• ilkokulda ve ortaokulda hiç atlamadığımız haftaydı. resim dersinde konu olarak verilirdi biz de koltuk değnekli adam, kocaman güneş gözlüğü takmış, kolunda altı nokta bandı olan insan falan çizerdik. hatta bunları belli bir kompozisyona bile oturtmaz, yan yana çizerdik. sonra öğretmen not verirdi ve olay kapanırdı. bir kişi de çıkıp engellilerle ilgili bilinçlendirici bir iki kelam etmedi. sonra ben yirmi yaşındaydım yani eşşşek kadar insandım, yolda görme engelli bir çocuk benden yardım istedi. ben de bütün yardımseverliğim ve cehaletimle yardımcı olmaya çalıştım. en sonunda kol kola yolda yürümeye başladık, çocuk yalpaladı, ben çocuğun üzerine düştüm falan.. rezillik diz boyu. engellilere nasıl yardımcı olabileceğimi bir allahın kulu öğretmedi, ailemde olmadığı için ben de öğrenemedim. sonra kafa göz yara yara, sağdan soldan okuyarak yani kendi olanaklarımla öğrenmeye çalıştım engelli bir insana nasıl yardımcı olabileceğimi. ama kendileriyle iç içe çalıştığımdan artık eskisinden de saygı duyduğum genç öğretmenlere güveniyorum. kim ne derse desin istisnalar haricinde zehir gibi çalışıyor kafanız, şaşırtıcı derecede iyi niyetli, aydın insanlarsınız.. şu işe siz el atarsınız ancak. bu hafta da buna vesiledir bir yerde.
  • 10-16 mayıs tarihleri arasındadır.

engellilere bir gunluk askerlik aktivitesi bu hafta içinde yapılır.
  • gün itibarıyla girilmiş haftadır..

şu hayatta sevgisizlik dışındaki bütün engellerin etkileri biraz özen ve anlayışla hafifletilebilir ama sevgisizliğin herhangi bir tedavisi veya başka bir yolla ikamesi ne yazık ki mümkün değil..
  • bu sene engelliler haftası kapsamında yapılacak olan bir etkinlik için;

http://www.bezmialem.edu.tr/…:ueniversite-duyurular

işitme engelliler müzik korosu ve işaret dili korosunun ortak çalışması. bir işitme engelli nasıl şarkı söyler, merak edenlere...
  • ülkemizde malesef önemsenmeyen bir gün. herkes engellilere nasıl iletişim kurulacağını o kadar iyi biliyor ki ülkemizde hatırlanmasına bile gerek görmüyorlar. televizyonda bir programda engelli görünce mum kesilip "evet, evet engelliler yaşamımızın bir parçası, hı hı" dediğinizi biliyorum canlar. her türk işinde olduğu gibi engelliye bodoslama espri yaparak dalan gençlik, hiç merak ettin mi karşındaki ne düşünüyor diye? karşında birisinin engelli olduğunu farkettiğinde yüzünde oluşan o iğrenç ifadeyi biliyor musun? hani "aa neyin var" dan, sırıtmaya dönük iğrendiğini saklamaya çalışan, "abi ne kadar şanslıyız biz normal olduğumuz için" diye düşünen mankafalı arkadaşım, bana ailemin verdiği eğitim yeter deyip de geçme. yılda bir haftanın bir gününü bu insanları anlamaya çalış çok mu şey istiyorum?

