şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yurdum insanın her daim yaptıgı sey . kahvelerde kıcın teflon tavaya dönsün . her bi boku bildigini san . oturdugun yerden dunyayı kurtar ona bok at buna bok at . cozum arama . hicbir sey uretme . hosuna gitmeyen bisey mi gordun yapana kufret . entry mi gordun .. cok kotu .. az bile ..
 • bolluk yaşanan devirlerde unutulan mefhum, insan ancak sıkıntıya düşünce hatırlıyor
 • walkmanden mp3 playera geçmektir.
 • hükümetin de gündeminde olan önemli bir durum. bunu farketmiş olacaklar ki, şimdi işletmeleri yenilenebilir enerjilere teşvik ediyor, edici kolaylıklar çıkarıyor. böylelikle hem ktoyo'ya uyamaya çalışacak hem enerji arzını daha aza indirecek, hem daha çevreci olmuş olacak, hem de maliyetleri düşürecek. kriz dönemindeki enerji teşvikinin sağladığı istihdamın ve faydanın aynısını burada da görmek istiyor. şimdilik yenilenebilir enerjiyi teşvik etmesi güzel, ancak her zaman olduğu iş-bilmez sorunları illaki bunda da çıkacaktır diye düşünüyorum.

  http://www.ikturkiye.com/…de-istihdami-artirdi.html
 • doritos paketinin üstünde şöyle bir şey yazıyor: doritos'ları güneş enerjisiyle pişiriyoruz - 1.300.000 kwh enerji tasarrufu

  fritolay'e karşı herhangi bir ukalalık taslayacak değilim. ne güzel, düşünüp uygulamışlar. kendileriyle herhangi bir derdim yok. neticede ben de doritos yerken paketi elime alıp okudum.

  ama tür olarak insanla derdim var. hiç gerek olmayan bir şeyi daha temiz, daha ucuza vs. üretmek ve bununla övünmek bize özgü bir şey. sadece indirime girdi diye ihtiyaç duymadıkları şeyleri satın alan dangalaklar sürüsü gibiyiz. yok olmayı o kadar hak ediyoruz ki o kadar olur.
 • türk milleti olarak her daim yapmaya çalıştığımız iş(diyelim).

  ama nedense enerji tasarrufu denince aklımıza saatleri 1 saat ileriye ya da 1 saat geriye almaktan başka bir şey gelmiyor. dar görüşlülükten midir? başka bir yol olmadığı için midir ? nedir? biri bana bunu açıklarsa sevinirim.

  enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı diye bir bakanlık var ülkemizde.ne alâ.. onların da yapmak istedikleri şey her zaman saatleri ileri/geri almak , yaz saati uygulamasında kalmak vs ve enerji tasarrufu sağlamak. bu mudur yani? bunun için mi varsınız? bir kere de göreyim ki bu bakanlık saatlerle oynamayı bırakıp başka bir şey için kafa yorsun. ben bıktım her sene en az 3 kere aynı şeyi duymaktan ve tartışmaktan, onlar bıkmadılar.
 • binalarda enerji tasarrufuyla ilgili güzel bir makale rmi'ın bloğunda mevcuttur. ilgilenenlere okuması tavsiye edilir.

  bu makalede sadece binalar inşaa edilirken değil, aynı zamanda içindeki aksamı değiştirerek, özellikle de prizlere sürekli bağlı olan aletlerle ilgili nasıl tasarruf edilebilir onu anlatıyor.
 • göstermelik ya da dönemsel kısıtlamalardan değil de, doğal dengeyi altüst eden* ya da telafisiz riskler taşıyan* irrasyonel enerji üretim yöntemlerini de bertaraf edecek gerçek bir tasarruftan bahsediyorsak; yaşamın her alanında, aynı işi çok daha az enerji ile yapacak sistemleri geliştirip kurmamız gerekiyor...

  (bkz: enerji verimliliği)

  pek mühim not: sürdürülebilirlikten nasibini almamış yaşam biçimlerimizin ekolojik değerler ışığında köklü bir dönüşümüyle mümkün olabilecek gerçek çözüm, kısa vadede ufukta görünmediğinden; çevresel yıkımı geciktirecek bir "ara çözüm" olarak önerilmiştir... vaziyete şöyle bir bakınca; ne kasalarını doldurmaktan öte derdi olmayan şirketlerden, ne de doğayı daha rahat yağmalasınlar diye şirketlere güvenlik hizmeti vermekten başka işlevi kalmamış olan devletlerden, radikal dönüşümlere öncülük edecek adımlar beklemek mantıklı görünüyor... bu noktada; ilk bakışta etkisiz görünen, ama inatçı bir devamlılıkla etki alanını genişletebilen bireysel çabaları küçümsemeyin derim... durun somutlaştırayım: yaklaşık son 10 yıldır hayatımda uyguladığım değişikliklerle enerji harcamamı % 10'lara kadar düşürebildiğimi söyleyebilirim... yalnızca doğrudan harcamaları düşünmeyin; beslenme, giyim, ısınma vs. alış-veriş tercihlerinin de genel enerji tüketimi üzerinde ciddi (belirleyici) etkileri var... hatta ambalaj tercihlerinin ve geri dönüşümün bile: (bkz: evde çöp ayrıştırmak/#26462459)... bu entry'e ayırdığım enerji tükenmeye başladığından, kişisel enerji devrimime dair deneyim ve önerilerimi başka bir entry'e havale ediyor ve bisikletime atlayıp kaçıyorum...
 • elektriğin kwh değerine oldukça yüksek fiyat ödenen ülkemizde enerji tasarrufu yapılması oldukça önemlidir, beyaz eşyalar kullanma ömürleri boyunca tüketecekleri elektriğin maliyeti fiyata eklenip düşünülerek alınmalı, ampül yerine kompakt florasan tercih edilmeli. receiver, modem, kablosuz telefon gibi 24 saat çalışabilen cihazların tasarruflu olanları seçilmeli, masaüstü yerine dizüstü alınabilir, o an çalışmayan cihazlar fişten çekilmeli çünkü azda olsa elektrik tüketirler.