şükela:  tümü | bugün
  • filmine öpüşme sahneleri koymaması ile alakalı soruya "40 yaşındaki adam kızla öpüşmek için film çekmiş demelerinden korktum" şeklindeki cevabından dolayı açıkçası ben kendisine seri şükelasını verdim.
  • barack obama da gencliginde ot ictigini itiraf etmisti gecenlerde. hatta arkadasinin minibüsünde iciyolarmis ve bi nefes bile ziyan olmasin diye kapi, pencereyi siki siki kapatiyolarmis.

türkiye'de medyanin ve devletin üstün cabalariyla uyusturucu deyince akla "maaal, mal veriiin" diye yerlerde sürünen bagimlilar geliyor. tipki komünistlerin terörist olarak gösterilmesi gibi. ama her kullanan kontrolü kaybetmis bir ke$ degil. devlet baskani ya da sanatci cikabiliyor hatta böyle genclerden. acinacak bi durum yok yani
  • oyunculuk yeteneği kadar meslek ahlakı ve anlayışı da bir o kadar kaliteli olan oyuncu/sanatçı.

geçtiğimiz günlerde sevgili serdar kuzuloğlu bir tweet atmıştı. ''akşamları vaktim oldukça hala burhan altıntop'u izlerim '' diye.

burhan altıntop karakteri gördüğünüz gibi toplumun her türlü kültür seviyesinden insanı yakalayan,alıcısı oldukça yüksek bir profil. şimdi bu kareketerin filminin çekilmiş olduğunu düşünelim. gözü kapalı en az 5-6 milyon gişe yapar ki deli rakam, deli para. recep ivedik serisini gişe olarak tokat manyağı yapar.

peki ne yapıyor engin günaydın ? gidiyor köşesine çekilip vavien diye muhteşem bir film yapıyor. içimdeki ses diye bambaşka bir komedinin peşinden koşuyor. değişik şeyler deniyor. sinemasal arayışlarını sürdürüyor. çünkü meslek ahlakı var, çünkü adam sanatsal anlayışı var. ''burhan altıntop '' karekterini sömürüp para peşinde koşmuyor şahan'ın recep ivedik'i gibi.

engin günaydın çok güzel adam ya. katıldığı programlarda bile güvercin tedirginliğinde takılan, klasik artist mavralarına hiç gir-e-meyen
    ,tiyatro sahlerinin tozunu yutmuş ve o kültürü sonuna kadar almış muazzam bir oyuncu.

saygılar, sevgiler engin günaydın, çok yaşa .

edit: imla.
  • “ilişkide insanlar birbirinin tatili olmalıdır. hayat zaten stresli,insanlar birbirinde dinlenebilmeli ama ülkemizde herkes birbirini daha çok strese sokuyor.”
  • 15 yıldır uyuşturucu kullanıyormuş. bize dert oldu.

kafası iyi halde birini öldürmediği, gelip beni zorla uyuşturucuya alıştırmaya çalışmadığı, birilerine tecavüz etmediği yani kimseye zarar vermediği sürece umrumda değil. kendi bilir.

hala iyi oyuncu mu? evet.
  • verdiği bir röportajda:

"arzu bir kabuk gibi sırtına yapışıyor insanın, gerçekleşmediğinde." sözünü sarf etmiş oyuncu/senarist.

bugüne kadar psikanalizde ve genel olarak psikolojide, hatta sosyolojide arzu ile ilgili çok şey okumuşumdur. ama hiçbiri engin günaydın ifadesi kadar zihnimde kalıcı olmadı. bir kavram, bir konu hikayeleştirerek anlatılınca, o 'şey'e edebi bir anlam katılınca akılda kalıyor. salt bilgiyi aramaktan çok kurguyu seven bir sapiens türüyüz bence.

röportajın tamamını okumak isteyenler için
  • engin günaydın'ın muhteşem bir insan olduğunu düşünüyorum. sakin, ama içinde hayata karşı çok büyük bir kin olan biri gibi. bir röportajında olgun şimşek, binnur kaya ve devin özgür çınar ile ilk gençlik yılardından itibaren yakın arkadaş olduklarını söylemişti. müthiş bir arkadaş grubu olmalı.

yeraltı filmindeki karakteri gibi insanların ikiyüzlülüğü hakkında bu veya bunun gibi düşünen ama söylemenin de hiçbir kıymeti olmadığını bildiğinden dolayı bu konularda ağzını açmayan bir adam sanki. ya da yazgı filmindeki gibi sevgilisini saplantı derecesinde çok seven, ama orospu diyerek kapıdan kovabilecek delirmeler de yaşayan biri.

yıllar önce balçiçek ilter'e konuk olduğu bir programı izlemiştim. lafı kimi zaman kesilse bile, anı anlamında değil de hayata dair anlatacağı çok şeyi olan biri imajı çok net görülebiliyor.

https://www.haberturk.com/…-olarak-goremedim-/79174

"hiçbir zaman zaten ben kendimi bu ülkenin vatandaşı olarak göremedim. böyle dışlanmış birisi gibiyim. hiçbir zaman 'bu ülkeliyim' demek içimden geçmiyor. sanki bir süre sonra kovulacağım, hadi sen ne burada duruyorsun, toparlan git dediklerinde şaşırmayacağım gibi geliyor bana."
  • "bizde ilişkiler çok sorunlu. sanki tek sorun senmişsin gibi oluyo. dış dünya zaten çok sorunlu bir yer, ben ilişki dünyasında çok rahat ve mutlu olmalıyım. fakat tam aksi, nerdeyse dış dünyada daha rahatım, ilişki dünyasında bütün problemler oraya yığılmış gibi. çok problemli. ondan dolayı da kaçıyorum." diyerek son zamanlarda ilişkiler hakkında gördüğüm en mantıklı tespiti yapmış, duygulara tercüman olmuş. saygılar abi.
  • oyunculuguna hayran olduğum kişi ama uykusuz ilk çıktığında hatırlarsınız engin günaydın da yazıyordu. yazılarını okurken acı cekiyordum çünkü hiçbir bok anlamıyor, depresyona giriyordum aptalim diye.

meğer üstad da anlamıyormus ne yazdığını.
  • bu gece sanırım beyaz show'da efsane bir cümle kurmuş:
    "aşk bir tatil ve ben bu tatili hak etmiyorum.."