şükela:  tümü | bugün
 • genelde sadece cocker spaniel olarak anılan kuçu türü. diğeri için (bkz: american cocker spaniel)
 • bugün gittiğimiz pet shoptaki arkadaşın "bunların tüyleri tek renktir" diye ayırt edebildiği cins. kökenleri soyu sopu ne olursa olsun bütün cockerlar paha biçilemez güzelliktedir, aileyi ikna etmek yıllar sürse de yeminim var alacağım.
 • aşırı denecek kadar hareketli, depresyona girme ihtimali çok zayıf olan böylelikle sahibini de depresyona girmekten her defasında alıkoyan, koşullar ne olursa olsun neşesini yitirmeyen, bir kapı yüzüne kapandığında hiç bıkmadan ve hiç yorulmadan saatlerce avaz avaz bağırabilen, her daim aç olan ve asla yemek ayırt etmeyen ve dahası yediği şeyin ne olduğunu dahi anlayamayağı bir hızda tüketen, tüy, kulak, pati ve göz bakımı oldukça zor olan, muhteşem bir hırsızlık yeteneğine sahip, aslında her şeyi anlayan fakat sorumluluktan kaçarmışçasına saf taklidi yapan, küçücük bir bakış yakaladığında hemen uykusundan uyanıp en yakınındaki oyuncağı alıp sizi oyunlarına davet eden, atalarından geldiğini düşündürten muazzam bir koku alma kabiliyeti bulunan, çocuklarla, yaşlılarla, diğer hayvanlarla kısacası yeryüzünde herşey ile iyi anlaşan fakat ne hikmet ise kuyruğunu bir türlü kabullenemeyen, öpme ve yalama bağımlılığı bulunan, vücuduna göre oldukça kocaman patilere sahip, upuzun kulakları olan, secere kalitesi gözlerinin koyu renk olmasından anlaşılan, apartman dairelerinde problem çıkartmayacak derecede sessiz (çıkartanlarına da nadiren rastlanır), her daim sevgi dolu ama bir o kadar kavgacı ve isyankar olan köpeğimsi canlıdır.

  güzelliği ile baş döndürdüğü doğrudur. bu köpeğe sahip olunduğunda çevredeki pek çok gözün üzerinizde olacağı da...ama sahip olmayı düşünenlere önerimdir ki; bir coocker'a sahip olmak mümkün değildir. ona ancak ait olabilirsiniz. sizi sever, hem de kimsenin sevemeyeceği kadar. ama ondan itaat beklemeyin. canı ister ise yapar, istemezse asla! ona bir şey öğretme konusunda fazla kararlı ya da fazla otoriter olmayın. istemiyorsa öğrenmeyecektir. üzerinde baskı kurmayı denemeyin. allahını görürsünüz. fazla kırılgan ve fazla narindir. eve geldiğinizde ona uzun uzun gün içinde neler yaptığınızı anlatın. iyi bir dinleyicidir. pek çok film ve reklamda rol alan bu cins, muazzam mimiklerini de kullanarak sizi dinler. ama bir süre sonra konuşmaya da başlar. önceleri hayrete düşer, bir süre sonra "yeter artık, sus be evladım"demeye başlarsınız.

  cocker böyle bir cinstir işte. yemezseniz aklınız kalır. yerseniz mideye oturur, az yense tadına doyulmaz. çok yerseniz hazımsızlık yaratır.
 • eve geldiğimde bana bakmakta olan misket gözlerine denk geldiğim an günün tüm sinir stresini alan, moralim bozukken hatta ağlarken o bakışları yüzünden "ya ben seni çok seviyorum" deyip kulaklarını çeke çeke öptüğüm, onsuz kesinlikle yaşayamayacağımı söylediğim, şirinliği zeki çevik ve ahlaklılığıyla diğerlerine taş çıkartan 6 yaşındaki biricik köpeğimin cinsi. yalnız bunların tersi pis.

  yıllar sonra edit'i: ekim 2014'te tarçor'umun yumurtalığında ve göğsünde kanserli hücreler bulundu, yavrulamadıkları taktirde kısırlaştırmak lazımmış, tüm kanserli hücreleri alındı. ama şu an iyi, kanserden kalan herhangi gözlemleyebildiğimiz bir etki yok. bizimki tüy kesme makinesinin çıkardığı sese sinir olduğundan arada veterinere saldırabiliyordu, o yüzden narkoz veriliyordu arada. anesteziyi kaldıramayacağı için tüylerini kestirirken artık narkoz verilmiyor sadece, kulaklarını sevip bir yandan da sakin tutmaya çalışıyoruz. hâlâ neşeli, hâlâ şımarık, psikolojisinde herhangi bir değişiklik yok negatif anlamda. 10 yaşını 3 ay önce doldurdu, daha ne kadar sağlıklı bir şekilde yaşar bilemiyoruz. yaşlandığı için suratındaki tüyler uzamaya başladı, çenesinde ve burnunun üstünde et benleri çıktı... veteriner hanım en az 2 yıl daha yaşar tahminen dedi, e hadi hep iyi şeyler umalım o zaman, ben evlenip de kızım kulaklarını çekmeden öyle hemen ölmek yok tarçor hanım (:
 • koca kulaklarıyla seke seke koşarken kulaklarını kanat yapıp uçacakmış hissine kapılıyorum bazen. hiperaktif, her daim neşeli. uyurken homurdanan, sabırsızlığından dolayı bir şey beklerken söylenen, çorap hırsızı, oburların oburu bir tane de bizim evde var. iyi ki de var. tüm sorunları unutturan, sevildiğinde kırıta kırıta yanımıza gelen ve gördüğüm diğer köpeklerden kat kat daha fazla kuyruk sallama hızına sahip bir sevimlilik abidesi.
 • kopegimizin, disi ingiliz cocker, omurgasinda kireclenme var ve sinir uclari zedeleniyormus. veteriner kortizon tedavisine basladi. ıyilesmezse felc tehlikesi var ve en kotu ihtimal hareket edemeyecek hale gelebilir. lutfen benzer bir durum yasamis kopegi iyilesmis veya iyi bir veteriner tanidigi olan yesillendirebilir mi? daha uc yasinda, barinaktan aldik bir bucuk yil once. daha cok kucuk...