şükela:  tümü | bugün
  • engelliler.biz sitesinde açılmış bir forum başlığı

ülkemizde engelliler maalesef birey olarak kabul görmüyorlar. onlar bunun sonuna kadar farkında. hayata karşı öfkeleri engellerinden değil bundan. bu başlıkta yazılanlar tamamen onların gönül dünyalarından, engellileri tanımak bilmek için biraz okumak yeterli. hepsinden ziyade kadınların, genç kızların yazdıkları fazlayasıyla üzücü.
  • öğrenciyken aile ve sosyal politikalar bakanlığının engellilerle ilgili bir projesi vardı. ben de bunun taşeronluğunu yapan bir şirket için anket yapmıştım. kamuda çalışan engellilerin çalıştığı kuruma gider hepsine aynı soruları sorardım. hiç birisi ayrıcalık istemiyor, bunu çok rahat söyleyebilirim. sadece engeli bulunmayan insanlarla arasındaki dezavantaj neyse (örneğin engelli rampalarının amaca hizmet edememsi.) bu dezavantajın ortadan kaldırılmasını istiyorlar, gerisini kendileri yapacaklar.

tabi bu anlattığım kamuda çalışan engelliler için geçerli, kısıtlı şartlarda güç te olsa toplumda kendine yer bulabilmiş şanslı bir azınlık. asıl büyük sorunu topluma karışma fırsatı bulamamış, hayatının büyük bölümünde eve hapsolmuşlar yaşıyor. yaşadıkları şüphesiz çoğumuzun günlük öf pöflerinden daha zor.