şükela:  tümü | bugün
  • gergedan burcu yazar.
  • "ece ayhan, “kuşlar çarpışmazlar” derdi, insanların çarptıklarını, çarpıştıklarını biliyoruz. göç mevsimi geldiğinde, isimsiz bir koreografın kurduğu hareket ve hız düzenine binlercesi katılır, gökyüzünde valslerin en görkemlisini yaratırlar; musikileri kendiliğindendir, duymak için sokulmak gerekir.
    göç mevsiminde, geride, bir tek yaralı kuş kalır. yüksek yaşam ağrısı kanatlarını kırmıştır. başkalarını yaralamış olabilir, belki yükünü hafifletememesinin nedenlerindendir. gene de, topluluğa uyum sağlayamamış olmasının kökünde, büyük ve sessiz başka sancılar birikmiştir.
    metin kaçan, uçmadan yapamayacaktı. sonucu bile göre, ikaros olmayı seçti. aman yargılarımızı kendimize saklayalım. bir, o son uçuş kalkışımını, esaretten kurtuluşun simgesi hamlesinin gerektirdiği kararlılığı tartabiliyorsak tartalım; bir de, eşi benzeri olmayan bir yazı bıraktı arkasında, yeniden kelimelerinin arasına dönelim.
    çok uzaktan ailesine sabır, ruhuna sonsuz yağmurlar dilerim."
    http://www.radikal.com.tr/…id=1117562&categoryid=41

kaçan'ın yapıtının değeri ortada. ancak, kaçan'ı bir ikaros ilan etmek de biraz "aşırı" görünüyor.
  • kitaplarının alt metninde hatta üst metninde bir dolu yeni kitap konusu hakkında fikir veren , nerdeyse açık açık 'siz yazında bende okuyayım yoksa hepsini yazmaya ömrüm yetmeyecek' mottosuyla okuruna yaklaşan, ezberlerden sıyrılmış ender değerli yazarlarımızdan!
  • "iç bükey sancısı

yüzüm aslında hangisidir? daha çok hangi çehreme, çehremde oturmalıyım? öte yandan, herkes başka bir yüz arayabilir yüzümde, aramıştır, arayacaktır.
    kaybolurken bulunuyordur asıl yüz.
    böbürlen, ufalan, diz çök, hiç oturma, farketmez. sen kendi dağınık hikayensin.
    bütün harflerimin ortasında böyle dolanıyorum. bir, yüksekte, ipin üzerindeyim, sanıyorum. bir, yerde, sürünüyorum. iki doğrunun arasında paramparça, ama sürekli, yol uzuyor.'
    içbükey bir dökümün 'içten' dolambacında ve sözün bütün uçlarında dolaşmak isteyenler için reddedilmesi güç bir davet."
  • "sistem, seçmeyi değil sürüklenmeyi öğretiyor. bulmayı değil kaybolmayı. bulaşıcı olan akıl mı, hayır, alıklık: paydayı o kuruyor." enis batur
  • çok çalışkan.saygıyla selamlanası, elinden öpülesi deha.
  • xoxo dergisinin şubat sayısında kısa ve güzel bir röportajı vardı. ''türkiye'deki siyasi hayatı nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna ''(...)dört-beş öndere kilitlenmiş bir düzenden siyasi hayat diye söz edemeyiz.'' gibi bir cevap vermiş. çok da güzel söylemiş.
  • altı çizili satırlarla dolu, aklımda uçuşan şairane cümlelerin bulunduğu (bkz: iki deniz arası siyah topraklar)'ın yazarı

-gidebilenler olmuştur, ben yüreksizdim: kaldım.

-insan alışkanlıklarından ara ara kurtulabilmeli, ki onlara yıkanmış dönebilsin.

-kendime firari çizgide yol alma izni vermiştim, daha da veriyorum.

-kaçmak, gitmek isteği bunca kabarmışsa bir kere haklıyızdır.

-beklemediğiniz çarpışmanın ayrı bir tadı vardır, ona hak tanımak iyidir.
  • önemli bir kültür adamıdır, ama bir roland barthes değildir.
  • patatesi sevdiren kişi.

(bkz: #29680032)