şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kot giymekten nefret eden bünyeleri bile müptela eden efsanevi tasarım. ama güzel olan hiçbir şey gökkubbe'de baki kalmadığından, levi's de bu seriyi elinden geldiğince mahvetmiştir.

ilk aldığım engineered malulen emekliye ayrıldığında, gidip aynı modelinden bir tane daha almak istedim. eğer bir ürün yeterince iyiyse, başka modeline bakmaya gerek duymam. ama bir sonraki engineeredlerin tamamı fosforlu pembe iple dikilmişti. şaka gibi, satıcıya böyle bir şey olamayacağını, istediğimin sadece bir çift klasik engineered olduğunu söyledim. başka pantolonun içine girmek istemiyordum. kendimi güvende hissetmek, sadece çelik kapının arkasında değil pantolonun içinde de tezahür ediyor. evim gibi görüyorum her şeyi. yengeç burcunun bir defosu olsa gerek. üzerine düşünmek istemiyorum, elimde olsa koç olurdum. ne istediğimi bilir, takım lideri olurdum.

o sene normal dikişli engineered bulamadım, kunil gibi fosforlu iple de dolaşamazdım. ertesi sene, yeni serinin çıkmasını bekledim. yeni gelen seri, fosforsuzdu ama ölmek üzereydi. her tarafına şarapnel parçası saplanmış gibi duruyordu, paramparçaydı. bunun sağlıklısı var mı diye sorduğumda satıcı oralı bile olmadı.

ilginç taraflarından birisi de, hiçbir annenin bu pantolonu kabullenememesi oldu. dikişi yamuk giden pantolona dünyanın parasını verdiğimi bilmesin diye, outlet mağazasından defolu diye ucuza aldım anne dedim. cevabı kısa ve netti:

"salak oğlum"
  • kotun özelliği üç boyutlu kesimiymiş.
    o yüzden yandan yemiş edasi veriyormuş..
  • levi strauss firmasının meşhur paça dönmesini problemini çözemedikten sonra ürünleri bu şekle uyarlayarak, annelerin (yavrum bu yamuk buna mı bu kadar para vereceksin) tabirini kullandırtan kolleksiyon
  • annenin düşük bel olması sebebiyle kapıya gelen dilenciye allah rızası için verdiği pantolon.
  • ilk çıkan ve şu anda üretimden kaldırılmış modelleri olan 001 ve 003 dünya tarihinin en iyi tasarlanmış kot pantolonlarıdır. zannımca levis dahi, bu tasarımın daha iyisini yapamamaktadır. 001 modelinin kesimi 003 e nazaran daha dar ve toynak kısmı biraz daha küçüktür. ayrıca 001 özel taşlanmış bir kumaşa sahiptir. her ikiside firmanın yenilikçilik anlayışına kurban gitmiş yazık edilmiş modellerdir. halen engineered adı altında tek ortak yanı sarmal çizgilere sahip olan abuk sabuk pantolonlar üretmekte olan firmayı buradan esefle kınıyorum. *
  • pahalı , yamuk ama güzel bir giysi çe$idi...
  • üretimden kalkıp kalkmadığını bilmediğim ama hala outletlerinde bulunabilen kottur. ayrıca amerika'da yoktur. girdiğim bir-iki levi's mağzasında görevliler engineered deyince mal mal bakıyorlardı. en son birinde görevli beni anlamadı mağaza müdürünü çağırdı. o da engineered'ların büyük ihtimalle avrupaya özgü bir model olduğunu ve amerika'da olmadığını söyledi.
    ama belki farklı bir adda satılıyor olabilir.
  • kültür üniversitesi'nin yanındaki airport avm'de bulunan levi's outlet mağazasında bulunan kot modeli. 4-5 tane 33 beden 1-2şer tane de diğer bedenlerden var. hatta bi tane 34 beden dar paçalı vardı. ama benim gibi göbekli birine yakışmadı. fakat bazı modellerinin 34ü bana uyarken bazılarınınki olmuyor. elime alıp ölçtüğümde de arada fark oluyor. belki outlet'e düşmelerinin nedeni yanlış beden basımı falandır.

bir de benim anlayamadığım, bu kadar tutulan bir modelin neden üretimden kalktığıdır. yoksa tutulmuyordu da bize mi öyle geliyordu.
  • ilk çıktığı zaman ki bu 2000 ve dolayları oluyor resmi tiki üniforması idi. tamamlayıcıları harley bot-çizme, yine engineered kot ceket, içe de beyaz bir sweatshirt. çiftlik caddesine çıktığınızda onyüzbinmilyon insan üzerinde bu kombinasyonu görmeniz mümkündü. sonradan aldık giydik eskittik çok rahat iyi güzel ama hala 001 ukdedir içimde. aldıramamıştım o zamanlar bizimkilere.
    ilerleyen zamanlarda bir de lacivert kadife olanları üniforma oldu bunların aynı kombinasyonla.
  • sene 2002 - 2003, yaş 20 - 21, boy 1.90, kilo 75-76 falan, omuzlar geniş, bel ince, giyince yılan gibisin, o zamanlar paranın satın alabileceği en iyi kot pantolon.

kot pantolonların camaro'su, 67 mustang'i, transam'ıdır.

dünya üzerinde, 001 ve 003 modellerinin üzerine kot pantolon tasarlanamamıştır. neden üretimden kaldırıldı bilinmez.

3-4 tane eskisi evladiyelik olarak gardropta hala katlı vaziyette saklanır. aslında makbulü, kedi gibi ensesinden tutularak asılmış vaziyette saklanmasıdır. maksat, kalıbının bozulmamasıdır elbette.