şükela:  tümü | bugün
  • teoride güzel fakat, (ne yazık ki) pratikte formaliteden öte birşey değildir.
  • beyaz eşyalardaki enerji sınıf etiketi, arabalardan sonra şimdi de binalara da verilir oldu. bu belge binanın yıllık ne kadar enerji tükettiğini, bu tükettiği enerji sonucu atmosfere ne kadar karbon saldığını göstermekte ve bu değerlere göre a ve g harfleri arasında bir enerji sınıfı belirlemektedir. a sınıfı en verimli binayı, g sınıfı en verimsiz binayı sembolize etmektedir.

bu belgenin 1 ocak 2011 tarihinden itibaren yeni yapılan binalarda alınması zorunlu olup mevcut eski binalarda da mayıs 2017 yılına kadar alınması zorunlu kılınmıştır.

2011 yılında yeni binaların ruhsat aşamasında enerji kimlik belgesi istenmekteydi. fakat yaşanan olumsuzluklardan ve sıkıntılardan dolayı çıkarılan tebliğ ile binanın iskan aşamasında bu belge istenmeye başladı. yeni binaların enerji sınıfının c ve üzeri olma zorunluluğu vardır. mevcut binalarda bu zorunluluk şimdilik yok.

enerji verimliliği strateji planına göre 2017 yılından sonra bu belgede yazan binanın karbon salım oranına göre vergilendirme sistemi düzenlenmesi gündemdedir. yani verimli binalar, daha az karbon salan binalar daha az vergi vereceklerdir.

2017 yılından sonra alım, satım ve kiralamalarda da bu belgenin ibraz edilmesi zorunlu olacaktır. bu nedenle vatandaş aldığı ya da kiraladığı binanın enerji sınıfını bilecek ve tercihini ona göre yapacaktır. bu nedenle d enerji sınıfı olan bir binanın yerine b enerji sınıfı binayı tercih etmesiyle elektriğe ve yakıta daha az para harcayacağını bilecek ve tercihini ona göre şekillendirebilecektir. bu nedenle enerji sınıfı yüksek binaların yalıtımının, yapı bileşenlerinin, ısıtma soğutma, havalandırma sistemlerinin vb. kaliteli ve verimli olduğunu söylemek pek te yanlış olmayacak. oluşan bu farkın da ileride emlak fiyatlarını etkileyeceğini düşünüyorum.

dikkat edilmesi gereken piyasada seri imalat gibi enerji kimlik belgesi düzenleyen fırsatçılardır. bu kişiler binayı içi boş bir karton kutu gibi ele alıp sadece dış duvar, kapı ve penceresini tanımlayarak enerji kimlik belgesini düzenleyebiliyorlar. bu durumda bir kaç saat içinde hazırlanan yanlış kimlik belgesi için yarı fiyat talep etmektedirler. ayrıca çeşitli belediyelerde photoshopla yapılan sahte enerji kimlik belgeleri yakalanınca çevre ve şehircilik bakanlığı sahte belgelerin önüne geçmek için enerji kimlik belgesi sorgulama sistemi oluşturdu. belgelerini alanlar bu sistemden belgesinin doğruluğunu kontrol edebiliyorlar.

belgeyi çıkarmak söylendiği gibi çok maaliyetli değildir. hatta diğer inşai masraflarla karşılaştırıldığında hiç bir şeydir. örnek vermek gerekirse bir konut için enerji kimlik belgesi çıkarılması daire başı (daire alanına göre değişiklik gösterecektir) 50 - 100 tl gibi bir rakama çıkacaktır.

