şükela:  tümü | bugün
 • turk sinemasinin onemli karakter oyuncularindan biridir. ben genelde komiserligini iyi bilirim. bir de zengi aile babasi rollerinde oynardi. kendisi 1942 istanbul dogumlu. istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi fransız edebiyatı ve mukayeseli roman dilleri filolojisi'ni bitirmis. en son kumsaldaki izler adli dizide oynamisti. 1985'de antalya film festivali'nde bir kadin bir hayat adli film ile en iyi yardimci erkek oyuncu odulunu kazanmistir.
 • 20 haziran 2004'de prostat kanseri sebebiyle yaşamını yitirmiştir.
 • 1942 yılında istanbul’da doğan sanatci.
  sinemaya 1965’te, "sevgili öğretmenim" adlı filmle başlayan inal, yasak sokaklar, kuyucaklı yusuf, hayallerim aşkım ve sen ve bir avuç gözyaşı gibi sinema filmleri ile sıcak saatler, cinlerle periler, kumsaldaki izler gibi dizi filmlerinde rol aldı.

  orta öğrenimini galatasaray lisesi, yüksek öğrenimini istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi fransız edebiyatı ve mukayeseli roman dilleri filolojisi’nde tamamladı.

  inal, galatasaray lisesi’nde fransızca öğretmenliği, yabancı diller yüksek okulu’nda öğretim görevlisi, marmara üniversitesi fransız dili ve edebiyatı ana bilim dalı’nda öğretim görevlilisi olarak çalıştı.

  50’ye yakın kitap çevirisi olan inal’ın bir de ansiklopedi çevirisi bulunuyor.

  inal, bir kadın, bir hayat" filmindeki rolüyle 1985'te antalya altın portakal film festivali'nde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü'nü kazandı.

  64 yaşında hayata veda eden inal istanbul'da toprağa verildi.
 • ye$ilcam'ın önemli karakter oyuncularından birisiydi kendisi.
  filmlerinde bir elinde telsiz oradan oraya ko$arken bile babacan bir tavrı vardı, komiser olmadıgı filmlerde genel olarak kızı icin endi$elenen baba rolunu pek güzel sergilerdi.
 • son oynadığı iki film, 2003 yapımı umutların ötesi ve serseri'dir.
 • acayip bir şekilde john noble abiye benzeyen (bkz: walter bishop) türk oyuncu. düşük çözünürlükle bir filmini izlerseniz sanki dr. bishop o filmde varmış gibi hissedebilirsiniz. ben hissettim.
 • 90'lı yıllarda çekilen türk dizilerinin vazgeçilmez karakter oyuncularındadı.

hesabın var mı? giriş yap