şükela:  tümü | bugün
  • içinde doğru bildiğimiz yanlışların da olabileceği, herkesçe bilinmesi gereken konu.. bununla ilgili, türkiye'deki en yetkin kişilerden biri olan, engelli, aile, toplum iletişimi ve gelişimi danışmanı adem kuyumcu şöyle diyor;

başka bir iletişim mümkün!

engelli birey ve yakınları ile davranış ve iletişimde ayrımcı dil kullanmayınız!

engelli biriyle iletişim kurarken;
    *herhangi bir kişiye nasıl selam veriyorsanız öyle selam veriniz. 'geçmiş olsun!' demeyiniz. engellilik bir hastalık değil, geçmiyor. sizinle aynı fiziki yapıda görünmüyor diye insanları ötekileştirmeyiniz.

* 'hepimiz engelli adayıyız.' demeyiniz. engellilik kötü bir durummuş gibi korkutma unsuru olarak kullanmayınız. hepimiz öleceğiz ama bunu her an hatırlatmıyoruz.

*aileleri ile engelli bireyin yanında onunla ilgili konuşmayınız. engellilik sorunlarından bahsetmeyiniz. engelli bireyi olduğu gibi kabul ediniz, özel çocuk, cennetin çocuğu, melek çocuk sıfatları takmayınız.bu onları oldukları gibi kabul etmediğinizi gösterir.

*engel durumunun nasıl olduğunu, kimin – neyin sebep olduğunu sormayınız. tedavi önerilerinde bulunmayınız. kendi çevrenizden örnekler vermeyiniz. her insan birbirinden farklıdır, birine iyi gelen uygulama, başka bir insanda iyi olmayabilir, hatta zarar verebilir.

*engellilik bir sorunmuş gibi bahsetmeyiniz. 'vah vah, allah size kolaylık versin!' demeyiniz. acımak yerine eşit yaşam hakkına saygı göstererek önlerine çıkan engelleri kaldırınız.

• evli ve çocuklu ise nasıl olabildiğine dair sorular sormayınız. engelli bireyler de evlenebilir ve anne baba olabilir.

*engelli bireye yardım etmeden önce kendisine onun duyabileceği ses tonuyla " size yardım edebilir miyim?" diye sorunuz. yardım isterse, nasıl yardım edebileceğinizi, ne yapmanız gerektiğini sorup onun yönlendirmesi ile yardım ediniz.

*görme engelli biriyle konuşurken ya da yürürken ortamı ve yolu betimleyiniz. koluna girmeyiniz, bir adım önde durunuz o sizin kolunuza girsin.

*işitme engelli ile yüz yüze olun ki; dudaklarınızı okuyabilsin. işaret dili öğreniniz.

*manuel tekerlekli sandalye kullanan birine daha rahat ulaşım sağlayacağını düşünerek akülü sandalye kullanmasını önermeyiniz. bu ölümcül sonuçlar doğurabilir. elektrikli sandalye değil akülü sandalye deyiniz.

*tekerlekli sandalye kullanan biriyle konuşurken yüz yüze seviyesinde olunuz. ayakta olduğunuzda onun yüz seviyesi sizin karın altı seviyenizde olacağı için hoş olmaz. çökünüz ya da siz de karşısında oturunuz.

*tekerlekli sandalyeye veya yatağa mahkum demeyiniz. engellilik bir suçun sonucu oluşan ‘ceza’ durumu değildir.

*engellilik fakirliğin sonucuymuş gibi görmeyiniz. 9 milyon civarındaki engelli nüfusunun %70’i toplumun diğer bireyleri ile aynı ekonomik durumdadır. engelliler için de ürün ve hizmet üretiniz.

*temsili evlilik, temsili mezuniyet törenleri ve haberleri “engelliler evlenemez”, engelliler okula gidemez!’’ şeklindeki olumsuz algıyı pekiştirir, yapmayınız.

*‘engelli ama çok güzel/zeki/tatlı’ gibi tesellivari cümleler kullanmayınız; ortada teselliye ihtiyaç duyulan bir durum yoktur.

* iletişimde yapamadıklarına değil, pozitif yönlerini görerek yapabildiklerine odaklanınız.
  • yolda yürürken,otobuste, bankada v.s kamusal alanda ısrarcı bakışlarla taciz etmeyiniz. herkesin yaptığı yaptığı işleri yaptığımızda aşırı tepki vermeyin, takdir ve övülmekten ziyade yaşam alanımızın genişletilip hareket kabiliyeti izin arttırılmasına ihtiyacımız var.

bir duyu kaybı ve ya bir uzvun eksikliği nedeniyle engelli olan bir bireyin diğer duyu ve uzuvlarını kullanimi ve hislerinde kapasite artışını gittiğini unutmayın yabana atmayin. bir gorme engelli ya da az gören insan bakışları hissedebilir ve ya uzakya da olsanız sizi duyabilir.

saygı ve muhabbetle...
  • normal bireylerle nasıl iletişim kuruyorsanız aynen o şekilde davranmanız durumunda birçok zorluğun aşılacağına bizzat şahidim.
  • küçüklüğümüzde mahallemizde arkadaşlar arasında el hareketleriyle oluşturduğumuz alfabe ile duyma engelli bir arkadaşla gayette iyi anlaşmıştım. hatta buna bile gerek yok ki, ağız okumada çok iyiler. kelimeleri daha belirgin telaffuz etmemiz durumunda arkadaşlarımızın işini kolaylaştırabiliriz.

bu gruptaki arkadaşlarla engelsiz görünümlü çoğu engelli (!) şahıslardan daha iyi anlaştığım doğrudur..