• enjeksiyon öncesinde siringadan havanın tamamen bosaltılmasi gerekir. damara giren hava kalse kadar gidip kalp damadlarından birini kapayarak ölume neden olur
  • zerketmek..
  • kedi gibi ufak hayvanlara enjeksiyon yapacaksanız daha kısa uçlu iğneler var, diğer türlü hayvanın bir tarafından çıkartabilirsiniz.
  • halk dilinde iğne olmak.
  • bu işlem intramüsküler(im, kas içi), intravenöz(iv, damar içi) ya da subkutan(sc, deri altı) olarak gerçekleştirilebilir. intramüsküler olarak birçok kasa uygulanabilir ancak en yaygın kalçanın dışa dönük üst kısmına yapılır. sebebi ise burada damarlar azdır, yanlışlıkla damar içine zerk etmenin önüne geçilmiş olur. yine de siyatik sinir bu bölgeye yakın geçtiği için dikkatli olmakta fayda vardır.

not: kısa bir google şov.
  • vücuda yaparken dikkat edilecek 3 husus; iğneyi hızlıca batırmak, ilacı yavaş vermek, iğneyi batırdığımız açıyla hızlıca çekmektir.
  • bu işlem neden popoya yapılıyor? en az riskli bölge popo olduğundan mütevellit popodaki kaslara yapıldığını tahmin ediyorum. kaynak popom
  • eczanede yaptırdığım zatürre iğne sonrası aşırı ağrı kırmızılık ve morluk var. kolumu kaldıramıyorum. ne yapsam bilmiyorum, resmimi atıp göstermek isterdim. hemşire olan biri lütfen yazsın. yeri çok acıyor. normal mi bu?
  • sağlık bakanlığı hukuk hizmetleri genel müdürlüğü, istanbul ilçe sağlık müdürlüklerine gönderdiği enjeksiyon uygulamaları hakkında resmi yazıda, enjeksiyon uygulamaları sonrasında sunulan hizmetin kusurlu olduğu iddiası ile sağlık bakanlığına açılan davaların hukuksal değerlendirmelerine yer verdi.

bu davalarda, enjeksiyon yapılmadan önce bilgilendirilmiş onamın alınmamış olması nedeniyle sağlık bakanlığı aleyhine tazminat ödenmesine hükmedilmeye başlanılmış olduğu ifade edildi. yazıda, enjeksiyondan önce ilgililerin aydınlatılmış onamları alınması konusunda bilgilendirmenin sağlık bakanlığının sorumluluğunda olduğu belirtilerek, uygulamadan önce aydınlatılmış onam alınmaması nedeniyle açılan hizmet kusuru davalarında sağlık bakanlığı aleyhinde karar verildiği ve davacı kişilere bakanlık tarafından tazminat ödendiği de belirtildi.

hukuk hizmetleri genel müdürlüğü, ileride herhangi bir dava durumu oluşmaması adına, enjeksiyon uygulaması öncesinde ilgililerden aydınlatılmış onam alınarak bu belgelerin sağlık kuruluşunda saklanması konusunda personelin bilgilendirilmesini talep etti.

https://www.medimagazin.com.tr/…n-11-681-99389.html
  • yer yer erken boşalma için kullanılıyor olsa da aslında quickie nin türkçe karşılığı olarak kullanılmasının yerinde olacağını düşündüğüm kelime.
hesabın var mı? giriş yap