*

şükela:  tümü | bugün
 • yav$ak sozunu bitin kucugu buyugu falan diye bi saat anlatmi$ti da ev halki kahkahalara bogulmu$tu. igrenmi$tim onlardan.
 • hayatımın 80'lerin sonu, 90'ların başına denk gelen kısmı bu adamı okuyarak geçti. o yıllar dergilerde yayınlanan yazılarından derlenen doğru söyleyeni dokuz köyden, mustafa kemal sizin gibi kıro değildi, şengül hamamı, teğel teğel hüzün, daktilo konçertoları, kadın suretleri, turkobarok ve zeytin'in de bahsettiği islam teksas'ta gibi kitaplarının sevdiğim cep yayınevi tarafından hızla piyasaya sürüldüğü, babamın da hepsini eve aldığı yıllardı. on-on bir yaşlarında defalarca, defalarca okudum bu kitapları, bir kısmını anlamadan. ve sınırsız şey öğrendim. kültürü, zekası, hele hele dili kullanışı eşsiz benzersizdi. üstelik feci hisli, feci de hassas bir adamdı. kabul etmeli ki, benim kitaplarından tanıdığım engin ardıç'la seneler sonra yaşıtlarımın günün yorumu'nda tanıdığı engin ardıç pek benzemiyorlardı. yaşlanmıştı, acılaşmıştı, çok daha, çok daha saldırganlaşmıştı, anlıyordum da biraz. kompleksleri vardı evet, zayıflıkları vardı. ama çocukken sevilen yazarlardan vazgeçmek zor. ve ne olursa olsun otisabi'ye katılamıyorum, kalbi karanlık, kötü niyetli bir ruh hastası olduğu hususunda. objektif olamıyorum, doğrudur, engin ardıç bana hayatımda aldığım en güzel mektubu yazmış, benim ona gönderdiğim mektubu kastederek "hep saklayacağım, sanırım ölürken bile cebimde olacak, benim için nobel'den bile değerli" demiş bir insandır. yine de sevgili otisabi'ye yukarda bahsettiğim kitapları vermeyi teklif ediyorum, okuyup yine de fikrini değiştirmezse susacağım (hem emret bakanım'a layığıyla karşılık veremedim hala).
 • kendisini ben playmen mecmuasından tanıyıp sevmiştim.yıllar sonra 89 tarihli "mustafa kemal sizin gibi kıro değildi" isimli eserinde(ki maalesef piyasada pek bulunamıyor) inceleme fırsatı bulduğumda hayretler içinde ortak noktalarımızı görüp yobaz solcu kimliğine, avanak sosyal demokrat tavrına olan tepkilerine, playmenlerden hatırladığım müthiş tasvir ve protre yeteneğine saygı duydum, takdir ettim.

  ve fakat dangalaklık seviyesinde doğruları söylemesi, partizan taraftar ruhlu amigocu siyasetten uzak durması sebebiyle herkesin bir nasırına basmış çok düşmana sahip olup çok çok sırtından hançerlenmiş, daha kötüsü anlaşılamamış bir insandır engin ardıç. son dönem tv yorumculuğu, star gazetesi hayhuyuyla tanıyan bir insanın yüreği nefretle, beyni kompleksle dolmuş birisi tabiri ve saptamasına çok şaşırmamalı zira gerizekalılığın hüküm sürdüğü eblehliğin iktidarda olduğu bir coğrafyada geçirilen yılların çizgileri star ve bicümle zerzevatın neşriyatın içinde cümlelerinin kelimelerinin altına denk gelir.netice itibarıyla bir yıldız kaymış, bin dilek tutulmuş.
 • dili rahat durmadı, çalıştığı gazetenin bazı yöneticilerine de giydirdi..
 • umit aktan ile ayni siniftaymis galatasaray lisesi'nde...
 • türkiyedeki aklı başındaki ender liberallerden... andaval liberallerin okuyup ondan biraz ders alması gerekir...
 • şarap almaya gidip dönmediği macerasında, dönmemesinin nedeni, şarap almaya kendisinin gönderilmesine içerlemesidir (bkz: alıngan)
 • kendini olgun,geride kalanları ham bir sosyalist* zanneden..astigmat sazan... 6.ci filo korumasi
 • bir konuyla ilgili internette bir şeyler ararken star gazetesindeki yazısına tarafımdan rastlanılmış olan, gençliğimizin içerisinde olduğu sapkınlıkları engin* bilgisiyle kamuoyuna anlatmaya çalışmış bir lüfer:

  "işte, harry potter falan gibi, yüzüklerin efendisi falan* gibi, ancak ilkokul öğrencilerinin ilgisini ve beğenisini çekebilecek masum masallar hakkında oturup çarşaf çarşaf yazılar, yorumlar döktüren, bunun bir de felsefesini yapmaya kalkan saçı sakalı ve de biryerlerinin kılı ağarmış eşşek kadar heriflerin ve kocakarı olmuş entel bozuntularının verecekleri yön."

  ince tahliller burada bitmemiş, enginara devam...

  "bundan on iki yıl önce, o zamanlar çalıştığım gazetedeki köşemde, o sıralar ufak ufak, yeni yeni uç vermekte olan heavy metal abukluğuna ve satanizm tehlikesine dikkat çekmiş, bu işin sonunun kötü olacağına, hayıra çıkmayacağına değinmiş, hatta hatırlayan hatırlayacaktır, 'islamcılar kemalistlere bulaşacaklarına asıl bu yanlış yola giren çocukları irşad etsinler' demiştim. yanlış anlaşıldım, yemediğim küfür kalmadı.
  insanoğlu haklı çıkınca sevinir. her genç ölümünden sonra, haklı çıktığımı üzülerek, çok üzülerek görüyorum. "
 • ferhan şensoy'un kalemimin sapını gülle donattım adlı kitabında diğer sınıf arkadaşlarından adı ile bahsetmesine rağmen, sürekli "hayvan engin" diye bahsettiği yazar.

  engin ardic daha sonra ferhan sensoy'a sinirlendigi bir yazisinda bu lafa gonderme yaparak, sirf bu yuzden yillardir ferhan sensoy'a icten ice gicik oldugunu da ortaya koymustur.