şükela:  tümü | bugün
  • aynı emekli maaşı gibi üç ayda bir devletin engelli vatandaşlarına ödediği paralardır.
  • """65 yaşından küçük, 18 yaşından büyük olup, özür derecesi %40 ile %69 arasında olan ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan gelir yada aylık hakkından faydalanmayan vatandaşlarımızdan, herhangi bir işe yerleştirilememiş olanlara, her türlü gelirleri ile medeni kanunumuza göre nafaka yükümlüsü yakınlarından sağladığı yada sağlayabileceği nafaka miktarının aylık ortalaması, muhtaçlık sınırının (01.01.2008 itibariyle 79,18 ytl) altında olması halinde, muhtaçlık sınırının %200’ü tutarında ödenen aylıktır."""

aylık ortalaması 80 ytl nin altında olan ailelere verilen bu maaşın şartlarını sağlayacak ve hakedecek çok aile var, ancak genel bir bilinçlendirme söz konusu değil ve sadece yönlendiren olmadığından almayan bir çok özürlü yakını var. zaten verilen şeyin sadakadan bir farkı yok, üstüne üstlük kabul görme şartları çok ağır. ailenin aylık ortalaması 90 ya da 100 olunca krallar gibi mi yaşıyor, çok mu iyi bakıyor muhtaç çocuğuna, kardeşine, torununa.

nasıl bir şey bu? nefret duyuyorum bu ülkenin soyal güvenlik anlayışına.
  • özürlü insanları dilencileştiren ve tembelleştiren maaştır maalesef. sırf bu maaş kesileceği için çalışmak istemeyen ya da sigorta girişi yapılmadan çalışmak isteyen insanlar var.ben bu gün bunu gördüm.
    belediyesi ayrı, kaymakamlığı ayrı, muhtarlığı ayrı, valiliği ayrı yardım veriyor. kömürü desen default geliyor.sonra gelde bu adamı çalıştır. çalışmaz tabi.
    toplumu dilencileştirmeyi, sosyal devlet olmanın gereği sananlar oldukça bu böyle devam eder gider. pardon sadaka kültürümüzde vardı değil mi?

peşin edit: çalışabilecek derecede özür gurubunda olanlar için yazılmıştır.
  • 3 ayda bir ptt merkez ve şubelerinden ödemesi yapılmaktadır.
  • 2013 ocak-haziran ayları için muhtaçlık sınırı 119,62 tl. olup
    %40-69 özürlü olanlar için aylık 251,19 tl.
    %70 ve üstü özürlü olanlar için aylık 376,79 tl. ödenmektedir.
    başvurular artık bağlı bulunulan il/ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca alınmaktadır.
  • 2011 verilerine göre yaşlılıkta gözlemlenen zorluklar da dahil olmak üzere, türkiye’de en az bir engeli olan kişi sayısı 4 milyon 832 bin 841.bu da 2011 yılında toplam nüfusun %6,6’sına tekabül ediyordu. ancak bunla ilgili yeni veri yok.

2016 yılında engelli ve yaşlı maaşından faydalanan kişi sayısı 1 milyon 335 bin 262’dir. 2016 yılı için türkiye nüfusunun 80 milyon olduğu hesaba katıldığında ve 2011 yılındaki gibi nüfusun %6,6’sının en az bir engeli olduğu varsayıldığında toplam engelli şahıs sayısının 5 milyon 200 bin civarında olduğu düşünülebilir. bu durumda türkiye’de yoksul kabul edilebilecek engelli ve yaşlıların toplam engelliler içindeki oranı %25,6 civarında olmalı.

kaynak