şükela:  tümü | bugün
  • negatif telkinlerle kişiye hayatı zehir etmeleri, hayat kalitesini sıfıra indirgemeleridir.
    bu sevgiliniz, yakın arkadaşınız ve hatta ailenizden biri olabilir.
    heves ve heyecan içinde hayatınızdaki bir gelişmeyi paylaşırsınız mesela; anında anlattığınız şeyin olası en kötü sonuçlarını önünüze döküverir.
    konu bir işse örneğin; piyasanın ne kadar kötü olduğunu, dolandırılacağınızı, iflas edeceğinizi falan öngörüverir.
    mutluluğunuzdan rahatsız olur böyleleri.
    büyük bir mutluluk ve hevesle başladığınız konuşma, zedelenmiş özgüveniniz ve kafanızda deli sorularla bitiverir.

kısaca en belirgin özellikleri şöyledir:

1)manipülasyon konusunda uzmanıdırlar.
    bulundukları telkinler çelişkili ve yönlendiricidir. sizi kontrol altında tutmak ve kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirmek konusunda uzmandırlar. hem nalına hem mıhına vurur böyleleri.

2)yapıcı değil yıkıcı eleştirilerde bulunurlar.
    ''dost acı söyler'' olayını çok yanlış anlamış olmalılar. bu tiplerin ağzından sizi taktir eden bir cümle pek nadir çıkar. buna karşın sizi eleştirmek için her daim hazırdırlar.

3)önce sizi strese sokar, sonra da acınıza destek olurlar.
    en tehlikeli tarafı da budur zira bu tiplerin. siz anlamadan kafanızı karıştırıp, sonra da sanki kanatsız bir iyilik meleği gibi yanınızda olurlar.
    siz de kızacağınıza bir de minnet duygusu beslersiniz.

4)çıkarcı ve bencildirler.
    kendilerine karşı koşulsuz saygı ve iyi niyet beklerlerken, size karşı özensiz ve keyfi tutumlarda bulunurlar. eğer bunu yüzüne vurursanız; bu güne dek sizin için yaptığı bir kaç iyiliği yüzünüze vurup ajitasyon yaparak kendinizi suçlu hissetmenize sebep olurlar.

velhasıl kelam; ruh ve akıl sağlığınızı korumak adına bu tiplerden ya uzak duracak, ya da uzak duramayacağınız bir yakınlığınız varsa kale almamayı öğreneceksiniz.
    aksi taktirde vay halinize!
  • *çok ve boş konuşması.
    *sürekli sizden bir şeyler talep etmesi.
    *rahatsızlık verici davranışlarının olması.
    *yalan söylemesi.
    *dikkat dağıtması.
  • çocukları vardır sabahın köründe anırırlar
  • tatminsiz pislikler olmaları. bunları tatmin edemezsiniz. her şeye kulp takarlar, sürekli başları ağrır, çok hassastırlar amk. yemeğe çıkarsınız yemeği beğenmez, kahve içersiniz, "ay bu çok sert içemicem" falan derler. suratları genellikle 5 karıştır zaten. uzak durun. hatta nedenini söylemeden muhabbeti kesin.
  • bunlar genelde cok hirsli insanlar olurlar. herseyde en onde olmak isterler icten ice. sizin birseyde basarili oldugunuzu yada bir durumdan mutlu oldugunuzu gordukleri anda moralinizi bozmak icin derhal harekete gecerler. ne biliyim beklemediginiz bi anda lafi sokuverirler. dumur olursunuz. yada surekli baskalarinin mutluluklarindan, basarilarindan, guzelliklerinden bahsederek sizi eksik hissettirmeye calisirlar. kurduklari cumlelerin muhakkak art niyetli bir alt metni olur bu tiplerin. bu tiple guzel bir sohbet ettiginizi zannederken, yanindan ayrildiktan sonra dank eder yaptigi art niyetli konusmalar. sonra da iciniz iciniz yer keske boyle cevap vereydim, ben de soyle laf sokaydim falan diye....ama artik gectir bi kac gun bu dusunceler icinizi kemirir durur. gunun sonunda gozunuz aydin bu tip hayat enerjinizi sinsi sinsi calmistir.
  • her buluşmanızın ardından üzerinizden kamyon geçmiş gibi hissedersiniz.

eve varıp pijamalarınızı üzerinize geçirirken "ben ne yaptım da bu kadar yoruldum," diye sorgulamaya başlarsınız. sonra biraz eskiyi düşününce bunun sizden kaynaklanmadığını, enerji emici bir arkadaşa sahip olduğunuzu anlarsınız.

sizinle sürekli polemiğe girerler. sanki sizin dediğiniz her şey yanlış, onun dediği her şey doğru. bunun altında yatan gizli kibirdir. böyle insanlar her şeyin en iyisini/doğrusunu kendilerinin bildiklerine inanırlar.

bir diğer özellikleri sürekli kendilerinden bahsetmeleridir. yukarıda da değinilmiş ancak ben buna bir de sizin anlattıklarınıza karşı ilgisizlik eklemek istiyorum. bu tarz insanlara anlattığınız şey ne kadar önemli olursa olsun onlar için herhangi bir gazetenin arka sayfa haberinden önemli değildir. ne var ki kendilerinin anlattıkları dünyanın en büyük meselesidir. sürekli onun etrafında konuşur durursunuz.

kimsenin enerjinizi emmesine izin vermeyin. o enerjiyi daha faydalı bir işte veya sizi daha mutlu edecek bir alanda harcamanız inanın sizi daha mutlu edecektir.*
  • bir akp'li ile tartışmak benim tüm enerjimi alıp götürüyor . o yüzden bu tiplerle fazla muhabbete girmemeye özen gösteriyorum.
  • sürekli dert yanar. surekli hastadir. ruhsal bozukluklari resmen size yansir. gerekli gereksiz butun ayrintilari anlatir. allahim sana geliyorum.
  • felaket tellalı olmaları.
    bunun için para almaları lazım gelir böylelerinin zira yaptıkları en iyi şey budur.
    kendileriyle çelişen davranış ve tutumları vardır.
    ''mutlu an'' avcılarıdır.
    hayat sevincinizi alıp götürüverirler 2 cümleyle.
  • auralari bulanık renktedir.