• urla enginar festivali'nde de orijinalliği ile dikkat çeken bir ege lezzeti. daha çok izmir, çeşme, alaçatı, ıldır, germiyan ve karaburun bölgelerinde revaçta bir tatlı çeşidi olup; belki iftar sofranızda denemek isteyebilirsiniz. afiyetle

hazırlanışı 10 dakika sürüyor, 40 dakika pişme süresi.

içindekiler:

2 adet enginar
    2 adet elma
    1 tatlı kaşığı limon suyu
    2 su bardağı su
    4 adet karanfil
    12 çorba kaşığı toz şeker
    1 tatlı kaşığı tarçın
    bir kase iri iri dövülmüş ceviz üzeri için kaymak
    süslemek için taze nane

yapılışı:

önce enginarları tencereye alıp üzerine limon suyu, su ve karanfil ekleyerek pişirin.
    25 dakika pişirdikten sonra suyunu süzüp tekrar tencereye alın.
    bu sefer her bir enginarın ortasına 4'er çorba kaşığı toz şeker ve yine yarısını geçecek kadar sıcak su ekleyin.
    bu şekilde enginarlar tekrar pişerken siz de elmaları rendeleyin ve üzerine 2-3 çorba kaşığı toz şeker ilave ederek biraz pişirin.
    ocaktan aldıktan sonra tarçın ve cevizi ekleyin.
    bunu pişmekte olan enginarların ortasına yerleştirin.
    enginarın pişip pişmediğini kürdan ile kontrol edebilirsiniz,
    enginar pişince tencereden alın soğuduktan sonra üzerine kaymak koyarak servis edebilirsiniz. mis.

kaynak: hülya yorulmaz.
  • urla'da cafe14 metrekare işletmesinde yemeniz gereken lezzet. enginar üzerine dondurma ve en üstte havuç rendesi ya da reçeli ile sunumu yapılıyor. tatlı bağımlısı bir insan olarak ben bayıldım!
  • değişik şeylerin tadını merak ettiğimden ankarada bulursam mutlaka denemek istediğim tatlı. fiyatı orda uygunmuş burda enginarin tanesi 5 lira bize anca 15 liraya satarlar.
  • urla merkezde cafe 14m2'de yedim az önce, güzeldi. sade dondurma ile servis ediliyor. pekmezde bekletilmiş sanmıştım, meğer öyle değilmiş. uzun süre karanfille falan pişiriliyormuş.
hesabın var mı? giriş yap