şükela:  tümü | bugün
  • sözlükte bir kampanya gibi kullanılabilir.
    birkaç gündür gerçekten akp taraftarı kişilerin(çomar demiyorum,köpekleri çok severim çok değerli varlıklardır) yazdıkları gereksiz ve tutarsız yorumlardan sonra 'bakınız' olarak kullanmaya başladım.
    yürek tükettiğinize değmez dostlar,
    ilgili organizmanın adı ile birlikte belirtmeniz yeterli.
    resmen rahatlıyor insan.
  • seni öfkelendiren dinsel-tarihsel önermeleri mi var? engelle geç

senin gibi iflah olmaz (!) bir demokratın yazdığı yere çok aykırı fikirler mi yazdı? engelle geç.

sence çok önemsiz bir şey mi söyledi? engelle geç

yine rakip takımın taraftarı olarak (aynı senin gibi) fanatiklik yapıyor mu? engelle geç

rakip takım taraftarı olarak (aynı senin gibi) küfrediyor mu? engelle geç

hepimiz birbirimizin cehennemiyiz.
  • dusunulenden daha kompleks bir sureci ve sonuclari olabilecegi dusundugum tutumdur. o yuzden uzun uzun aciklayayim;

aslinda, ulkemize ozgu birey kalitesindeki yetersizligin ortaya cikarttigi kendi kimligini baskalari ustunden tanimlama cabasinin ve otekilestirmenin sahte tatmininin cazibesine biraz fazla kapilip gorece saldirgan ve zayif nedenselliklere dayali arguman bazli tutumlari hepimizden biraz fazla sergileyen kisilere karsi gerceklestirilmesinde bir mahsur gormedigim harekettir, ozunde.

zayifliktan ya da sokakta bile cokca karsilastigimiz birey tarzlariyla ucuz laf dalasina girme korkusundan dolayi degil, iletisimde oldugumuz insanlarin bazen cok kucuk de olsa yasam boyu gelisen ve degisen, gelismesi gereken karakterimize etki etmeleri ihtimalinden dolayi. bazen tahammul gostermeniz gereken bir zaman geldiginde, sabirsizlik yapmayip tane tane iletisim kurabilme becerisinde bir torpulenme yasamama gereksinimizden dolayi.

fakat, bagnazliktan kacinayim derken abartip tum farkli fikirleri engelleyen bir bireye donusme olasiliginin ve, yanki odasi etkisinin cazibesine kapilma ihtimalinin de varligi bu hareketin ironikligi ve kompleksitesinin bir bolumu sanirim.

tabii siz butun bu ic hesaplasmalarinizi yasarken, eger engellenen kisi belirli bir olgunluga da erisememisse (ki kacinilmasi gereken 2.faza ulasmadiysaniz olasidir), ayni zamanda ozellikle varliginin ispati icin cekismelerden beslenen ve kendine yetemeyen bir birey olmasi ozelliklerini de tasiyorsa arkanizdan saydirip yok sayilmanin acisini bastirmaya calisabilir. sanki toplumun butun bireyleri kusurlu degilmis gibi kusurlarinizi cimbizla aradan cekip onun uzerinden sizi tanimlamaya calisarak (otekilestirme egiliminin surekliligi) zihinsel tatminini bu sahte kazanimin ilizyonuyla saglamaya calisabilir. ya da ucuz saldirgan bir-iki kelimeyle de gecistirebilir bazen, yine ayni nedenlerle..

ustelik, birey gelisimini tamamlamayan ve hayata karsi bagnaz bir tutum gosteren bireyin, kendini yeterli hissetmeyen ve toplu hareket eden bir surunun parcasi olarak davranmasi da bu surecte olasi bir durum. dolayisiyla bazi durumlarda size dusman bir kesime de sahip olabilirsiniz surecin bir noktasinda, tebrikler.

tam bu noktada arkanizdan birilerinin sacmalamasina aldirmayacak, hafif donuslerle savusturacak olgunluga sahip olmaniz da gerekebilir. ya da ic gudulerinizi torpuleme gucune. gerci oyle olsaniz bile bir noktada durtulerinizin buyusune kapilip korktugunuz kisiye donusebilirsiniz.

sukur ki, bugune kadar birisini engelledikten sonra tarifledigim durumlarla karsilasmadim.

