şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: block)
 • umarım sayısı 500 ile sınırlı değildir.
 • eski hesaplarla birlikte 8 senelik sözlük hayatımda ilk kez troller haricindeki sıradan bir sözlük yazarı için bugün kullandım bu butonu.

  tarihe not, falan.
 • önce mallar listesi vardı. sonra troll butonuna dönüştü. şimdi de engelle olmuş. ne oldu mallara ve trollere karşı politically correct mi olmaya karar verdiniz?
 • süper bir seçenek... engelliyorsun ve hoooppp tertemiz her yer... ne yazmış ne yazmamış hiçbiri yok... keşke dünyada da öyle bir seçeneğimiz olsa...
 • müslüman çözücü müthiş buton.
  müs-çöz diyoruz kendi aramızda. tıklıyorsun, üçüncü sınıf akp propagandasından ve gerçekle teması hayli zayıf olan siktiriboktan dinci hayalgücü ürünü tarih anlatısından kurtuluyorsun.
  deneyin, seveceksiniz.
 • engellenen kişinin açtığı başlıkları görüp görmeme opsiyonunun da eklenmesi gereken özellik.
 • sözlükteki engelle seçeneği, twitter'da mute ve block diye ayrılmış iki uygulamanın tek isimde cisimleşmişi olarak görünüyor.

  twitter'da block engellediğin kişiyi hem görmeme, hem de kendi içeriğinden mahrum etme biçimi olarak bir son çare. engellenen kişinin engellendiğinden haberi oluyor.

  mute ise, engellenen kişinin ürettiği içeriği, engellenene haber vermeksizin görmemek hakkı olarak değerlendirilebilir. görmek istememenin üzerine görünmek istememek olan bloklamaya göre çok daha makul, pratik bir engelleneme yöntemi.

  bildiğim kadarı ile sözlükteki engelle twitter'daki mute'a denk geliyor. ama bu böyle mi? net bilemiyoruz. çünkü uygulamaların bir yerinde uygulamanın etkisini izah eden bir yönlendirme yok. mouseover olur, ilk kez kullandığınızda küçük bir pencere ile kısaca izah etmek olur, böyle bir hatırlatma ve yönlendirme olsa çok iyi olur. isteklere eklensin.

  engelle opsiyonu, favladıkları ve henüz var olmayan "entry'de mention atabilmek" ile beraber kişisel sözlük deneyimini erken 2000ler (ya da sosyal medya imkanları açısından bakarsak günümüz) seviyesine çekme yolunu açabilecek enfes seçenekler olarak görünüyor.

  sözlük deneyimimi yeniden güzelleştirmiş olan engelle seçeneğinden beklentim (ve tavsiyem) şunlar

  1. yazarı tek entrysi ile, doğrudan entryden engelleyebilme hakkı (kolaylık)
  2. engellenen yazarın entrysinin sayfa yenileme gerektirmeksizin *anında* gerçekleşmesi (temizliğin sonucunun göründüğü hissi)
  3. entrysi silinen yazar ve içeriğinin izinin kalmaması (entry numaralarında atlamaların, linkten gidince görünürlüğün ortadan kalkması, kişiselleşmenin son aşaması)