• https://www.youtube.com/watch?v=fvbntjtzoay

öncelikle başlık "tekirdağ'daki bir özel eğitim okulunun anlamlı projesi" olacaktı ancak özel eğitimin "engellilerin eğitimi" olduğunu bilmeyen çok insan gördüm. bu ihtimale karşı ve karakter sınırından dolayı bu başlığı seçtim.
    gelelim projeye ve dikkat çekilmesini rica ettiğim hususa.
    projenin adı "ben de varım"

türkiye'de her yıl özel eğitim kurumlarından binlerce engelli kardeşimiz mezun olmakta. ama bu öğrencilerin çok çok büyük bir kısmı (ki orta-ağır otizm/down/zihin engellilerin hemen hemen hepsi) 22-25 yaşından sonra evlerinde oturmaktalar. eğitim aldıkları süre boyunca iyi kötü sosyal bir ortam içine girebilmekteler. böylece hem eğitim alarak topluma uyum sağlamada mesafe katetmekte hem de ailelerine büyük kolaylıklar sağlamaktalar.
    zaten ailelerin çoğunun maddi durumu iyi olmadığından, öğrencilerin hem ev yaşantıları hem de beslenmeleri fazlasıyla sorunlu.

fakat dediğim gibi 22-25 yaşlarından sonra engelli gençler, neredeyse hiçbir sosyal ortamda kendisine yer bulamamaktalar maalesef. peki bunca engelli genç, hayatlarına nasıl devam ediyorlar hiç düşündünüz mü?

bir keresinde burada bir yazı okumuştum. hatta face'de de paylaşılmıştı.
    diyordu ki yazıyı yazan suser arkadaşımız, "neden türkiye'de etrafınızda 40'lı 50'li yaşlarda engelli insan görmüyorsunuz?"
    çünkü bu insanlara toplumda yer vermiyoruz. itiyoruz, görmezden geliyoruz. bazıları tiksiniyor bile.

projenin amacı, öncelikle bir toplumsal farkındalık yaratmak, ve bu konuya dikkat çekilmesini sağlamak. diğer yandan toplumdaki binlerce engelli insanın iş hayatında ellerinden geldiğince bir şeyler yapabilmesine olanak sağlamak. video'da olduğu gibi. yani ne bileyim, biri berberde çırak olabilir, biri markette kasada poşetleme yapabilir vs. vs.

sizlerden ricam, başta paylaştığım videoyu izleyin.
hesabın var mı? giriş yap