şükela:  tümü | bugün
 • iş yetiştirmek için sabahladığım zamanlarda her gün içmeye cesaret edemeyip, iki günde bir tükettiğim içecek türü.

  kristal kola'nın çıkarttığı hotline 500ml fiyat/performans olarak en yüksek not verdiğim. içine her ne koyuyorlarsa artık (arkasını okudum tabi :) ), fiyatı 2 katı olan redbull' dan daha çok kafa açıyor.
 • ben bir kere çocukken yolda yürüyerek bunu içiyordum sonra bir tane amca kalbi durduruyor içme bunları deyince bir daha içmedim kahveyi tercih ederim
 • bunu votkayla içenleri anlarım ama viskiyle içenleri hiç anlamam! viskinin bir karizması varken bunu karıştırıp içenlerin biranın içine sigara külü döküp içmesinden bir farkı yoktur. yapmayın etmeyin ayıptır yazıktır günahtır. ne yazık ki bizim tanıdıklar bu alışkanlıktan kolay kolay vazgeçmiyorlar.

  bu arada; (bkz: insanın enerjisini emen insanlar)
 • içilmemesi gereken sıvı. içmeyin kardeşim. türk kahvesi iç, su iç, elma suyu iç bunu içme! bir firma ürettiği malın dibine köşesine belli bir miktardan sonra içilmesi uygun değildir, alkol ile tüketilmesi uygun değildir yazıyorsa zararlı bu a.koduğumun sıvısı.

  en büyük etkisi nedir yeşillendirelim

  enerji içecekleri, kalbi tehdit ediyor

  uzmanlar, bu tür içeceklerin ihtiva ettiği yüksek kafein ile "taurine" adlı aminoasitin enerji vermenin yanı sıra, kan basıncını ve kalp fonksiyonlarını da ciddi oranda etkilediğini ifade ettiler.

  kamuoyunda "enerji içeceği" olarak anılan yüksek kafein oranına sahip içeceklerin, kan basıncını anormalleştirerek kalbi tehdit ettiği belirlendi. konu hakkında bir araştırma gerçekleştiren amerikalı uzmanlar, yüksek tansiyonlu kişiler ile kalp rahatsızlıkları bulunanların bu tür içeceklerden kesinlikle kaçınması gerektiği uyarısında bulundular.

  abd'nin detroit henry ford hastanesi doktorlarından james kalus başkanlığında bir uzman grubunun yaptığı araştırmaya ilişkin bilimsel sonuçlar, orlando'da düzenlenen amerikan kalp birliği kongresinde tartışıldı. uzmanlar, bu tür içeceklerin ihtiva ettiği yüksek kafein ile "taurine" adlı aminoasitin enerji vermenin yanı sıra, kan basıncını ve kalp fonksiyonlarını da ciddi oranda etkilediğini ifade ettiler.

  bana bir şey olmaz deme, tak emniyet kemerini allah a bırak geri kalanını.
 • özellikle de genç nüfusun severek tükettiği enerji içecekleri, gün içinde yorgunluk giderici, sınav dönemlerinde performans arttırıcı, geceleyin mahmurluk giderici, bi çeşit uyku öteleyici olarak kullanılıyor. dahası, alkol ile birlikte tüketiliyor. içinde çok çok büyük miktarlarda şeker, miktarını dahi yazamayacakları çoklukta kafein, b12 vitamini, çok sayıda katkı maddesi, birtakım amino asitler bulunan bu enerji içecekleri sağlımızı ne ölçüde tehdit ediyor?

  bu içecekler yirminci yüzyılın başlarında hayatımıza girdi. 1920 ingiltere'sinde yatalak hastalara, güçsüz düşmüş hastalara veriliyordu. 2. dünya savaşı sırasında kullanımı arttı, japonya çok kullanır oldu. japonlar bunun içine bir de amfetamin kattılar. böylelikle tam bir "bomba" oldu. içeceklerde amfetamin kullanımının yasaklanmasıyla enerji içeceği kullanım popülaritesi de düştü. ta ki 1980'lere kadar. seksenlerde japonya, özellikle de abd, enerji içeceği tüketimini yeniden parlatan/patlatan bir slogan buldu.
  - 24 saat savaşmaya hazır mısınız?

  bu içecekle metabolizmanız yorulmak nedir bilmez gibisinden reklamlar türetildi. hatta coca-cola ve pepsi cola türü firmalar da "enerji içeceği" eksenine doğru kaydı. ve ditri masetsis isminde amerikalı bir pazarlama müdürü, uzak doğuya gitti. kafein ve teorinden oluşan bu içeceği amerika'ya dönüp üretmeyi arzuluyordu, başardı... bu içeceği de duymayanınız yok zaten, redbull!!!

