şükela:  tümü | bugün
 • wraith'in energy drain özelliğine benzeyen bir büyüdür. parmaktan siyah bir bolt olarak çıkar, savei dexterity ile modifiye edilmiş spell savedir. yenirse yapan büyücünün her 4 lvli için bir lvl indirir. 0a inenler system shock atarlar, kurtulurlarsa büyünün etkisi geçinceye kadar sürünürler. büyünün etkisi 1d4+ büyücü lvli başına 1 saat devam eder. etkisi altı saat kadar tam dinlenmeyle geçirilebilir.
 • 3rd editionda enervation ın şekli bi şekilde korunmuştur, gene parmak ucundan siyah bir ray şeklinde çıkar, yalnız busefer range touch attack ilen büyücünün hedefi vurması lazım gelir, işte bu durum da şu olasılık devreyegirer 20 atıldığında kritik bir vuruş yapmış olursunuz ve daha sonra atılan 1d4 negatif level zarını iki ile çarpma şansınız olur. haliynen undead template ındaki kimselere bir zararı yoktur hatta eğer bu mümkünse yani undead abimizin level drain gibi bir sorunu varsa bu büyü yardımıyla çözüleceği kanaatindeyim. bu arada eklemeden geçemeyeceğim. her negatif level için bütün özelliklerine level başı -2 alır bu büyünün mağduru yani +10 base attacklı 18 strength score una sahip +2 kılıcı olan fighterımız +16 yerine +8 ile saldırmaya başlar kendisi de şaşırır bu hadiseye 4 level kaybedince...

  bir şarkıyla bitirelim;

  bütün mahalleli şaşırdııı
  şaakir enervatioon atıncaağğ
  şoför ismeğğt durmadııı
  koştu periğhaağn ablayaağğ

  (bkz: perihan abla)
 • 4. seviye bir necromancy büyüsüdür. yapma süresi bir standart aksiyon kadardır. herhangi bir save i bulunmamakta; ancak spell resistance' dan etkilenmektedir. 7. seviyeye gelmiş bir büyücünün en güçlü silahlarından biridir. bir negatif enerji ışını vurduğu* hedefin 1d4 seviyesini kaybetmesine, eğer hedef undead ise 1d4x5 geçici hp kazanmasına yol açar. zaten hiçbir wizard enervation' u düşman undeadler üzerinde kullanacak kadar salak değildir. bu negatif seviye efekti üstüste toplanıp düşmanı öldürene kadar sürdürülebilir. bir metamagic rod yardımıyla ve kendi metamagic bilginizle bu büyüyü maximize ve/veya empowered ederseniz karşınızdaki düşmana özellikle bosslara zorlu anlar yaşatabilirsiniz. hiçbir materyal gereksinimi olmaması da ayrı bir güzelliğidir.