şükela:  tümü | bugün
  • izmir'de engelli vatandaşlarımıza destek amacıyla çıkarılan aylık gazete. abone olmak ve maddi destek sağlamak isteyenler için telefon numarası ise bu: 0232 445 90 18.

http://engellisesi.com/
  • günlük hayatta ihmal ettiğimiz çoğu zaman görmezden geldiğimiz kardeşlerimizin sesi olmayı hedeflemiş aylık gazetedir. destek olunmalıdır.
  • engelli sesi gazetesi adına* 0232'li bir numaradan beni arayan ve 70 tl karşılığında abone olmamı isteyen birisi oldu. e-posta göndermelerini ve araştıracağımı iletince kabul edip yarım saat sonra kararımı öğrenmek için tekrar arayacağını söyledi ancak ne e-posta geldi ne tekrar arandım. *
  • beni arayıp 50tl bağışta bulunarak gazete almamı, karşılığında 50tl ile bir engelli arabasının 1/7'sinin karşılanmasına katkı sağlayacağımı söyleyen gazete. gazeteyi kargo ile göndereceklerini, içine de 50tl'lik makbuz da koyacaklarını söylemişlerdir. 50tl deseler de onun en az 5tl'si kargoya, 5tl'si de kargo tarafından tahsilat ücretine gidecektir ve gazeteye yaklaşık 40tl kalacaktır. yardım yapanlardan isteyenlerin isimlerini gazetede de yayımlamaktadırlar. her ne kadar bu şeffaflık hoşuma gitse de gazeteden yardım yapanların sayısına baktım ve önceki ay 580 kişinin yardım yaptığını gördüm. (50tl'den fazla yardım yapanlar ve ismini yazdırmak istemeyenler de olabildiği gibi, yolda sokakta gazete alanlar da var...) ama en az > 40tl x 580 kişi = 23.200tl eder. gazetenin aynı sayısında ise 8 kişiye engelli arabası verildiğini haber yapmışlar. konunun başında 50tl ile bu arabanın 1/7'sinin karşılandığından bahsetmiştik. (hadi bunu 50tl üzerinden hesaplayalım) > 50tl x 7 = 350tl bu arabadan bu ay içinde 8 tane alındığını gazete içinde iddea etmişler > 8 x 350tl = 2800tl *** sonuç olarak 23.200 - 2.800 = 20.400 tl'yi iç ediyorlar. bu hesabı yaptıktan sonra yardım yapmaktan vazgeçtim. (bu arada gazeteye reklam da alıyorlar)
  • 0232 numaralı numaradan arayıp engelli sesi gazetesine yıllık minimum 50 tl ile üye olup destek toplamaya çalışan gazetedir.

kibar bir tonla arayan hanımefendi 1 dakika istemiştir. ben de tüm anlayışımla dinledim.
    engellilerin yararına en az 50 tl olmak üzere bağış toplayıp bunun bir tekerlekli sandalyenin 1/4 oranını karşıladığını anlatmaktadırlar. bunun karşılığında maliye bakanlığı onaylı bağış makbuzu verdiklerinden bahsettiler.

bunun üzerine şöyle bir soru ilettim. gazetenizin yıllık gelir ve giderleri bağımsız bir denetleme kuruluşu tarafından denetleniyor mu? diye.

bunun üzerine belgelerimizi whatsapp ile gönderebileceklerini söylediler.

ben sorumu tekrar ettim. bağımsız denetleme kuruluşu tarafından gelir ve giderleriniz denetleniyor mu? diye

bu soru üzerine telefonu yüzüme kapattılar.

yani topladıkları bağışları nereye harcadıkları belli değil. belki iyi niyetli bir oluşum ama bunu belgeleyemedikten sonra bu tür "yardım" kuruluşları kendilerini tam olarak anlatamıyorlar.

sizi de arayan, sizden bağış isteyen kurum, sivil toplum kuruluşlarından bağımsız denetim raporu isteyin. yasal olarak sivil toplum kuruluşları toplam gelirinin %33'ünü genel gidere harcayabilir. ben genel geliri %10'u geçmeyen kuruluşlara destek olmayı tercih ediyorum.