  1994-2014 arası enerji içeceği tüketimi abd'de %5000 arttı. yani 50 kat arttı. ve yıllık getirisi de 20 milyar dolardan başladı, 60 milyar dolar bandını dahi geçti. diğer bir sorun, bilhassa abd'de, 12-17 yaş arası kullanıcı sayısı, toplam kullanımın üçte biri düzeyinde.

  bir kutu enerji içeceğinde 14-15 çay kaşığı dolusu şeker olduğu bilinmekte. fda, günlük kafein tüketimi üst sınırını 400 mg ile sınırlandırmış durumda. bir kupa bardak kahvenin 90 mg kafein içerdiğini düşünerek bardak hesabı da yapılabilir. gel gör ki abd, bu içeceklerin üstündeki tabloda kafeini gösterme mecburiyeti getirmemiş. yapılan kimi araştırmalar, bir enerji içeceğinde 400 mg civarı kafein olduğunu naklediyor.

  fazla kafeinin zararları ne peki?
  • sinirlilik hali
  • sık aralıklarla çişe gidiş
  • çarpıntı
  • şiddetli baş ağrısı
  • hazımsızlık

  bilinmezlerle dolu enerji içecekleri için pek çok muasır yurt, çeşitli yasaklar getirdi.
  • ingiltere'de 16 yaş altı birey, bu içecekleri satın alamıyor.
  • litvanya'da 18 yaş altına satış yasak.
  • 18 yaş altına satışı yasaklayan bir diğer ülke de türkiye. 2017 yılından beri bu böyle.

  enerji içeceği tüketiminin uzun vadede getireceği zararlar;

  • kalp ve damar hastalıkları
  (ritim bozukluğu, hipertansiyon, kan basıncı anormallikleri)
  • diş ve ağız sağlığı sorunları
  • birtakım kemik gelişimi rahatsızlıkları
  • diyabet (şeker hastalığı)

  fda, bugüne dek 34 ölüm rapor etmiş enerji içeceği ile doğrudan ilintili.

  * peki alkolle tüketilmesinde ne gibi bir sıkıntı var?

  alkol tüketimi bedeni sermest eder, sarhoş eder. uykuya temayül olur, gözler kapanır hafif, vücut ağırlaşır, hareketler yavaşlar. fakat enerji içeceği ile bu "yavaşlayış" olmaz ve siz içmeye devam edersiniz! dur diyeceğiniz sınır artar ve içmeye devam edersiniz!

  kaynak: prof. dr. mustafa çetiner.
  (iç hastalıkları ve kan hastalıkları hocası.)

  https://youtu.be/um-kn1yf8xc
 • kafein içeren, kafeinle beraber taurin, inositol, glukanolakton içeren alkolsüz içecek. 2017 yılında tebliğ ile 18 yaş altına, spor tesislerinde, toplu tüketim yerlerinde,, hastanelerde satışı ve reklamı yasaklanmış.
  alkol ile birlikte tüketildiğinde ölüm riski mevcut.
  ancak burası türkiye
  tarım bakanlığının kendi mevzuatını delmesi her an mümkün
 • karaciğeri mahveden asitli içecek.

  işim gereği bir ay boyunca gece çalışmak zorunda kaldım haziran ayı başında. uyanık kalmak için her gece bir tane redbull içtim. temmuz ayının 10’unda halsizlik nedeniyle hastaneye gittim ve karaciğerimde yağlanmaya bağlı bir sorun olduğu söylendi. doktorun ilk sorusu “sürekli içtiğin bir hap var mı?” oldu. ikinci sorusu ise “çok fazla enerji içeceği içiyor musun?” oldu. artık ne kola içiyorum ne de enerji içeceği.
 • uykum varsa ne kahve ne enerji içeceği bir gram işe yaramıyor. kolombiyanın bütün kahveleri de gelse göz kapaklarımı birbirinden ayıramaz.
 • market lideri (bkz: red bull) olan tehlikeli icecek.

  aklima gelen baska markalar:

  (bkz: flying power)
  (bkz: bad dog)
  (bkz: race)
 • tehlikeli içecek. tam bir muamma.