şükela:  tümü | bugün
  • mum ureticileri tarafindan bulunmus olma ihtimali yuksek hafta
  • günlerin kısa oluğu, soğukların canımıza yettiği bu günlerde tam tersine elektiğiydi, doğal gazıydı enerjinin her türlüsünü bolca tüketmek istediğimiz hafta. (bkz: ankara'da kar)
  • elektrik -gitti -aaa geldi - eee gitti haftasına, farklı bir açıdan bakış.
  • malak gibi evde yatilasi haftadir, metabolizmayi stand by a alarak bireyin bir yigin atp biriktirmesini hedeflemektedir.
  • ureme amacli olmayan seksi birakmamiz gereken haftadir. bosa enerji israfi arkadaslar...
  • çoluk çocuğun ödevlerine yardımcı olsun, belki ben de azıcık okuyayım diye:

http://www.memocal.com/…/enerjitasarrufuhaftasi.asp
  • -bu nasıl fatura lan şerefsizler
    -beyefendi lütfen sakin olun
    -sükunetini siktiklerim! 356 ytl elektrik mi harcadım ben ha?
    -bir saniye kayıtlarınıza bakalım
    -bak amına koyim bak!
    -hımm... enerji tasarrufu haftası kutlamalarına riayet etmemişsiniz
    -o nasıl oluyo lan?
    -bir hafta içinde 34 kez ev içinde seks yapmışsınız
    -lan? nerden biliyosunuz evime kamera mı koydunuz kitapsızlar!
    -hayır, çükünüze çip taktık..siz ereksiyon oldukça biz burdan melodili sinyal alıyoruz...
    *** yine deee şahlanıyorrr aaamaaan***
    -bu müzik ne lan?
    -yarım saattir memelerime bakıyorsunuz sayın pezevenk beyefendi!
    -hasktir...
  • - senden elektrik alamıyorum mehmet.
    - saatli maarif takvime bakmıyorsun değil mi sen ?
    - ne alakası var yahu konumuzla şimdi
    - yok bi alakası tamam
    - al işte alamıyorum elektrik
    - yav tamam konuşturma beni
    - öööf be
  • eskiden bu hafta ilkokullarımızda coşkuyla kutlanırdı. tabii o zaman ilköğretim okulu kavramı da çıkmamıştı. ilkokullar ve ortaokullar vardı etrafta....

neyse efendim sabah kalkar tüpten tasarruf olsun diye sadece demliğinde çay bulunan çaydanlıktan açık çayımızı içer kahvaltımızı eder okulumuza koşardık.

okulda bir gün öncesinden öğretmenlerimizin "bakalım tasarrufu biliyorlar mı yarın göreceğiz" diyerek açık bıraktığı bütün lmabalar, musluklar kapatılırdı neşe içinde. akşmaları evde sadece bir tek lamba yakılır televizyon ise haberlerden sonra kapatılırdı.

o hafta içinde okulda ve sınıfta su savaşı falan da yapılmazdı. sudan tasarruf edelim diye. sonra iki kişi bir su matarasını paylaşırdık. suyu harcamayalım diye. ertesinde hasta olurduk ama olsun... hem o suyla elektrik yapıyorlardı o zamanlar. şimdiki gibi doğalgaz çevrim santrlalleri faaln yok.

kok kömürü bile elmastan daha değerliydi.

sonra kömürü de idareli kullanırdık. herkes bir odaya doluşur o hafta boyunca çamaşır makinesi de elektrik enerjisi harcamasın diye az çamaşır değiştirirdik. biraz kokardık ama olsundu.

işte o tasarruf haftalarında biriken milyarlarca kilowatt saat bilmemne enerji sayesinde bu gün bilgisayarlarımız, efendime söyleyeyim şarj aletlerimizi, sonra elektro gitar anfilerimiz şıkır şıkır çalışıyor.

bu haftanın dimağımıza kazıdığı en öenmli slogan ise şu olmuştur dostlar (bkz: lüzumsuzsa söndür)
  • ocak ayının ikinci haftasıdır.

bu hafta şerefine türkiye'nin enerji tasarrufuna göz atarsak, eurostat verilerine göre, 2011-2015 yılları arasında enerji yoğunluğunu %8 oranında düşürmeyi başarmışız.

detayları "enerji tasarrufu haftası" bülteninde bulabilirsiniz.