şükela:  tümü | bugün
 • troll butonundan mantıklı. ben zeki çevik trollleri okumak istiyorum. engellemek için kullanılan buton.
 • troll butonundan daha mantıklı olan yazarı engelleme biçimidir.*
 • bir yazarı engelleme eylemi illaki onun troll'lük yapmasından ötürü olmadığından, doğru tanımlamaya evrilmiş butondur.
 • engellenen kişinin açtığı başlık sol frame'de görülebildiği için "hiç bir sike yaramama" özelliğini devam ettiren, eski adıyla troll butonu.
 • bu butonu farkettiğimden beri hayatım değişti. daha az diş sıkıyor, insanlar adına daha az üzülüyorum. sözlük daha katlanılır bir yer oldu.

  mal mal ilgi çekmeye çalışanı, zırcahili, fanatiği, partizanı benden uzak tutuyor. zaten bu adamları dinlemek istesem sokağa çıkarım. sözlük yine geldi ağzımızın ortasına getirdi bunları.

  sonra da engelle butonu koydu ki biz sahabeler teşekkür edelim, mutlu olalım.

  ya hak.
 • efektif kullanmak için büyük baş, takipçisi fazla olan sevmediğiniz yazarları engellememenizi öneririm.

  şöyleki büyük trolleri engelemiyi bıraktım. troll dediğimde sensin işte a.q, kendini aydın zanneden sikik faşist. hah seni engellemiyorum artık, senin yazdığın şeyleri favlayan çaylak, maylak hepsini engelliyorum. ha bu yazarların bazıları 17-18 yaşında olabilir, yada hayatında hiç bir şey okumamış, ana akım medyanın haberlerine şuan inanan insanlar da olabilir ve yıllar sonra dünyaya daha geniş açılardan bakıp, aydın bir insana da dönüşebilir ama benim için görünmez oluyorlar.

  sevmediğin şeyleri yok etmek için, gözlerini kapatmaya benziyor bu ama nereye baksam ırkçı yüzler görmekten bıktım ve en azından şurda kendimden bir nebze de olsa uzak tutabiliyorum.

  dünyaya kendini anlatma konusunda, tüm aydınlara örnek olması gereken; halkın dilinden anlayarak, halkın azıyla düşüncelerini aktaran, kendini benimsettiren, büyük insandan geliyor sizler için:

  ı see no changes, all ı see is racist faces

  http://www.youtube.com/watch?v=osunnxawwgu
 • daha çok geliştirilmesi gereken buton, buton olmaktan çıkıp sözlüğü kişiselleştirmeye yönelik bir özellik olmalı. misal karması belli bir seviyenin altında olanları filtreleme opsiyonu olsa kullananı çok olur sanki.
 • engellediğiniz kişi size mesaj atabiliyor. yani mesaj atıyor ama o mesaj size iletilmiyor.

  atan kişi "mesajınız müthiş bir şekilde yollandı" ibaresini görse de ekşisözlük'ün karadeliğine doğru ışık hızıyla yolculuğunu tamamlamış oluyor. sizin kutunuza düşmüyor.

  tabi nickaltınıza gelip "attığım mesajlara cevab vermeyen hırto" diye pislerse engellenen arkadaş, yapacak bir şeyiniz yok*.
 • ekşi sözlüğün uzun zamandır en çok işe yarayan özelliği. bu özelliği kullandığınız ölçüde sözlük daha okunabilir bir hal alıyor. tabii ülkenin her yeri hızla bozulurken sözlükte bozulmanın olmaması kaçınılmazdı. sırf reklam yapmak için hesap açanlar, fanatikler ve bağnazlar, kim olursa olsun tartışmada en sağlam argümanı karşıdakinin sülalaesine sövmek olanlar, sırf bir iki beğeni alıp kendini tatmin etmek için hiçbir bilgi vermeyen giriler girip çok ciddi konularda bile iğrenç iğrenç espriler kasanlar, iki saniye googledan arayıp bulabileceği bir sorunun cevabını bile buradan "yeşillendirin" beni diye yırtınanlar benim bu özelliği kullanmama en çok vesile olanlar. belki yüzden fazla yazarı engellemişimdir bilemiyorum.

  fakat bu yukarıda saydıklarım dışında bir örnek daha vermek istedim. o da maç başlıkları. 56 nisan 2089 türkiye - hollanda maç başlığı olsun. 2090 yılında bu başlığa giren biri için girilerin %95'i falan çöp. neden mi? %50si "ülker link eşliğinde izlemek istediğim maç" şeklinde giriler giren insanların yazıları. %40'ı "pornhub'a yüklenecek maç, çıkarmadan beş gidilen maç, kızlığın bozulduğu maç, sikerttiğimiz maç" gibi mağara adamı düzeyinde girilerin yer aldığı yazılar. kalan %5'i eğer o kadar iğrenç şeyin içinde arayıp bulabilirseniz ne mutlu size. ben arayıp bulamıyorum.

  normalde bir yere bir şey yazmadan önce her giriyi okumaya çalışırım ki benden önce yazılmışsa kalabalık etmeyeyim diye. aynı şeyi tekrarlamak malca bir durum çoğu zaman. fakat bir bakıyorsun başlıkta 80 giri var 6-7 tanesi birebir aynı. binlerce girinin olduğu başlık için bir şey diyemem. adamdan oturup hepsini okumasını bekleyemem ama 80 giriyi de otur oku be adam. zahmet olacak ama.

  bir diğer önemli engelleme sebebim de bu yeni nesil ergenlerin diline pelesenk olmuş "okumadım", ya da " durumumuz yoktu okuyamadım kardeş" tarzı bakınız veren şeyler. başlığa giriyorum adamın biri bilim felsefesi ile ilgili müthiş bir yazı yazmış. lan diyorum herif şuralarda saçmalamış sanki dur bakalım bunu benden başka düşünen var mı, o upuzun bilgi dolu yazının altında bir bakınız var sadece ikinci giri olarak. "durumumuz yoktu okuyamadık". yahu bir ülkede okumamak, cahillik nasıl bu kadar beğeni kazanabilir. bunu ilk düşünüp yapan adam belki güldürmüştür ama bir günde 10 defa görüyoruz bu yazıyı. herif oturup okumamış, okumadığını yazma gereği duymuş. tamam da kardeşim okumaman utanılacak bir şey, gülünüp beğenilecek bir şey değil.

  neyse ki sözlükte bu özellik, badi özelliği bir de kanalları ayrı ayrı okuma özelliği var ki adam gibi şeylere ulaşımımız kolay oluyor. harika yazıları olan bir çok adamı (bilim, ekonomi, felsefe, programlama, teknoloji konularında) çok rahat takip edebiliyorum.
 • daha iyi bir sözlük için mutlaka kullanılması gereken zamazingo

  (bkz: kim engellemiş)