normal davrandığını zannediyorsan büyük yanılgı içindesin. çünkü senin normal davranışının karşındakinin eksikliklerini* yüksek bir sesle alay ederek vurgulamak olduğunu biliyorum. ayrıca "sakatlar haftası nedeniye bedava hizmet veriyoruz" diye afiş asan kafenin sahibinden daha duyarlı değilsin.
  • engelliler haftası kutlanmaz. engelliler haftası farkındalık yaratmak için vardır. engellilerde hak temelli yaklaşımların oturması için birleşmiş milletler engelli hakları sözleşmesine imza atmış devletler tarafından bu hafta boyunca farkındalığı arttırıcı etkinlikler planlanır ve uygulanır. lütfen engelliler haftasını kutluyoruz gibi söylemlerden uzak duralım. " farkınızdayız ve aynıyız" bence bu konuda hoş bir söylem olacaktır.
  • engelliler haftası
    *rapor çilesi

görsel
  • tam da haftasında gelen inciler için: allaha dua et, gözlerin görmediği halde sana iş vermişiz
    http://video.milliyet.com.tr/…iz_1_50382.htm?auto=1

bakan sonradan özür de dilemiş:
    http://www.dipnot.tv/…akan-arayip-ozur-diledi-.aspx
  • 10-16 mayıs tarihlerini kapsayan günler engelliler haftasıdır.

engellilerin farkındalık günlerinde kutlamadan bahsetmek yanlıştır.

engelli olmak keyfi bir tercih değildir.
    zorunlu bir yaşam durumudur.
    insan engelli olduğu için kutlanmaz.

sadece belirli gün ve tarih aralığında değil her gün, engelli bireylere duyarlı, farkında ve hak temeli mücadelelerine destek olmalıyız.

*7-14 ocak görme engelliler haftası
    *3 mart dünya işitme engelliler günü
    *21 mart down sendromlular günü
    *2 nisan dünya otizm farkındalık günü
    *9 mayıs dünya çölyak günü
    *10-16 mayıs dünya engelliler haftası
    *19-25 eylül işitme engelliler haftası
    *6 ekim dünya serebral palsi farkındalık günü
    *10 ekim dünya ruh sağlığı günü*
    *15 ekim görme engelliler güvenlik günü
    *3 aralık dünya engelliler günü

(bkz: atanamamış mağdur engelli öğretmenler 2023)
  • son günü olan 16 mayıs'ta, kırklareli'deki 14 engelli vatandaşımızı "temsili askerlik uygulaması" kapsamında asker yeminlerini ettirip, terhis belgelerini kendilerine teslim ederek asker yapıp uğurladığımız anlamlı hafta. bu çeşit uygulamalarla engelli bireyler ile ilgili farkındalığın iyice artacağını ve toplumda daha etkili rol alabileceklerini düşünüyorum ki umarım öyle de olur.

kamuflajları giydikten sonra ve tören esnasındaki sevinçleri, ailelerin duygulanması ve sevinçleri cidden insanı inanılmaz mutlu ediyor. sayı olarak bence azdık, eminim sembolik de olsa askerlik yapmak isteyen engelli vatandaşlarımız ya da tanıdıklarımız aile bireylerimiz vardır. bu konu hakkında da ufak bir bilgilendirme yapma ihtiyacı duydum;
    - "temsili askerlik" uygulaması yılda bir kez 10-16 mayıs tarihleri arasinda yapılmakta,
    - temsili askerliğe, o yıl 20 yaşını doldurmuş olan ve daha üzeri yaşlardaki vatandaşlardan engelli olmaları nedeniyle askerlikten muaf tutulanların müracaatları kabul edilmekte,
    - nisan ayına kadar, engelli vatandaşlarımızın ailesi tarafından bulundukları yerdeki garnizon komutanlıklarına başvurularını yapmaları yeterlidir. müteakiben, en yakınlarındaki alay ya da tugay eşidi birlikte askerlik hizmeti 1 günlük program ile tamamlanacak ve güzel bir tören ile de engelli vatandaşlarımız askerliklerini tamamlayıp terhis olacaktır.

farkındalığımızı artırarak bu törenlere daha fazla katılımın sağlanması, hem töreni yapan bizler için, hem de engelli bireyler ve aileleri için inanılmaz bir hatıra bırakıyor. umarım seneye çok daha fazla katılım ile bu törenleri bütün ülkemizde yapabiliriz.
hesabın var mı? giriş yap