şükela:  tümü | bugün
 • yazar, fotoğraf sanatçısı ve eleştirmen. istanbul sultanahmet iktisadi ve ticari ilimler akademisi'nde okudu. fotoğraf üzerine gazete, dergi ve ansiklopedilerde pek çok yazıları yayımlandı, jüri üyelikleri yaptı, dia gösterili konferanslar verdi. 1981 yılında harvard semitic museum'da (boston, abd) osmanlı fotoğrafı üzerine konferans verdi. 1990 yılında fotoğrafa yaptığı hizmetler nedeniyle fédération internationale de l'art photographique (fiap) tarafından excellence fiap (esfiap) unvanı verildi.

  1987 yılında "photography in the ottoman empire 1839-1919" adlı ilk kitabını yayınlayan özendes, bugüne kadar aralarında türkiye'de fotoğraf, osmanlı imparatorluğu'nda fotoğraf, abdullah frères: osmanlı sarayının fotoğrafçıları, sébah & joaillier'den foto sabah'a fotoğrafta oryantalizm'in bulunduğu türkçe, ingilizce ve yunanca kitaplara imza attı.

  1985'ten bu yana 6 kişisel sergi açan özendes, türkiye'de ve yurtdışında pek çok sergi düzenledi. çeşitli kanallarda televizyon programları hazırlayan özendes, dergilerde editör ve danışman olarak görev yaptı.
 • zamanında sunum konusu olarak seçmiş olduğum osmanlı fotoğrafları eleştirmeni. tarihle ve fotoğraf sanatıyla ilgililer için tık tık: http://www.enginozendes.com/
 • osmanlı imparatorluğu’nda fotoğrafçılık isimli fevkalade eserin müellifi, araştırmacı.

  eski osmanlı başkentleri üzerine fotoğraf temalı tarihsel çalışmaları da vardır hanımefendinin.

  büyük bir değerdir, hemşerim olmasından da gurur duyarım.

hesabın var mı? giriş yap