şükela:  tümü | bugün
  • koronavirüs kapmasına rağmen işine devam eden bir doktorun facebook'taki paylaşımına tesadüfen denk geldim.
    ilginç ve maalesef vahim ayrıntılar var.
    link

acil servis deneyimlerimden oneriler 4

dun saat 8.00 de aldim acil nobetini.
    artik vaka sayisini hic takmiyoruz.
    ne yapacagimizi hastane olarak da ekip olarak da cok iyi biliyoruz.
    112 bir suru vaka getiriyor. yagdiriyor demek daha dogru.

ızole odaya aliniyor. vitalleri aliniyor muayenesi yapiliyor.
    kan gazi, hemogram biokimyasi aliniyor.
    x ray supheli ise dusuk doz torax bt ye gonderiyoruz.
    sip diye cikiyor ortaya.
    hizli kit mit yok. bize dagitilmadi.
    serviste enfeksiyon hemsiresi ilce sagliktan suruntu cubuklari istiyor test yapiliyor 4 gun sonra sonucu cikiyor.

hani anlatmistim 38 saat acilde baktigimiz hasta vardi sonra zorlukla transfer etmistik. pazar gunu. ve eks olmustu.
    bugun saat 15.00 gibi ilce saglik aradi size sonucu gonderecegiz mail adresinize dedi. dedim artik gerek yok hasta dun eks oldu. positif geldi sonuc. allah rahmet eylesin.

aciklanan vaka sayisina takilmayin diyorum. 4 gun geriden geliyor olmali.

test mest vaka sayisi hic onemli degil. bt ile biz koyabiliyoruz taniyi.
    bir haftada olan gelisme yukarida bir servis acildi an itibari ile 17 vaka yatiyor 6 sini dun ben yatirdim. asagida da yb da yataklar ayirdik. yb ihtiyaci olanlari oraya aliyoruz. hepsi olasi vaka.

nasil olasi ? ( bt ile kuvvetli olasi )

ben on cephede cebellesmeyen hekimlerin, hemsirelerin panigini ve aman ben de oldum mu ki ? acaba demelerini anlamiyorum ve zirt pirt cekingen sekilde gelip kendilerine test yaptirmak istemeleri ile ugrasmak da istemiyorum. harbi vermesinler bize kit mit .

hala kizi zehranin nisanlisinin asker arkadasi bile getirilecek test yapin diye. tamam baktik positif geldi diyelim semptom yok. ne fark edecek. o testler
    gercek hastanin temaslilarini taramak ve izolasyonunu saglamak icin kullanilmali ki bulas kesilsin.

sistem de yukarida serviste yatan ve asagida yb da yatan hastanin dogrulanan positif gelen sonucu yok. yattiktan 4 gun sonra gelecek. tv de aciklanan rakamlarda kesin sayilmiyorlardir ama vaka mi ? vaka.

bence kimse daha neyle karsi karsiya oldugumuzu anlamadi. dun sabaha kadar ben de anlamamistim.

sanirim enfekte oldum. dun panikledim deli bir myalji vardi. eklem agrilarim vardi dirsek ve dizimde. bir hasta anlatiyordu sosyal medya da daha once sikayetiniz olan eklemlerden basliyor ekrem agriniz diye. her ikisinden de daha once sikayetim olmustu..gece anosmi de basladi sadece tuzlu tadi alabiliyordum. monositoz var. wbc normal.

bt cektirdim sagolsun radyolog arkadasim cantay rahatlatti. bugun hala ayni enfektif belirtiler ile hastanedeyim.

ıdareye kiziyordum acildeki ekibe test yapmadiniz planlamadiniz diye.

bugunku bilinc sicramasindan sonra artik ona da kizmiyorum.

fransada calisan bir turk acil uzmani doktor hanimin gonderdigi ayrintili hazirlanmis ses dosyasini acil servisimizde dinledik.

orada doktorlarin ne kosullarda calistigini dinlemenizi isterdim.

ates gibi dispne gibi semptom olmazsa doktorlara test mest bakmiyoruz artik diyor o doktor hanim. positif cikan da bir hafta gidip dinleniyor sonra gelip tekrar calisiyor diyor.

x ray e de bakmiyoruz direk dusuk doz bt diyor.

orada yasanan tam felaket tibbi yani. o yuzden aman bana da test diye gelinmesi bosuna is gucu kaybidir.

dunku nobette net olarak hasta sayisinin arttigini gordum.

her seferinde giyin soyun maske tak iskence. kulaklarim agridi. myalji devam ediyor sirtima karlar yagiyor. ıdare koca servis acti .bir haftaya o da yetmez gibi geliyor.

yukarida iki hastamiz kotu olasilikla bu gece yb indirilirler. birinden daha suruntu yarin sabah alinacak. vaka sayisinin azligi supheli ya da olasi havuzunda bekleyen hastalardan kaynaklaniyordur. dedim ya cok da dert degil. gelene gelme demeyecegimize gore.

arada ilgisiz hastalar mı , ya da mesane ca dan kanamali hastalarin durumu riske giriyor. temız hadtane gerek .
    onu da sonra anlatirim.

covid hastanesi ve temiz hastane uygulamasinin ornegini ch onculugunde gerceklestiriyoruz. ıse yaradigini bakanliga gosterecegiz o konuyu da cozecegiz. anlatmak etkili olmuyorsa oncu olacagiz yapip yararini gosterecegiz o zaman.

okmeydani kovid hast ve kasimpasa temiz hastane oluyor. gerceklesince alpay dediydi dersiniz. oncu cumhuriyetci hekimlere bin selam olsun.

ates yok , oksuruk yok ama bu sirt agrisi ve myalji iflahimi kesiyor. bunlar hadi neyse de su tat almama olmayaydi keske. ne yesem ayni saman tadinda. yil olmus 2020 hala semptonlardan istediklerimizi secemiyoruz. bir de tip ilerliyor demezler mi ;)

bir kac gun hastanede dinlenecegim.

aklima 99 depreminde gonullu doktor olarak yardima gittigimde yasadiklarim geldi; dun aksam eften puften nedenlerle gelen hastalardan sonra.

yalova golcuk yolunda arabalar konvoy halinde bir tekerlek yolun iyice kenarindan olmak uzere yavas yavas gidiyorlardi karsilikli. her iki serit iyice saga yanastigi icin ortada bir arabanin gececegi bos bir serit olusmustu ambulanslar icin. bir de gencler organize olmus ellerinde enkazlardan cikma masa bacaklari ya da kalin sopalar 50 metre arakikla bu seride dizilmisti.

konvoydan cikip uyaniklik yapmaya kalkan ve ambulans yolunu tikamaya kalkan arabalarin basina ususuyor cam cerceve kafa goz kiriyorlardi gencler. herkes de tipis tipis kurala uyuyordu. olagan ustu donemlerde olagan ustu onlemler ile duzen saglanilir.

"evinizde kalin" nin nesi anlasilmadi ki ?
    ılla masa bacaklari ile mi anlatmak lazim evde kalmanin gerekliligini.

sevgiler
    dr.alpay genc