şükela:  tümü | bugün soru sor
 • enez ilçesindeki antik kent “ainos” içinde 12. yüzyılda inşa edildiği düşünülen ayasofya'nın vakıflar genel müdürlüğü kararıyla restore edilerek camiye dönüştürülmesidir.

  bizans dini yapıları arasında önemli bir yeri olan, 12. yüzyılda inşa edildiği düşünülen ayasofya, enez kalesi’nin güney doğu ucundaki en yüksek noktada yer alıyor. yunan haçı planlı yapı döneminin büyük kiliseleri arasında bulunuyor. ayasofya, bölgenin 1456’da osmanlı egemenliğine geçmesinin ardından camiye çevrilmişti. bu süreçte kubbesi çöken, üstü kiremit çatı ile kapatılan ayasofya, 1965 yılındaki depremin ardından terk edilmişti.

  haber.

  şüphesiz ki bu antik kent içerisinde camiye büyük ihtiyaç duyulmakta. ainoslular imza toplamışlar.

  kararı alanları tebrik ediyoruz.

  ha bu arada, yav siz daha orjinali cami olan bir yeri restore edemiyorsunuz.

  yalan mı?
 • antik kent içinden belki bir bedevi geçer de namaz kılar diye camiye çevrilecek eski yapı...

  şaka lan şaka, o kadar imam hatipliyi bir yere sıkıştırmak için oda arkadaşı bile verirler.
 • önce enezdeki sultanahmet'i doldursunlar

  jül sezar erdoğan (30 nisan 1157)
 • bitmiyor arkadaş restorasyon işinde olan biriyim. birçok firmayla çalışıyorum. ayasofya yı çalışıyoruz diyorlar bir cephe bile ayrı ayrı firmalarda. kapsamlı bir proje geliştirilmeli. bir süre koyulmalı.
 • http://www.trakyagezi.com/…ii-enez-ayasofyasi-.html
  enez fatih camii ( enez ayasofyası )

  meriç nehri'nin yorgun fakat bereket yüklü akışıyla türkiye yunanistan sınırını oluşturarak saros'a kavuştuğu noktada kurulu olan enez, zamanın hazinelerini barındıran kadim bir yerleşimdir. edirne'nin bu güzel ilçesi saros'un mavi gözlerine vurgun nisbeten bakir kumsaları, serin ve dingin denizi, gala gölü milli parkı'nda zirve yapan doğal yaşam çeşitliliği, insanı eksenine alan kültürel değerler bütünü ve tarih sahnesinden günümüze ulaşan eserleriyle son yıllarda yörenin turizm yelpazesine yeni önermeler sunmaktadır.

  enez'in tarih sahnesinden devşirdiği eserler arasında enez kalesi içerisinde yer alan yapılar bütünlük gösterir. bu yapılar arasında fatih'in istanbul'u fethi ertesinde camiye çevrilen enez fatih camii ayrı bir öneme sahiptir. fetih öncesi bizans ayasofya kilisesi olan yapı hakkında, enez üzerine uzun yıllardır kazı çalışmalarında sayısız eseri günümüze kazandırmışi.ü.emekli öğr.gör. prof.dr. sait başaran ve restoratör-konservatör burcu başaran, vakıf restorasyon yıllığı dergisi'nin 2012 yılında yayınlanan 4. sayısı için bir makale kaleme aldılar.

  ek: google a girip enez ayasofya diye yazinca, bu yapinin kilise oldugu ama fatih sultan mehmet doneminde camiye cevrildigi yaziyor. ismi de enez fatih camii imis.

  bunu bulamadiniz mi da, yok herseyi camiye ceviriyorsunuz
  diye goygoylaniyorsunuz.

  cok cahilsiniz. keske olseniz.

  ek 2:

  ispanya'da kiliseye cevrilen camiler,
  yunanistan'da kapali tutulan, restorasyonu icin izni bile senelerce ugrastirarak verilen yuzlerce cami varken,

  fatih sultan mehmet'in camiye cevirdigi bir kilise, cami olarak kullanilir arkadasim. sonra biz barbar avrupa medeni oluyor, bizde de buna inanan saflar cikiyor ya ona yanarim.
 • enez halkının camiye ihtiyacı varmış. ulan enez'in nüfusu kaç? yazın tatilcilerle ancak doluyor altınkum sahili, tatilcilerin de hem camiyle işi yok, hem de altınkum sahil'e uzak bir noktada ayasofya.

  kışın desen 4.000 nüfus anca var. kadınları çıkar yaklaşık 2.000. halkın bir bölümü zaten roman vatandaşlardan oluşuyor ki onlar da camiye gitmezler pek. eminim enezdeki camiler geri kalan nüfusa yetiyordur.

  ama yok siz ülkeyi dev bir camiye dönüştüreceksiniz, müze ne ki?
 • kale, enez içinde görülebilecek tek cazibe merkezi. yani öyle olacak diye hayal ediyorduk. 20 senedir enez'in gelişeceğini bekliyoruz da neyse...

  restorasyondan sonra yerli/yabancı turistlerin gelip de fotoğraf çekeceği tek yeri cami yapacaklarını düşünmüyorum. yeni belediye akp olduğu için böyle bir söyleme gidip ucuz reklam peşinde gibi duruyor.

  kafaları bu kadar da çalışmıyorsa yapacak bir şey yok.

  sahildeki caminin minaresiydi, klimasıydı dünyanın parasını toplasınlar yazlıkçılardan. nasılsa imamın oturacağı eve kadar yapıyorlar. belki ayasofya'nın avizeleri mavizeleri, her birşeyleri eksiktir. onu da aradan çıkarsınlar.
 • tarihte kilise ve cami olarak kullanılmış kültürel mirasın restore edilmesi olayı.
  bölgenin tek ayasofyası'nın camiye çevrilmesi için yapılacak restorasyondur. bölgede büyük gereklilikmiş gibi gösterilmesi bir yana, yapının bulunduğu yer itibariyle de restore edilip tekrar cami olarak kullanılması bile düşüncesizliktir. yapılacak restorasyonun da ne kadar kötü olabileceği olasılığına değinmek bile istemiyorum.
 • ulan teravih namazında ikinci saf bile dolmuyor
  ayrıca gördüğüm kadarıyla eklenen kısımlar ana kısımla uyuşmuyor, inşallah garabet birşey ortaya çıkmaz. görecegiz.