• bir zamanlar karşı tarafın da görüşünü okuyayım da ona göre bir argümanım olsun diye özen gösterirdim. şu an seri bir biçimde engelle tuşunu kullanıyorum. karşı taraf fikir üretmiyor çünkü. adeta sıçıyor. daha önce de bahsedildiği gibi nerde gerzek faşist var, hatta görüyor ve arttırıyorum, nerede homofobik, ırkçı, intikamcı, iktidar yalakası tip var anında basıyorum engelle tuşuna.
    yeni türkiye böyle yaptı bizi anam.hayat kısa düzgün düşünemeyene, düşünse de kötülüğünden yazmayana, vicdansıza, zalime, hırsıza bu devirde tahammülüm yok. sizin gibi eşekleri lafla yola getirmeye çabalamaktansa alır bir muhabbet kuşu han duvarları'nı falan ezberletirim daha iyi.
  • önce mallar listesi vardı. sonra troll butonuna dönüştü. şimdi de engelle olmuş. ne oldu mallara ve trollere karşı politically correct mi olmaya karar verdiniz?
  • sözlükteki engelle seçeneği, twitter'da mute ve block diye ayrılmış iki uygulamanın tek isimde cisimleşmişi olarak görünüyor.

twitter'da block engellediğin kişiyi hem görmeme, hem de kendi içeriğinden mahrum etme biçimi olarak bir son çare. engellenen kişinin engellendiğinden haberi oluyor.

mute ise, engellenen kişinin ürettiği içeriği, engellenene haber vermeksizin görmemek hakkı olarak değerlendirilebilir. görmek istememenin üzerine görünmek istememek olan bloklamaya göre çok daha makul, pratik bir engelleneme yöntemi.

bildiğim kadarı ile sözlükteki engelle twitter'daki mute'a denk geliyor. ama bu böyle mi? net bilemiyoruz. çünkü uygulamaların bir yerinde uygulamanın etkisini izah eden bir yönlendirme yok. mouseover olur, ilk kez kullandığınızda küçük bir pencere ile kısaca izah etmek olur, böyle bir hatırlatma ve yönlendirme olsa çok iyi olur. isteklere eklensin.

engelle opsiyonu, favladıkları ve henüz var olmayan "entry'de mention atabilmek" ile beraber kişisel sözlük deneyimini erken 2000ler (ya da sosyal medya imkanları açısından bakarsak günümüz) seviyesine çekme yolunu açabilecek enfes seçenekler olarak görünüyor.

sözlük deneyimimi yeniden güzelleştirmiş olan engelle seçeneğinden beklentim (ve tavsiyem) şunlar

1. yazarı tek entrysi ile, doğrudan entryden engelleyebilme hakkı (kolaylık)
    2. engellenen yazarın entrysinin sayfa yenileme gerektirmeksizin *anında* gerçekleşmesi (temizliğin sonucunun göründüğü hissi)
    3. entrysi silinen yazar ve içeriğinin izinin kalmaması (entry numaralarında atlamaların, linkten gidince görünürlüğün ortadan kalkması, kişiselleşmenin son aşaması)
  • kaç kişiyi engellediysem artık, girdiğim başlıkların ilk entry'lerini hiç görmüyorum. en üstte direkt yorum veya ayar entry'si oluyor.*
  • sözlükte binlerce kişiyi engelledim resmen.
    yine de bakıyorum engelleyecek yazar çıkabiliyor karşıma.
    tabii ki yankı odası (echo chamber) içinde tıkılmak istemem. ama ya rab, bazı fikirlere rastlamak midemi bulandırıyor.
    belki en iyisi yankı odasında yaşamaktır.
    deprem sonrası ümidim bitti. kimsenin fikrinde samimi olduğuna kolay kolay ikna olamıyorum.
    bugün, rastladığım en muhafazakar ve adam kayırmacılığın kralı olan kişi 'haram yememek lâzım.' dedi ya la.
    cevap veremiyorsun işte. hadi ya diyemiyorsun. kaba kalıyor. gerçek hayatta, engelleyemiyorsun insanları.

gerçi bende şu başladı:
    bir insana tahammül edemiyorsam onu topluluk içinde görmemeye, adını unutmaya başladım.
    beynim bir görünmezlik uygulaması başlattı sanki. sonradan soran oluyor, 'şu kişi şöyle dedi, şunu giymişti' falan. hiç hatırlamıyorum, ordaki varlıklarını fark etmemiş oluyorum.
    umarım onlar da beni görmüyordur.
    birbirimiz için yok olmuşuzdur.
    eskiden sözlükte insanları uyarırdım. 'hocam naapıyosun? karşındaki insan, nasıl kıyıyorsun?' ya da 'verdiğiniz bilgi külliyen yanlış. isteseniz kaynağı bir gözden geçirin.' derdim.
    artık pes ettim.
    ne sözlükten, ne hayattan bir beklentim yok.
    ümit bitti.
    yankı odasında en azından üç güzel bilgi alırım belki.
  • engellenen kişinin açtığı başlıkları görüp görmeme opsiyonunun da eklenmesi gereken özellik.
  • eski adı mallar sürüsü idi. o dönem bana hiç mal bir ekşi sözlük yazarı denk gelmiyordu. sonra sonra sözlük mal dolmuş, ben yeni yeni fark ediyorum.

son bir kaç yıldır "anladım. çok haklısınız. elveda" deyip onlarca kişiyi buraya eklemişliğim var.

gerçekten o kadar nezaketsiz, bilgisiz ve aptalca mesajlar gönderiyorlar ki insan gerçekten hayret ediyor. mesajı 3 defa okuyorum ama bir türlü ne demek istediklerini anlayamıyorum.

lan lise kantininden mi yazıyorsunuz, beynim yanıyor, bu nasıl bir donanımsızlık, bu ne biçim bir bilgisizliktir ya? yazdığınız mesaj anlaşılmıyor, her şeyi birbirine karıştırmışsınız, hakikaten neyin peşindesiniz?

hem korkunç derecede mallar, hem konu hakkında doğru düzgün bir bilgileri yok, hem de dayılık taslıyor taşak oğlanları, kendilerince ayar vermeye çalışıyorlar. hiç tanımadıkları insanları aşağılamaya ve ezmeye uğraşıyorlar. bu ne edepsizliktir, vallahi pes.

eklerken ben yoruldum, siz mallığınıza doyamadınız aq.
  • an itibarı ile bende mi sorun var bilmiyorum ama az önce tespit ettiğim 2 aktroll'u engellemek istedim. ne hikmet ise engelle'ye tıklıyorum. fakat engellemiyor. yani engelleme işlemini gerçekleştiremedim. ilk defa böyle bir durum ile karşı karşıya kaldım.
  • (bkz: block)
  • sözlükte engellenen insanların entry'lerini göstermemek yerine, engellenmiş yazarların entry'lerini ve/veya nick'lerini üzeri çizilmiş gibi renkli gösterirse daha iyi olacağını düşündüğüm fonksiyon. hem başlık okurken engellenen yazarın entry'si hemen geçilir hem de devekuşu gibi kafayı yere gömme hissi yok olur.
hesabın var mı? giriş yap