şükela:  tümü | bugün
 • 80lerin ünlü karikatür simasi. enflasyonu indirmek için onu kötü gösteren bir imaj gerekmiş, bunu bulmuşlar.
  ayrica su ana kadar nasil bir sey girilmedigini anlayamadigim baslik.
 • bir anti kahraman olarak yüzyıllardır türkiye adlı fakir ülkenin başına musallat olan van gölü canavarından daha tehlikeli fakat ısırmayan öcü çeşidi.

  (bkz: enflasyon oranı)
 • bence enflasyon canavarı insanın kendine yakışanı giymesidir.sen giyinsen böyle gıcır gıcır,filinta gibi şekil yapsan,kahvenin önünden geçerken arkadaşların,'vaayy canavar gibi olmuşsun' demez mi.
  (bkz: x bence insanın kendine yakışanı giymesidir)(bkz: emrah ablak)
 • sırtında benekler olan ejderha-dinazor kırması yeşil bir canavardır. kah paraları sayarken, kah elinde bir kazıkla, kah vatandaşı kovalarken hicvedilmiştir yıllar yılı. enflasyon canavarı enteresan bir şekilde sevimlidir, bunun nedeni kendisine duyulan nefreti bir nebze azaltmak olsa gerek. şimdilerde tek dişi kalmıştır, inşallah o dişleri bir daha hiç çıkmaz.
 • ortadirek karikaturleri ile show tv top 10 listesinin degismez sampiyonu.
 • halk düşmanı politikacılar tarafından yaratılan ve işbirlikçileri durumundaki medya mensupları tarafından sürekli gündemde tutulan, yoğun propagandanın etkisiyle aklı başında pek çok insanın dahi gerçek olduğu sanrısına kapıldığı umacı.

  türkiye onlarca yıl yüksek enflasyonla yaşadı. enflasyon, gazete sayfalarında ejderha karikatürleriye tasvir edildi durdu hep.

  iyi de, nedir bu enflasyon? nasıl bir canavardır, kimi ısırmıştır?

  üşenmedim, tdk sözlüğünü açtım baktım. aynen şöyle yazıyor: "para şişkinliği".

  peki, para denen, uğruna dünyaların döndüğü şeyin şişkin olmasının kime, nasıl bir zararı dokunabilir ki? şişkin demek bol demek, fazla var demek. atalarımız bile para ile sıcaktan zarar gelmez demiş. fazla paranın göz çıkardığını göreniniz, duyanınız var mı?

  tamam, enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde fiyatlar sürekli yükseliyordu. ama gelirler ve ücretler enflasyon oranlarının da üstünde artıyordu. harıl harıl çalışıyordu insanlar, üretiyordu. ekonomi canlıydı. sanayici, işçi, emekli, memur, esnaf, sanatkar, çiftçi... herkes memnundu hayatından. çalışanların, üretenlerin reel gelirleri sürekli artıyordu. işsizlik yoktu, parasızlık yoktu...

  bir de enflasyonun düşük olduğu günümüz türkiyesine bakın. işbirlikçi medyanın çizdiği ejderha karikatürlerini bir an için unutun, elinizi vicdanınıza koyun ve iki durum arasındaki yedi farkı aklınızı kullanarak kendiniz bulun. enflasyon yüksek iken daha kötü durumda idim, şimdi daha iyiyim diyen bir kişi dahi çıkmayacaktır eminim.

  enflasyon canavar falan değil, aksine fakirin fukaranın dostudur, gelişmekte olan ülkeler için dinamodur. olsa olsa, parayla kolay para kazanma hevesindeki sermaye kesimi için canavardır. ve ne yazık ki sesi en gür çıkan da bu kesimdir. bu yüzden, yıllarca yalan haberlerden, yorumlardan kafası bulanmış, kandırılmış halk kitleleri kendileri için gerçek bir dost olan enflasyonu hep yanlış tanımış, canavar sanmıştır.
 • resesyon yaratığının ortaya çıkmasıyla inzivaya çekilmiş karakter.

  mevcut ekonomik durumu görüp, kenardan kıs kıs gülüp böbürleniyor. "noldu lan, beni istiyosunuz di mi?" der gibi şu an.

  yalnız dikkatimi çeken diğer durumsa, canavar diyince neden hep aklımıza ejderha geliyor, ne kabız adammışız.