şükela:  tümü | bugün
  • edit1: burada tepkisini gösteren, yetmedi veterineri arayıp hesap soran, yetmedi google yorumlarını eksik etmeyen herkese çok çok teşekkür ederim. zira söz konusu veteriner bu tepkilerden sonra, hiçbir ücret talep etmediğini söylemiş.

tek taraflı olmasın, açıklamalarını da ileteyim; gece saati olduğu için yetkili bir kişi bulunmuyormuş klinikte, ve orada çalışan veterinerin mecburi olarak klasik ücret uygulama zorunluluğu varmış, inisiyatif kullanamıyormuş.
    klinik sahipleri de,eğer bizim bilgimiz olsaydı, sokak hayvanı için daha uygun bir ücret talep ederdik tabi ki demiş.

sizden bu kadar tepsi gelmeseydi, verdikleri cevap , yaptıkları açıklama ne olurdu bilmiyorum.

son olarak bu tedavi ücretine ben de katkı sağlayacaktım, artık gerek kalmadığı için o parayla şöyle güzel ve tatlı bir mama alıp sokak hayvanlarına sizden hediye olarak vereceğim.

edit2:

elinde kanıt olmadan isim vermenin yanlış olduğunu yazmış bir kaç arakadaş, haklılar. şuan uyguladığı işlemlerin ve faturanın elimde olmamasından dolayı veterinerin ismini siliyorum. ama yapılan işlemlerin belgesini ve faturayı aldığımda tekrar ismi ekleyeceğim.

durumun iğrençliğini nereden anlatsam bilemiyorum ama kısaca şöyle;

bugün çok yakın bir arkadaşım, kapısının önünde bir kedi buluyor. kedinin gözleri akıyor ve nefes almakta güçlük çekiyor. saat geç olduğu için 7/24 çalışan, avcılarda bulunan veterinere götürüyor hemen kediyi. hekim, viral enfeksiyon geçirdiğini, enfeksiyonun gözlerini etkilediğini ve hemen tedaviye alınması gerektiğini söylüyor. veee tabi tedavi ücreti olarak 3000 tl istiyor.

arkadaşım da hekime diyor ki, benim bu parayı verecek gücüm yok, zaten anlaşıldığı gibi bu kedi sokakta yaşıyor, ücret konusunda yardımcı olun, sokak hayvanı olduğu için 150 tl gibi bir indirimde bulunur hekimimiz. bunun karşılığında arkadaşım,ben bu parayı veremezsem tedavi etmeyecek misiniz? ölüme mi terk edeceksiniz diyor.

hekimin cevabı; benim yapabileceğim başka bir şey yok!

neyse, tedaviye başlamak için 1000 tl önceden para istiyor. bu parayı vermeden de tedaviye başlamıyor.
    ilk gördüğünde acilen tedaviye başlamazsak ölür dediği kediyi!!!

şimdi, akşam akşam o kadar iğrendim ve sinirlendim ki, arkadaş anlayamıyorum ya ben bu vicdansızlığı.

kedi sahipli olsa niye bir şey demeyeceğim, sahiplenmişsen bak diyeceğim ki bu da asla normal değil de neyse. abi kedi sokak kedisi sahipsiz bir kedi yani, insan olan der ki sadece ilaç parasını alayım.

benim 2 tane kedim var, sürekli gittiğimiz veterinerimize, sokakta zor durumda olan hayvanları defalarca götürdük. kadın her seferinde normal fiyatı neyse, sokak hayvanı olduğu için o fiyatın yarısını aldı.

bak bedavaya yapsın demiyorum yanlış anlaşılmasın ama 3000 tl nedir?

tamam bu senin işin mesleğin, bundan para kazanıyorsun okey. ama benim o hayvan üzerinde ne kadar sorumluluğum varsa senin de bir insan olarak o kadar var. zaten sahipli hayvanlardan kazanıyorsun paranı, sokak hayvanından da kazanmasan ölmezsin be arkadaşım.

edit: bazı arkadaşlar belediyeye gitsin demiş haklı olarak. ben de ilk bunu demiştim. ama belediyeye ait veterinerlerde durum bek iç açıcı değilmiş, araştırınca gördüm. siz de bir gidip bakabilirsiniz.

bazı okuduğunu anlamayanlar da, tabi ki para isteyecek taş mı yesin, lahmacuncular aç insanlara bedava lahmacun mu veriyor demiş! bedavaya yapmasına dair bir talebimiz olmadı zaten, yukarıda belirttiğim gibi.
    ayrıca hadi tam ücret istesin yine okey ama 3000 tl okey değil arkadaş! böyle bir rakam yok yani. bu tipler senin vicdanını kaç tl lik sömürürüm diye bakıyor. hele bir de 7/24 çalışan bir veterinere gece saatinde gittiysen, biliyor ki başka seçeneğin yok.

ayrıca, aç insanlara bedava lahmacun vermeyenlerin de allah belasını versin bence. kötüyle köyüyü kıyaslamak bu olsa gerek.
  • geçen hafta veterinere 2 sokak kedisi yavrusu götürdü eşim, ikisinin de gözleri kapanmak üzereydi enfeksiyondan. muayene ve ilk müdahale için hiç ücret almadı veteriner sadece iki hafta kullanılacak ilacı yazdı ve biz onu dışarıdan temin ettik. demek ki mesleki etik önemli.
  • böyle durumlarda belediyelerin veterinerlik hizmetleri var diye biliyorum. maaşla çalışan veterinerler oluyor bildiğim kadarıyla. bir de o seçeneği denemek lazım.

