şükela:  tümü | bugün
  • yeni çıkan kanunla teknik eğitim fakültelerinin teknoloji fakültesi olması sonucu tesisat öğretmenliği programlarının enerji sistemleri mühendisliğine dönüştürülerek yayın hale getirilmiş mühendislik dalıdır.içinden sıvı ve gaz geçen her türlü tesisatla ilgilenirler.yeni enerji üretmez mevcut enerjiyi en verimli şekilde kullanmayı hedeflerler.
  • enerji üretimi, iletimi ve kullanımı konularında maksimum verim hedefi güden mühendisler yetiştirmek amacıyla kurulmuş branştır. makina, elektrik ve kimya mühendisliğinin sentezi olarak görülebilir. türkiye'de bahçeşehir üniversitesi bu alanda diğer kurumlardan bir adım ileridedir.
  • ıspartada halen okumakta olduğum bölümdür.
    tesisat öğretmenliğiyle arasındaki ilişki yapı öğretmenliğiyle inşaat mühendisliği arasındaki farkdan farksızdır.
    ayrıca teknoloji fakültesi ve mühendislik fakültesi olmak üzere 2 farklı fakülte içerisinde okutulan bölümdür.
    teknoloji fakültesinin farkı ise daha çok uygulamalı olmasından kaynaklanır.(yıl içerisindeki uygulamalara ve 2 yaz stajına ek olarak 4. sınıf 1. dönemde okul işyeri eğitimine yollar)
    yeni enerji üretme konusundada sizin 3. ve 4. sınıfta hangi branşa geçeceğinizle ilgilidir.
    yenilenebilir enerjileri düşünüyorsanız türkiye bu konuda tam bir cennettir.
  • işkur'un 2011 yılında yaptığı en gözde meslekler anketinde en popüler meslek olarak belirlenmiş olup, gelecek vadeden meslekler arasındadır.
  • erciyes üniversitesinde de bulunan bölüm. geçen seneden itibaren lisans öğrencisi almaya başladılar. ayrıca türkiye'deki ilk enerji sistemleri mühendisliği doktora programı erciyes'tw açılmıştır.

facebook sayfası:

https://www.facebook.com/groups/esm.erciyes/
  • geleceğin mesleği diyo bizim hocalar, ben de bu bölümü okuyorum daaa :))
  • gerçekten sevmiyorsanız okumayın yol yakından kaçın okunacak bölüm değil kalk makina oku elektrik elektronik oku okuduğuma pişman olduğum desem yalan olur çünkü isteyerek yazdım ancak okunmaması gerektiği kanısına vardım 4 yıl boyunca makinacı mı elektrikçi kimyacı mı olduğunuzu anamadan mezun oluyorsunuz
  • ülkemizdeki enerji ihtiyacının yaklaşık %70'ini diğer ülkelerden aldığımız göz önüne alınırsa bu meslek grubunun ülkemizde gelişmesi gerekmektedir. enerji sistemleri mühendisliği genel olarak günümüz enerji kaynaklarının verimli ve ekonomik olarak uygun bir biçimde kullanılmasını inceleyen mühendislik dalıdır. uzmanlıklarını fosil yakıtlar veya yenilenebilir enerji üzerine yapabilirler. ülkemizdede gelişmekte olan enerji sektörünün en büyük ihtiyaçlarından biridir.