şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: enflayon)
  (bkz: enflasyon)
 • genelde ebemizin amından dolayı yükselir.
  %80 enflasyonlu dönemde yerlerdeki çöpleri toplamayan belediyeler vardı bu kadar husursuzluk yoktu.
  faiz yükselince enflasyon artar.
  nabız yükselince de tadsızlık...
 • enflasyon genel fiyat seviyesinin yukselmesine denir.enflasyonun yukselme sebebi piyasada dolanan paranin miktarina mal ve hizmetlerin toplami arasindaki acigin fazlaca buyumesine ve faiz oranlarina baglidir.faiz yukselince piyasadaki para miktari duseceginden harcama azalacak ve azalan harcama oranlari fiyat artisi olarak geri donecektir.ayrica enflasyon arttikca issizlik azalir.
 • 50 karakteri dosdoğru sıralayamayan bir yazarı gösteren soru.

  doğrusu enflaylon olmalıydı.
  laylon fiyatlarındaki artış enflaylonu yükseltir bebeğim. hayatımız laylona bağlı.

  ekleme:
  50 karakter dememin sebebi limitin 50 olması. ama 50 bile çok az, doğru yazamıyorlar.
  yazarı gösteren dememe de bakmayın, ben göremiyorum yazarı. ya engellemişim ya da kaçmış.
 • ekonomi ile ilgili bir soru sorulduğunda ilk olarak şu bilinmelidir, “hangi ülkenin ekonomisi için soruyoruz?”

  genel olarak, her ülkenin parasının karşılığı o ülkenin ürettiği katma değerdir. eğer ürettiğiniz değer oranının üstünde bir hızla para yaratırsanız, yarattığınız para sabit katma değeri böleceğinden değer kaybeder. bu da enflasyonu getirir.

  bunun tek istisnası rezerv paralardır. eğer paranız sadece sizin için değil başkaları için de bir katma değer ölçütü haline gelmişse (dolar, euro, japon yeni, isviçre frangı) para yaratma hızınız enflasyonla doğru orantılı olmaz. çünkü sizin yarattığınız parayı başka üreticiler de değer olarak saklamaya başlamıştır. türk halkının evinde dolar saklaması gibi. bu durum bazı ülkelerde cidden sorundur, herkes için istenen bir durum değildir. (japonya gibi)

  enflasyonun oluşma nedeni enflasyonun kendisinden daha önemlidir. örneğin türkiye’de üretici maliyetleri yükselmektedir. ve tüketicinin yanında olan bir ekonomi yönetimi vardır. yani fiyat artışlarını kontrol altına almak isteyen bir yönetim. bu nedenle,türkiye’deki enflasyon işsizliği azaltmayacak. hatta rekor işsizlik oranları önümüzdeki aylarda görülecektir. (iki oranı da aynı anda yükseltmek cidden başarıdır)

  talep ve maliyet enflasyonu diye alt kollar da enflasyonun nedenleridir. ama özet olarak üretmezseniz enflasyonu aramayın, o sizi bulur.