şükela:  tümü | bugün
  • birgün'ün haberine göre çevre ve şehircilik bakanlığı'nın elazığ ve malatya'daki depremin ardından enkaz kaldırma çalışmalarının fotoğraflanması için 60 günlük hizmet karşılığı 415 bin lira ödemesi durumu. iki şirketin davet edildiği ihalede teklifi geçerli olan tek şirketin akp ankara il başkan yardımcısının şirketi olması ise gerçekten büyük bir sürpriz.

https://twitter.com/…tatus/1266217702823063554?s=19

her şeyi rant olarak görebileceklerini biliyorduk da bu nedir artık arkadaş. bir kişi gelsin şunu savunsun, çevre bakanlığında fotoğraf makinesi ve fotoğraf çekebilecek memur mu yok? yazık günah ya.
  • adamlar her olaydan rant çıkartmanın yolunu buluyor vallahi helal olsun. böyle halka böyle yönetim.
  • yenidoğan fotoğrafçılığına daha ülkece alışamamışken, yeniyıkılmış fotoğrafçılığı türedi şimdi de...

(bkz: haram & zıkkım co.ltd)
  • teknik şartnameye bakmak lazım. günlük 7 bin türk lirasına denk gelen ödeme. çekimler iki ayrı şehirde gerçekleşmiş. fotoğraf ve video çekimlerini içeren bahsi geçen çekimler için çalışan kişi sayısı ve kullanılması gereken ekipmanlar konusunda bir fikrimiz yok. o açıdan şartnameye bakmak lazım gelse de, ilk bakışta ihale bedelinin tepki gösterilecek büyüklükte olmadığını söyleyebiliriz. bu tür hizmetlerin dışarıdan alınması başka bir tartışma konusu.

edit: çok ilginç mesajlar alıyorum. buradan bir kaç şey söyleyeyim, insanlar yorulmasın. organizasyon ve prodüksiyon sektöründe iki ayrı firması olan bir vatandaş olarak hayatımda devlet ile iş yapmadım. devletin bu işleri kendi imkanlarıyla çözmesinin en doğrusu olduğunu düşünenlerdenim. ancak 20 yıldır her iş gibi, bu tür işler de özel sektöre ihale ediliyor. bunun bir çok nedeni olabilir. kurum ve ihtiyaçlarına göre hesabı kitabı yapılıp hangi yöntemin uygun olduğu kararı verilebilir.

bahsi geçen ihalenin şartnamesini görmeden burada yaptığınız her çıkarım üfürme olur. "memurun eline kamerayı ver çeksin" mantığındaki insanlara zaten söylenecek pek fazla bir şey yok. onlar her zamanki gibi her şeyin en iyisini bilen ve problemleri "tık" diye çözebilen üstün insanlar. konuya ben ve benim gibi yaklaşan "düşük seviyeli" insanlar şu soruların cevapları olmadan yorum yapılamayacağını bilirler:

1- kaç farklı noktada eş zamanlı çalışılacak
    2- iki farklı şehirde kaç kişi çalışacak
    3- günde kaç saat çalışılacak
    4- kullanılacak ekipmanlar neler? hangi teknik özelliklere sahip olmak zorundalar?
    5- teslimat şekli nasıl olacak? kurgu, montaj vb ek işler talep ediliyor mu?

bunların cevabı elinizde var ise, lütfen paylaşın ki, sektörde bir şekilde yer alan insanlar da değerlendirip görüş bildirsinler.
  • size kalsa dış çekim fotoğrafçılığı kazandırmaz dersiniz değil mi?
  • haram ile çakallık ile.

nereden yolsuzluk yapacağını şaşırmışlar dedirtti.
    arkadaş bu kadar mı göstere göstere yapılır enkaz fotoğrafı çektirme bedeli nedir yahu.
  • ne güzel ülke be.

deprem olunca acun'a program yaptır. kızılay'ı dilendir. vatandaştan para iste.
    sonra git, sırf siyasi propaganda yapmak için kullanacağın deprem enkazı fotoğraf çekimlerine 400 bin lira öde.
    üstüne bunu bir de vatandaşa ödet.
    orada insanlar canıyla boğuşurken, fotoğrafçı ayarlayalım diyebilecek mide ve merhamete sahip kanı bozuk kim; cidden merak ediyorum.

öyle ahlaksızların dönemine denk geldik ki bunların kullanamayacağı hiçbir şey yok.
  • valla saçma salak kişiler instagramdan bulunup düğün fotoğrafı diye 3-4 bin tl ödeniyor. işin detayına göre bana normal gelendir. he varsa şerefsizlik yolsuzluk bilemem haram zıkkım olsun.