şükela:  tümü | bugün
  • işitme engelliler olimpiyat şampiyonu ve rekortmeni yasin süzen’in sloganı. yasin 24 yaşında, engellere inanmıyor, bunun yerine kendine ve yapabileceklerine inanıyor.

“ben sınırlara inanmıyorum ve insanların kafasındaki limitleri yıkmak için koşuyorum. spor bence herkese eşit. sabreden kazanıyor. sadece inanmak yeterli değil, çok çalışmak gerekiyor. başarmayı seviyorsan çıkıp koşmalısın. ben kendimi ispatlamak istiyorum. önce kendime, sonra herkese. sizi duymuyor olabilirim ama kendimi dinleyebiliyorum. sonra kendimi koşarken buluyorum. sen de engelleri yıkmak istiyorsan çık oyna.”
  • bu reklamların nasıl engelleneceğini bulan bir arkadaş yeşillendiririrse sevinirim, gına geldi artık.
  • kesinlikle katılıyorum. koşamayanlar için koşmuyorum o nedenle. engelliler de spor yapıyorlar ve onlarla birlikte koşuyorum, onlarla birlikte basketbol oynuyorum, onlarla birlikte bowling oynuyorum. neden benden farklıymış gibi hissetmesine neden olayım ki. birlikte güzeliz ve birlikte başarabiliriz.

çok basit bir engellilik tanımı vardır. “engelleri biz koyarız. mesela kolu olmayan birinin geçeceği yoldan klasik kolu olan kapılardan koyarsak o kişinin ordan geçmesi zorlaşır. fakat koyduğumuz engeli yani kapıyı kaldırıp yerine, dönen otomatik kapılardan koyarsak engel ortadan kalkmış olur.” diyordu tanımda. mimari engelleyicileri ortadan kaldırdıkça erişilebilirliği arttırdıkça tüm bu engeller ortadan kalkacaktır.
  • engeller de sana inanmıyorsa işin zor.
  • hiç bir engel ya da sınır tanımam. odaklandığım birşeyi sonuna kadar götürürüm. tek gerçeğim hedefimdir. hedefe ulaşana kadar zorlukları aşmanın ve her zorluğun ardından hedefin daha görünür olması gibi bi haz yoktur.
    sizi yoldan çevirenler olacak size yapamazsın edemezsin başaramazsın diyenler olacak ve size en büyük engeli belki de aileniz koyacak.
    analar sütü haram bile edecek; babalar beddualar edecek kardeşler trafik polislerimden beter uyaracak; bunları duyduğunuz anda bilin ki başarı kokusu gelmiştir.
    başarı herşeye rağmen gelen değil herkese rağmen kazanılır ve sen herkese rağmen kazandıysan başarılı olsun demektir. bu herkesin içinde sen de varsın hatta ilk sıradasın. kendini engelleyip sınır koyduğun kadar kimse sana mani olamaz.
    kendini aş, olumsuz düşüncelerini ez, hareketlerin önceliğin olsun; harekete geç ve sonra düşünürsün...
    harekete geç ve düşünme o an hiçbirşeyi; koş!!
    atla zıpla zirveye kadar koş!!!
    durma yılma erinme gücenme çok özenme koş!!
    hatta yürümeden koş!!!
    unutma;
    adım sayın değildir sana zaferi getiren düştükten sonra kalkabilme sayındır..
    zirveye ulaştığında haykır;
    "başardım!!!!"
    "bunu ben başardım!!!!"
    "işte benim zaferim!!!!"
    bittiğini zannetme sakın; hayat başarıdan başarıya koşanlarındır...
    hatta son nefesini verirken bile;
    "bedenim bu kadar ruhum sen devam et..." demektir...
  • üstünden gelmesi bazen zordur.