şükela:  tümü | bugün soru sor
 • özel sektörün dış borcu denip duruluyor. bu kadar borcu kim yapmış, hangi piyasa oyuncuları, kime güvenmiş?2018 türkiye'nin ödemesi gereken dış borcu 190 milyar dolar...
  cari açık denen bir kalem var. açık bakkal dükkanında olur.bir kaç gofret ve çikolata 'kaybolur' ve stokta açık gözükür. devletlerin bütçeleri kar veya zarar yazar.
  ...dedikten sonra 2018 cari zararın 50 milyar dolar altında beklenmediği konusunda bir concensus var mı? var.
  demek ki 240-250 milyar dolar civarı dış borç var...90 milyarı enerji sektöründen kaynaklanıyor. bugünde değin bu borcun ne kadarını ödemişler? hiç ödeme yapmışlar mı? evet 20 milyon dolarını ödemişler.
  öger telekom mu aklınıza geldi?nereden geldi şimdi kuzum
  (bkz: https://www.dw.com/…-borç-sorunu-büyüyor/a-44879433)
 • enerji kaynakları bakımından zengin olan bir ülkenin, enerji için dışardan borçlanmasının tek sebebi iyi yönetilememesidir. zamanında damada emanet edersen koskoca enerjiyi, olacağı bu.

  ülke çoktan battı da, selayı geciktiriyorlar.
 • çok ciddi bir plansızlığın sonucudur. geleceğe dönük yapılan tüm planlarında hem maliyetler, hem kurlar inanılmaz hatalı hesaplanmıştır. projeksiyonlar yapılırken ülkenin her sene büyüme rekoru kıracağı düşünülmüş. şimdi de bunu acısı çekiliyor. üstelik bu hatalı hesaplamalar sebebiyle oldukça verimsiz de bir iş modeli ortaya çıktı. resmen yazık oldu yapılan yatırımlara.
 • türkiye'de elektrik doğalgaz ile üretiliyor.
  dışa bağımlı olduğun ve döviz cinsinden ödemesini yaptığını bir kaynak ile elektrik üretmeye kalkarsan her domaldığında sana elektrik direğini sokarlar .