kar amacıyla bu işi yapan birine de niye para istedi demek çok doğru bir yaklaşım değil. isim vererek kötülemeye çalışmak da yasal olarak kötü sonuçlara yol açabilir.
  • ya ne yapacaktı? veteriner taş mı yesin? harcadıklarının parasını cebinden mi versin?

veteriner el emeğini versin, ilaçlarını kullansın, binlerce dolar değerindeki aletlerini kullansın, sokaktan bulduğu kediyi getiren zat beş kuruş para vermesin. çünkü "omo o sokok kodosoooo!!!11bir"

sokak kedilerini o kadar düşünen zat kredi çeksin ödesin canım...

tanım: az bile istemiş olan veteriner.
  • özetle net ve haklı bir serzeniş

''benim o hayvan üzerinde ne kadar sorumluluğum varsa senin de bir insan olarak o kadar var.''

yakın zamanda aklıma geleni karşımda görünce hak vermemek mümkün değil, vicdan, insaf, meslek ile karakter ilişkisi bir sürü şeyi getiriyor akla.
  • veterinerlerin bir tarifesi var, enfeksiyon tedavisine o tutarı isteyemez. bence telefonu ve bu tutarın istendiğinin kanıtını da koymak lazım ki adamı arayıp bi soralım olay neymiş.

tedavi bitmeden de 3000 tl gibi belli bir ücret isteyemez, hayvanın kaç gün kalacağı belli değil. o adamdan alıp başka herhangi bir veterinere götürülebilir.

fatura ve tedavi dökümü istenirse dut yemiş bülbül gibi kalır bence.
  • bu tarz durumlarda belediyeyi arayın.
    sokak veya ev kedisi olması farketmez.belediye gelip alıyor ,iyileştiriyor ve geriye getiriyor.
    doğduğumdan şu güne kadar bahçemizde hep kedimiz vardı. bir kaç defa belediyeyi arayıp ücretsiz tedavi ettirdik.
    veterinerler tabiki para kazanıcak. ama sokak hayvanı için sadece kullandığı ilaç parasını isteyebilirler.
  • o kadar insan aç ama kebapçılar kimseye bedava lahmacun dağıtmiyor. düşünsene en zor zamanin, yolda kalmışsın ve çekici senden para istiyor! aman tanrım ya gecenin bir vakti kapıda kaldığında sana sevabına "aman noolcak" demeyip iki kat para isteyen çilingir? allah hepsini kahretsin. boru patlamış evi su basmış tesisatçı dalga geçer gibi para istiyor. vallahi insanlık ölmüş.

tanım; yaptığı iş sonrasi karşılığını arayan herhangi bir adamdır. bodrum'da da bir pide iki yüz lira. sürpriz sonuçlarla karşılaşmamak için hizmet almadan önce fiyat sorun.
  • lan enfeksiyon için 3bin ? mi istenir? bazı insanda kullanılan antibiyotikler kedi için de kullanılabilir. google'a sorun. kiloya göre dozu ayarlamak şartıyla. ishal yapabilir yan etki olarak. probiyotik bir miktar yardımcı olabilir. bir kediye bir buçuk ay bakıp saldım, iyileşti. viral enfeksiyon geç iyileşir ya da iyileşmeyebilir, kesin tedavisi yok. tedavi viral enfeksiyonla beraber olan bakteriyel enfeksiyonun tedavisi ve bağışıklık sistemini güçlendirmek. protein ağırlıklı iyi beslenecek.
  • edit 2: üşümesin diye eve getirdiğim fareler için babam dövdü lan beni. evet salağım ama
    yıllarımı sokakta yaşayan hayvanlara faydam olsun diye harcadım. bunu meslek edindim.

edit: bazı viral hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar olumlu sonuçlar almamızı sağlıyor ama çok pahalı ve zor bulunuyor. hatta kendileri yurtdışından bulup getiriyor. 20,000 lira bulan tedaviler oluyor.* şaşırmamak elde değil ama böyle.

acil müdahaleyi para beklemeden tüm veteriner hekim arkadaşlar yapar. yapmıyorsa götünü sikeyim. siz de sikin, oh olsun. ilerleyen tedavi sürecinde kullanacağı ilaca, gidere göre ücret belirlemiştir. adam işçiliğini almamak dışında da ne yapabilir.
    kedi arkadaşın durumu bilemem. yazan arkadaş ne yaşadı bilemem. hekim arkadaş ne demiş bilemem.

bildiklerimi paylaşabilirim.

geçen camı açık bırakıp evden çıktık diye ağladığımız yağmuru düşünün. sadece çevremden bana getirilen ölmek üzere olan o yavruların sayısını tahmin edemezsiniz. o yağmurla sürüklenmiş günlerce aç kalıp sonradan hasta gelenleri de ekleyeyim.

bu size korkunç gelecek ama istanbul sokaklarında kısır olmayan kedi köpek olamamalı.

yavruları ölecek bir köpek doğurmamalı.
    o telefonunuzdan küçük kediler ölmek için doğmamalı.

doğacaksa yaşayabilecek lokasyonda olmalı.

bir faydam olacaksa ben buradayım.

edit 3: annelere sövülmez. piç.