şükela:  tümü | bugün
 • galatasaray tekerlekli sandalye basketbol takimi'nın en anlamlı, en güzel, en içten tanımı.
 • bir fenerbahçeli olarak göğsümü kabartan sporculardır. tebrik ederim.
 • geçmişte talihsizliklerle karşılaştım, başıma iş geldi türlü türlü, öyle oldu böyle oldu ve şu gencecik yaşımın bir kaç ayını alçılar içinde yahut yatalak biçimde geçirdim. kah koltuk değneği kullandım geçici bir süre, kah sedyede ambulansta nakil oldum şehirden şehire, kah tekerlekli sandalyem oldu günübirlik, korse taktım çelikten aylarca. yıllar sonrası iki çocuğum oldu en hareketlisinden, kıpır. ikiz arabasının, bebek pusetinin envai çeşidini gezdirir oldum izmir, istanbul, tunceli, muğla, antalya sokaklarında; yurdun her köşesinde.

  ve şunu anladım, bu ülkede hiç bir hareket engeli olmayan insanlar haricindekilerin; koltuk değnekliler, tekerlekli sandalyeliler, yaşlılar, bebek arabası sürenlerin hayatı ciddi ciddi engelleniyor. yani engelli kelimesi oradan geliyor; engelli koşu hesabı. önüne bariyerler konan. dümdüz yürüyemiyorsun kaldırımlar dar, çukur dolu. inme-çıkma eğimleri yok, varsa da bozuk, her şey yolunda cillop gibi bir kaldırımsa zaten araba parketmiş. trafik ışıkları, hareketi kısıtlı kişilerin geçeceği kadar uzun süre tanımıyor. otobüse binemezsin, vapur-metro turnikesinden geçemezsin, de ki turnikeyi açsalar, anahtarı kimbilir kimde; ötesi asansör bir istasyonda var. yani merdivenden inemediğin için zaten turnikeyi hiç göremezsin. devlet dairesine giremezsin, devlet senin işlemini evde görecek birimler oluşturmamıştır öyle kalırsın.

  ms ya da benzeri bir hastalığı olan kendi başına güçlükle ayakta durabilen, normalin 1/10 hızıyla yürüyen arkadaşıma zamanında belediye otobüsü şöförü "senin engelli kartının süresi dolmuş, git belediyeden yenisini çıkar; bu kart geçmez bilet at" falan diyebilmişti. altı ayda bir belediyeye gidip kartını yeniletecek hareket kabiliyeti olsa bizim ahmet'te; çok şey yapardı da neyse.

  kısacası abi, türkiye'de bu iş zor. sağda solda görüyorum-duyuyorum; toplumumzun şu kadarı bedensel engelli diye. hep tahminimin üstünde çıkıyor bu rakam. sonradan dank etti, engellileri sokakta göremiyoruz biz, çıkamıyorlar sokağa. okula, işe, hastaneye, maça, konsere, gezmeye gidemiyorlar. evdeler, bunalıyorlar, hareket edemiyorlar. düzensizliğimiz ettirmiyor. o binlerce müteahhiti zengin eden kaldırımlarımız bariyer oluyor.

  böyle bir ortamda, evlere kapanmış, sıkıntıdan patlamış gençlerin ülkesinde bir umut oluyor işte bu takım. kazanılan, herhangi başka bir sporun avrupa şampiyonluğu'ndan çok daha kıymetli; dedik ya evdeki gençleri dışarı taşıracak, sokaklara, salonlara taşıyacak, belediyeleri insana layık yollar-kaldırımlar yapmaya zorlayacak bir değişimin habercisi bu. şampiyonun sarı-kırmızı renklerde oluşu beni ayrıca heyecanlandıran bir detaysa da; kaldırımları yamuk, yolları taşlı olan ülkenin gençlerinin tekerlekler üzerinden çıktığı smaçlardır insanı deli eden.
 • 1 kasım 2009 galatasaray sivasspor maçının devre arasında ali sami yen'de üst üste kazandıkları ikinci dünya şampiyonluğunun şampiyonluk turunu atmış takımımız. ayakta alkışlanmaktan fazlasını hakediyorlar bu başarılarıyla.
 • yine yapacaklarını yapmışlar ve 3. kez dünya şampiyonluğuna isimlerini yazdırmışlardır. 16 ekim 2011 galatasaray bursaspor maçı başlamadan önce ali sami yen arena'da kendileri için kutlamalar başlamak üzere. bu vesile ile staddan bana canlı yayın yapan anneme teşekkür ederim. *
 • birkaç sene önce tüyleri diken diken bir reklam filmine imza atmış olan takım:
  http://www.youtube.com/watch?v=3xltpeu8gvu&hd=1
  arkadaşlar o büyük gün bugün..
  yıllardır bu maç için çalışıyoruz.
  artık taktik, maktik yok..
  sizden tek istediğim çıkıp aslanlar gibi savaşmanız..
  tamam?
  1-2-3 cimbombom!
 • limitsiz gururumuz. kulüp müzesi yetişmiyor adamlara.
 • dünyada düzenli olarak dünya şampiyonu olan tek takım.
 • bugün bir kez daha kulüplerarası dünya şampiyonu olarak göğsümüzü kabartmış takım.

  kitakyuşu kupası, yani tekerlekli sandalye dünya kulüpler şampiyonası bu yıl 10. kez düzenlendi. ve bugüne kadar 10 kez düzenlenmiş olan kupada, galatasaray 4. kez şampiyon oldu.
 • ne yazik ki balikesir deplasmaninda otobusleri taslanmis turk spor tarihinin en basarili takimi.

  https://twitter.com/englsizaslanlar

  https://instagram.com/galatasarayengelsizaslanlar/