belki coktan korktugum yanki odasinin buyusune kapilip 2.faza ulastim, ya da butun bu cikarimim benim bagnazligimin sekillendirdigi ve manipule ettigi gozlemlerime dayali abartili sahte tespitler. her ihtimale karsi, insan bu noktada kendi ic sorgusunu yasamali galiba, yasiyorum da.

kim bilir, belki de yeterince zaman gecince, yasamin tezimi hakli kilacak argumanlari tecrube ettirdigini gozlemlerim, orasi da kismet galiba.

her neyse, lafin ozu sanirim tarifledigim perspektifle "engelleyip gecmek" biraz ustune dusunulerek gerceklestirilmesi gereken bir durum olabilir. elbette hayat yukarida bahsettigim kadar acimasiz degil, ama kotu durum senaryosunun da arada gozumuze sokulmasi lazimmis gibi geliyor bana..

belki bir ise bile yaramistir..
    umarim..
  • sıklıkla yaptığım, yaparken de gocunmadığım eylem.
  • sözlükte kendisi gibi düşünmeyen herkesi çomar , aktroll diye gören insanların sıklıkla yaptığı eylem. bu insanlar sadece kendi fikirlerinde olan insanları okumak isterler. kendi düşüncesine aykırı bir yazı görünce çıldırıp önce küfür ederler özel mesajdan. ardından engellerler.

mesela birisi rte' ye güzellemeler mi yaptı ? o şahıs direkt troll'dür bu insanların gözünde. para alıyordur burada yazmak için. engelleyip geçilmesi gerektir.

birisi atatürk ' e ufak bir eleştiri mi getirdi? o kesinlikle oç' dir bu tiplerin gözünde. engellenmesi farzdır . engellemeden önce de ana avrat söverler sonra engellerler.

sadece ve sadece kendi savundukları değerler burada övülsün , sevmediklerine ise hakaret edilsin. bu edilen hakaret , bu insanları zevke getirir.

seçim akşamları ise " ya karşim anlamıyorum ben , bakıyorum herkes chp ' yi destekliyor , ama seçimde ak parti kazanıyor "derler , ardından trafo ve kedi muhabbeti yaparlar, sinirden kendilerini sikmek isterler, yatarken de ziz nesin sözleri paylaşırlar.

birisi de demez ki aq gavatı sosyal medyada farklı fikir görmeme nedenin , farklı fikirleri engelleyip geçmen.
  • engelleme hakkım bitti..o kadar çok mikrop var ki burada..
  • beyler engellenince sözlükten uçurulmuyorsunuz. nasıl ki gazete diye satılan paçavraları okumuyorsak, burada da bazılarının paylaştıklarını görmek, okumak istemiyoruz. siz kendi aranızda içinizdekileri kusmaya devam edebilirsiniz.
  • engelemeyi sevmiyorum. toplam engelediğim iki yazar var. ayrıca küfür ettiğimde iki yazardır. başka kimseye küfürüm de yoktur sözlükte. ilki harbi gerizekalıydı.
    hala kızı teyze kızı ile evlenmek başlığına şöyle yazmıştım
    'oğlum küçük ken hani iki sacı örgülü küçük bir kız vardı siz onunla körebe kovalamaca oynuyordunuz işte şimdi o küçük kız eşiniz olacak bu kadar mı adisiniz' diye yazdığımda şöye bir mesaj atmıştı
    'ne güzel fanteziler varmış sende off offf küçük kızları bende severim'
    şok oldum. kanım cekildi. geri zekalılığınamı yansam sübyancılığına mı?
    engeledim.

ikinci kürt ırkcısıydı. siz cerkesler bilemem ne diye mesaj atmıştı. bunada cok sinirlendim. onun dışında kimseyi engelemedim. engelmemde yani.
    milletti engeleyeceksen ekşi'de işin ne? hep konuşursan bir şey öğrenemezsin. dinlersen öğrenirsin.
  • ekşi sözlük ün en güzel özelliği. maaşlı trolleri durdurmanın tek yolu engelleyip geçmek ve böylece başlıklarına yazmamak.
  • simdi farkettim ki birine engelle gec yazmak sozluk yonetimince gge sayiliyormus.
    ulan gorende anasina kufrettim sanar. birine engelle gec yazmanin neresi gote girebilir? sozluk yonetimi bos islerle ugrasacagina adam gibi denetleme yapmali.