şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 4 yaş üstü çocuklarda istemli veya istemsiz gaita kaçırmaya verilen ad. erkeklerde 3-6 kat fazla görülür. genellikle tuvalet eğitimi tamamlandıktan sonra oluşur. konstipasyon, ilaçlar, dehidratasyon, kas hastalıkları, anal bölgenin anatomik bozuklukları, abse , fissur , hipotiroidizm, zeka geriliği gibi organik nedenlerle olabildiği gibi psikolojik kökenli de olabilir. çocuk psikiyatristleri psikolojik kökenlilerin bir öfke ifade biçimi olduğunu söylerler. fiili livata ihtimali de gözden kaçırılmamalıdır. tedavisi uzun sürer ve sabır gerektiren bir süreçtir.
 • dışa atım bozukluklarındandır. çocuk psikiyatrisi konusu. bu öteki kardeşine göre daha zorludur, incelik, sabır ve emek ister. öteki kardeş enurezis nokturna daha rahat, en başarılı/kolay çocuk psikiyatrisi alanı. gene de her olgu kendi içinde eğitici, hikmetli.

  sıçım-işeyim bozuklukları..
  ne öyle dışa atım bozuklukları?

  (bkz: osururken sıçmak)
 • fonksiyonel kabızlığı hirschsprung hastalığı'ndan ayıran bir klinik özellik, gayta kaçırma.
 • başlıca özelliği, çoğunlukla istemsiz, bazen de kasıtlı olarak yineleyen bir biçimde dışkının uygunsuz yerlere yapılmasıdır.

  en az üç ay süreyle ayda en az bir kere olması gerekir. çocuğun takvim yaşının en az 4 olması gerekir.

  dışkının yapılması istemliden çok istemsiz ise bu durum genelde konstipasyona, dışkı taşına ve biriktirmeye bağlıdır. konstipasyon psikolojik nedenlerle gelişebilir.

  5 yaşındaki çocuklarda yaklaşık %1 oranında görülür. erkek çocuklarda kızlara oranla daha yaygındır.
 • (bkz: enürezis)
 • dört yaşına kadar çocukların dışkı kontrolünün tamamlanmış olması beklenir. dört yaş sonrasında tekrarlayan dışkı kaçırmaya ise enkoprezis denir. enkoprezis iki türlü ortaya çıkar.

  birinci grupta kronik kabızlığı olan ve barsak işlevlerinin bozulması sonucu istemsiz olarak taşma şeklinde dışkı kaçırma şeklidir. bu çocuklar genellikle kaygılı, titiz, hatta takıntılı çocuklardır. dışkıdan, dışkının bulaşmasından, yabancı tuvaletlerden aşırı derece iğrenirler.

  ikinci grup dışkı kaçırma ise dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi tablolara eşlik eden dışkı kaçırmadır. dışkı kaçırma öfke ve saldırganlığın ifadesi olabilir ya da çocuk bu durumu umursamayabilir. istemsiz olarak, oyuna daldığı durumlarda ortaya çıkabilir ya da istemli olarak belli yerlerde yapabilir. bu grup çocuklarda aile içi ilişkiler ileri derecede bozuktur. genellikle ev ortamında ihmal ya da şiddete yönelik davranışlar vardır. bu durumda çocuk tepkisini bu davranışıyla ortaya koyar.

  prof. dr. emine zinnur kılıç - çocuk ve ergenlerde ruhsal sorunlar