şükela:  tümü | bugün
  • hidroelektrik, nükleer, rüzgar, deniz vb yoluyla çalışan elektrik santrallerinden elde edilen enerjinin aktarımı ve ihtiyaç duyulan yerlere dağıtılmasıdır.
    (bkz: elektrik santrali)
  • siemens de ayni isimle anilan buyuk bir bolum mevcuttur.
    http://www.siemens.com.tr/…erji_iletimi_ve_dagitimi
  • enerji kayıplarının en aza düşürülerek iletilmesi ve en az masraf ve yapılanma ile dağıtılmasının her daim mühendisler için ukte olduğu hede.
  • türkiye'nin kötü bir örneğini sergilediği iletim ve dağıtımdır.
  • (bkz: nikola tesla)
  • enerji yönetimi belediyelerden alınıp tek'e devredildiğinde üretim iletim ve dağıtım da tek yetkili tek'ti.* ancak bilindiği üzere tek, daha sonraları üretim*, iletim* ve dağıtım* olarak ayrıldı. enerji iletimi ve dağıtımı kavramı taa oralardan gelmekte.

kafanızı boş bilgilerle doldurmak gerekirse;
    -ülkemiz enerji iletim ve dağıtım kayıpları dünya ortalamasının çok üstünde değil, ancak kaçak oranları doğu illerinin üstün çabasıyla avrupa ülkeleriyle kıyaslanamaz. kaynak
    -devlet, büyük güçlü elektrik santralleri dışında enerji üretiminden çekilmeye ve özel sermayenin önünü açmaya çalışmaktadır. aynı şekilde dağıtım ihaleleri de hepimizin malumu. cumhuriyetimiz ileride sadece iletim hattında yetkili olmayı hedeflemektedir.
    -iletimde standart oturtmaya çalışan türkiye, iletimi 154 kv, dağıtımı ise 36* kv gerilimle sağlamaya çalışmaktadır, bu değerler ucuz maliyet, standart kesici ayırıcı seçimi ve ring hat şebekesi için hayati önem taşır.
  • yarın sınavına gireceğim ve mezun olmam için gireceğim son iki sınavımdan biri.. umarım geçer not alırım..