şükela:  tümü | bugün soru sor
 • saddam hüseyin rejimi döneminde, savaş zamanında bir ayaklanmanın bastırılması amacıyla yapıldıgı one sürülen operasyon yüzünden bugun aralarında saddam hüseyin ve bazı bakanların da bulunduğu iraklı eski yetkililer, ''soykırım yapmakla'' suçlanıyor. anfal olayının merkezinde ise saddam hüseyin'in kuzeni ''kimyasal ali'' lakaplı ali hasan el mecid var. kimyasal ali, irak'ın kuzeyindeki ayaklanmayı bastırmak amacıyla temerküz kampları kurmak, insanları kitleler halinde idam etmek ve zehirli gaz kullanmakla suçlanıyor. irak'taki kürtlerin çoğunun kitleler halinde göçüne neden olduğu da belirtilen operasyon kapsamında 3 binden fazla köyde yüz binden fazla insanın öldüğü sanılıyor. 1987 ile 1989 arasında, ülkenin kuzeyinde kürtlere yönelik çok sayıda baskın düzenlendiği, bunlar arasında en çok bilineninin, 1988'de 5 bin kadar kişinin gazla öldüğü halepçe katliamı olduğu belirtiliyor.
  irak'ın kuzeyinde kürtlerin yoğun olarak yaşadığı geniş bölge, 1986'da iran ile savaş yüzünden artan baskılara maruz kalan merkezi hükümetten ayrılmıştı. 1987 başlarında saddam hüseyin, ali hasan el mecid'i bölgeyi kontrol altına almakla görevlendirmişti. kimyasal ali de bölgede ''yasaklı alanlar'' ilan etmis ve burada yaşayanların hepsini ayaklanmacı saymıstı.
  köylüler bağdat tarafından kolayca kontrol edilebilecek bölgelere nakledilirken ''yasaklı alanlar'' sistemli biçimde bombalanarak isgal edilmisti.
 • türkiye bu olaydan (bkz: enfal operasyonu) kaçan ve hatırladığım kadarıyla sayıları yüzbinleri bulan mültecileri kabul ederek saddam'ın elinden kurtarmıştır.
 • kuran'ın enfal suresinden hareketle saddam hüseyin ile kimyasal ali liderliğinde 1980'lerin sonunda kürtlere karşı yürütülen soykırım operasyonlarına verilen addır. 1998 yılındaki halepçe katliamı operasyonların doruğudur.
 • bu katliam ismini enfal suresinden alıyor ya, enfal suresinde de beni kurayza kabilesinden bahsedildiği söyleniyor. bu iki olay arasında yaklaşık 13,5 asırlık bir zaman farkı var ama sanırım kadınların saçlarını yolmaları, suratlarını parçalamaları her iki olayın da en acı ortak yönüdür. saddam'ın bu operasyonlarında da gördüğü dehşet karşısında kafayı yeyip gülmeye başlayan kadın veya kadınlar olmuş mudur acaba?
 • bu operasyonla pkk'nin cikis tarihinin ayni olmasi irak'tan gelen ayrilikci kurtlerin turkiye'de de rahat durmadigini gosterir niteliktedir. ya da degildir sadece duz mantik gidiyorum.
 • 25 yıl geçti üzerinden, kınayan ne bir müslüman ülke var hala ne de sosyalist(!)...
 • 180 bin'den fazla kürdün ölümü ile sonuçlanan soykırım operasyonların adı. bugün anma günüdür. kimseden halen ses çıkmamaktadır.
 • ortadoğunun mazlum halkı olan kürt halkına yapılan acımasız
  vahşi operasyonlardır. ırak kürtlerine karşı yapılmış bir soykırımdır. halepçede kimyasal silahlarla yapılan katliamla hafızalara kazınmıştır.