şükela:  tümü | bugün
  • enerji elde edilebilirliğinin kesintisiz şekilde sağlanması anlamında kullanılır. bir kaç cümle içerisinde kullanalım:

- tuvaletimi yaparken türkiye'nin enerji güvenliğini arttıracak stratejiler üzerine uzun uzun düşündüm.
    - batı dünyasının enerji güvenliği türkiye olmadan olmaz dediğimde arkadaşım lars küplere bindi.
    - sosyete pazarında enerji güvenliği gördüm. 5 tane alacaktım, annem izin vermedi.
  • kesintisiz olarak, öngörülen/belirli bir fiyat aralığında, belirli üreticilerden/belirli üretim alanlarından, yeterli miktarda enerji kaynağına ulaşabilmektir.
  • türkiye'nin söz konusu olamayacağı alan. bugün ülkedeki enerjinin 3/4'ü bağlamında dışa bağımlıyız. bizim bu anlamdaki tek kurtuluşumuz güneş ve rüzgar enerjisi. başka hiçbir alternatifi olmayan bir ülkeyiz. üstelik güneş ve rüzgar enerjisinin yaygınlaştırılması ve bu noktadaki altyapı sorunlarının halledilmesiyle birlikte karbon emisyonu bağlamında da ciddi bir düşüş yaşayabilme olanağımız mevcut.
  • en başta yalnızca "dışa bağımlı olmama hali" olarak tanımlanamayacak konsepttir. 1980lerde ortadoğu doğal gaz rezerv ömrü için 400yil gibi bir süreden bahsedilirken bugün 120 yildan söz ediliyor. bu süre gitgide azalacak.

enerjide dışa bağımlılık gelişmiş yahut gelişmekte olan devletlerin bir çoğu için kaçınılmaz. bu noktada enerji güvenliği konsepti şekil değiştirip "bağımlılığı en efektif şekilde yönetme" halini almaktadir. şöyle ki türkiye enerjide %55 oranında doğalgaza, %22 oraninda hidroliğe ve kalan kısımda da linyit rüzgar biyoenerji güneş jeotermale dayanmaktadır. ancak dışa bağımlı olduğumuz %55lik dilime ve doğalgazin ithal edildiği ülkelere baktığımızda, aslında politik olarak yek pare görülmesinde hic bir sakınca olmayan, rusya-iran ikilisine %80 oranında bağımlıyız. petrolde de yine bu bloğa %70 civarında bir bağımlılığımız söz konusu. nükleer santralin kurulmasina mukabil uranyumda da %100 oranında bağımlılık doğacak. üstelik nato üyesi ülke olduğumuz hatirlanacak olursa, üniversitelerde enerji güvenliği konusunda kötü örnek olarak okutulacak düzeyde vaka ile karşılaşmış oluruz.

hasili enerji güvenliği; enerjinin daimi şekilde, farkli kaynaklardan, farklı üretici ülkelerden ve farkli kanallarla sağlanmasıdır.