şükela:  tümü | bugün soru sor
 • teoride güzel fakat, (ne yazık ki) pratikte formaliteden öte birşey değildir.
 • beyaz eşyalardaki enerji etiketi gibi binanın enerji verimlilik durumunu gösteren belgedir. bddk başkanının açıklamasına göre, ileride a enerji sınıfı olan binalara %90 oranında, b enerji sınıfı olan binalara %85 oranında kredi çıkarılması mümkün olacaktır.

  enerji kimlik belgesi bilgi
  enerji kimlik belgesi fiyat hesaplama
  istanbul için enerji kimlik belgesi
 • devletin her internet sisteminde olduğu gibi bunun için gerekli olan yazılımın da dandik ötesi olduğu belge. bu belgeyi çıkartmak için bakanlığın sitesinde var olan bep-tr uygulamasını kullanmak zorundasınız. üstelik en iyi uyumunun internet explorer 8 demesine rağmen ie8' de dahi saçma sapan kapanmalar ve atmalar gelmektedir. bu uygulamayı yazanlara ise diyecek bir şey bulamıyorum. o diplomaları bakkaldan aldıkları kesin.
 • çevremdeki belgeye sahip olan insanlar için'' ne gözal lan iki sayfa çıkarıyor 300 lira alıyor, bende alayım belgeyi'' dememin akabinde bu hafta ekb uzmanı eğitimi alarak belgeyi almaya hak kazandım. önümüzdeki ay sanırım şifrem ve lisansım gelecek fakat eğitimi sırasında işin hakkaniyetle yapılması karşılığında ödenen meblanın komik ötesi olduğunu anladım. muhtemelen bundan sonra sadece kendi projelerim için kullanacağım belgedir. evet sallayarak 1 saatte düzenleyebilirsiniz belgeyi ama hakkını vererek yapılması gereken iş ise en az birkaç gün sürer.
 • binanın ısı pay ölçer ile ısınma maliyetinin kullanıma bağlı olarak ölçümü, ısı yalıtımı ve tasarruflu aydınlatma sistemleri kullanımı gibi birçok alanda enerji tasarrufu performansını belirler ve binayı bu performansa göre sınıflandırır. 1 ocak 2011 tarihinde yeni yapılan binalarda zorunlu hale getirilmiş, 2017 yılına kadar mevcut binaları da kapsar hale gelecektir.

  02 mayıs 2017 tarihinden sonra tüm bina alım-satım ve kiralamalarında bu belgenin ibraz edilmesi zorunlu olacak. böylece satın alan veya kiralayan tüketici aldığı yapının enerji sınıfının ne olduğunu bilecek ve tercihini buna göre yapabilecek.
 • 2011 sonrası ve öncesinde yapılan binalarınız için gerekli en önemli iki evrak : binanın ruhsatı, binanın mimari projesi

  http://www.ekbekb.com/…li-evraklar-nelerdir/c21xo/1
 • binalardaki ısı yalıtımı konusunda oldukça geçerli ve gerekli bir belge. fakat üzerinden güzel rantların da dönebileceği bi kesin.
 • ekb lisansı olan arkadaşlar bana ulaşırsa sevinirim.

  tanım : binalarin enerji kimliğidir
 • türkiye'de sadece kalekim tarafından verilmez, sallamayın.

  bünyesinde ekb uzmanı mühendis veya mimar bulunduran yenilenebilir enerji genel müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş danışmanlık şirketlerinin hepsi mevcut binalara bu belgeyi vermeye yetkilidir.

  kalekim ne emenike?
 • artık inşası 2 yıldan daha eski olan binaların satışı için gerekli olan belge. bununla birlikte yeni bir sektör oluşuyor. kısaca; binanın enerji ihtiyaçı ile enerji tüketimi bilgilerini gösteren ve en optimum enerji verimliliğini sağlamak için hazırlanan bir belge. belge uzerinde binanın aydınlatma, su ihtiyaçı v.b. enerji tüketim ve ihtiyaç bilgileri ile ayrıca binanın çevreye yaydığı karbon salınım miktarını gösteren değer yer alıyor. online olarak enerji kimliği belgesi uzmanları tarafından hazırlanıyor.yani buna göre " enerji kimlik belgesi uzmanı " ünvanı adı altında yeni bir sektör oluştu. mimar, insaat muh, elektrik ve makine muh. diploması olanlar bakanlıgın belirledigi egitim kurumlarında egitime katılım yapıp egitim sonundan yapılan sınavda basarılı olurlarsa bu unvanı alıp . enerji danısmanlık firmalarında calısarak bu belgeyi talep eden tuketiciye hazırlıyorlar.
  örnek verirsek; iş guvenligi uzmanı gibi oluşan bir sektör ismide "enerji kimlik belgesi uzmanı "
  artık evini satmak isteyen herkes mutlaka bu belgeye sahip olmak zorunda olacak.