enerji kimlik belgesi sorgulama linki
    enerji kimlik belgesi örneği
    detaylı bilgi
  • devletin her internet sisteminde olduğu gibi bunun için gerekli olan yazılımın da dandik ötesi olduğu belge. bu belgeyi çıkartmak için bakanlığın sitesinde var olan bep-tr uygulamasını kullanmak zorundasınız. üstelik en iyi uyumunun internet explorer 8 demesine rağmen ie8' de dahi saçma sapan kapanmalar ve atmalar gelmektedir. bu uygulamayı yazanlara ise diyecek bir şey bulamıyorum. o diplomaları bakkaldan aldıkları kesin.
  • çevremdeki belgeye sahip olan insanlar için'' ne gözal lan iki sayfa çıkarıyor 300 lira alıyor, bende alayım belgeyi'' dememin akabinde bu hafta ekb uzmanı eğitimi alarak belgeyi almaya hak kazandım. önümüzdeki ay sanırım şifrem ve lisansım gelecek fakat eğitimi sırasında işin hakkaniyetle yapılması karşılığında ödenen meblanın komik ötesi olduğunu anladım. muhtemelen bundan sonra sadece kendi projelerim için kullanacağım belgedir. evet sallayarak 1 saatte düzenleyebilirsiniz belgeyi ama hakkını vererek yapılması gereken iş ise en az birkaç gün sürer.
  • binanın ısı pay ölçer ile ısınma maliyetinin kullanıma bağlı olarak ölçümü, ısı yalıtımı ve tasarruflu aydınlatma sistemleri kullanımı gibi birçok alanda enerji tasarrufu performansını belirler ve binayı bu performansa göre sınıflandırır. 1 ocak 2011 tarihinde yeni yapılan binalarda zorunlu hale getirilmiş, 2017 yılına kadar mevcut binaları da kapsar hale gelecektir.

02 mayıs 2017 tarihinden sonra tüm bina alım-satım ve kiralamalarında bu belgenin ibraz edilmesi zorunlu olacak. böylece satın alan veya kiralayan tüketici aldığı yapının enerji sınıfının ne olduğunu bilecek ve tercihini buna göre yapabilecek.
  • 2011 sonrası ve öncesinde yapılan binalarınız için gerekli en önemli iki evrak : binanın ruhsatı, binanın mimari projesi

http://www.ekbekb.com/…li-evraklar-nelerdir/c21xo/1
  • ekb lisansı olan arkadaşlar bana ulaşırsa sevinirim.

tanım : binalarin enerji kimliğidir
  • türkiye'de sadece kalekim tarafından verilmez, sallamayın.

bünyesinde ekb uzmanı mühendis veya mimar bulunduran yenilenebilir enerji genel müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş danışmanlık şirketlerinin hepsi mevcut binalara bu belgeyi vermeye yetkilidir.

kalekim ne emenike?
  • artık inşası 2 yıldan daha eski olan binaların satışı için gerekli olan belge. bununla birlikte yeni bir sektör oluşuyor. kısaca; binanın enerji ihtiyaçı ile enerji tüketimi bilgilerini gösteren ve en optimum enerji verimliliğini sağlamak için hazırlanan bir belge. belge uzerinde binanın aydınlatma, su ihtiyaçı v.b. enerji tüketim ve ihtiyaç bilgileri ile ayrıca binanın çevreye yaydığı karbon salınım miktarını gösteren değer yer alıyor. online olarak enerji kimliği belgesi uzmanları tarafından hazırlanıyor.yani buna göre " enerji kimlik belgesi uzmanı " ünvanı adı altında yeni bir sektör oluştu. mimar, insaat muh, elektrik ve makine muh. diploması olanlar bakanlıgın belirledigi egitim kurumlarında egitime katılım yapıp egitim sonundan yapılan sınavda basarılı olurlarsa bu unvanı alıp . enerji danısmanlık firmalarında calısarak bu belgeyi talep eden tuketiciye hazırlıyorlar.
    örnek verirsek; iş guvenligi uzmanı gibi oluşan bir sektör ismide "enerji kimlik belgesi uzmanı "
    artık evini satmak isteyen herkes mutlaka bu belgeye sahip olmak zorunda olacak.