir pencere dibinde çekilirse daha makbuldür. zira yaptıkları iş atla devedir, onlar üretime yön verir hani. kıçındaki kıl sayısı x olan çalışanı kıçında y miktarda kıl olan çalışana oranlamak gibi fasa fiso işler ile uğraştıklarından da sürekli meşguldürler..
    tabi burası türkiye ve insanlar japon olmadığı üzere evdeki hesap çarşıya asla uymaz