şükela:  tümü | bugün
  • bir tür kişilik testi. sonuç olarak dokuz kategoriden birine giriyorsunuz:

reformcu (reformer),
    yardımcı (helper),
    başaran (achiever),
    bireyci (individualist),
    inceleyici (investigator),
    sadık (loyalist),
    ilgili (enthusiast),
    zorlayıcı (challenger),
    barışçı (peacemaker).

(bkz: google olmasa halimiz duman)
  • az önce beleş versiyonunu denediğim ve içimdeki "enthusiast"(!) ruhu yeniden keşfetmemi sağlayan test.
  • insan dogasina ait cok kritik bilgileri dinamik bir sistem icinde aciklayan bir ego analiz modeli
  • http://www.enneagraminstitute.com/…_36.asp?discover adresinden ingilizcesi bulunabilir.
  • basit bir kisilik testi degildir. testi yapip sonucunu okuyunca "vay amıssınakkoim, bütün ömrümü truman show'daki gibi kameraya mı aldılar lan" diyeceksiniz.
    insanların doğuştan gelen özelliklerinin belirlediği 9 tip insan vardir bu teoriye göre. bir kısmı http://www.enneagramtr.com/ adresinden alıntılanmış bilgilerle bu tipler şunlardır:

1. reformist/#13453855
    2. yardımcı/#13453905
    3. şampiyon/#13453918
    4. ferdi/#13453929
    5. araştırmacı/#13453937
    6. sadık/#13453942
    7. ehl-i keyf/#13453955
    8. lider/#13453958
    9. arabulucu/#13453963
  • kişilik tiplerini dokuz başlıkta inceleyen bir yöntemdir. her bir kişilik tipini; sağlıklı, ortalama ve sağlıksız olmak üzere üç hatta inceler, böylece o başlıkta yazan her tanımı sahiplenmek zorunda hissetmezsiniz. bu dokuz tipin kaçınma ve motivasyonlarını vurgular. fakat, ne yaptığınız sizin seçimlerinizdir.
    (örn: içe kapanık bir adamsınızdır, eee?? bu açıklayıcı bir bilgi midir hakkınızda, hayır efendim, değildir. içe kapanık, hassas bir insan olmak kabahat değil, hata değil, eksiklik değildir. çok yakın bir iki arkadaş yapar, ortamların aranan adamı olmasanız da sindire sindire yaşar gidersiniz. veyaaaa bu kişisel özelliğinizle, insanlardan kendinizi koparır ve içe kapanmak ne kelime gömülürsünüz, o zaman çok da iyi bir yolda gitmiyorsunuzdur arkadaşım. vs.) enneagram la ilgili bir kaç kitapta "para verdim üstüne bi de dayak yedim," dediğim için dikkatli seçim yapmanızı tavsiye ederim. don richard riso ' nun bu konudaki kitabı diğerlerine göre daha insancıl gelmiştir. (ciddiyim, bir başka kitapta, elinde kızılcık sopası bi abiyi de kitaba sarıp eşantiyon vermedikleri için şükretmiştim..) böyle işte, daha daha nasılız (bi enrty nin final cümlesini bulamamak, böyle bi şey olmak)
  • belirli kriterler çerçevesinde, insan karakterlerini kategorize eden bir sistemdir. 9 ana karakter tipinden oluşmasının yanı sıra alt karakter tiplerini de barındır. bu sistemde buna wing (kanat) denir. her karakter komşusu olduğu karakter tiplerinin özelliklerini de kısmen yansıtır. bu da kanatları oluşturur. örneğin 4 karakterini ele alalım. temelde benzer özellikler gösterseler de, 3 kanatlı bir 4 başarıya daha odaklı ve dışa daha dönükken, 5 kanatlı bir 4 daha içe kapanık ve melankoliye yatkındır.

bu özel sınıflandırma yanında daha genel bir kategorizasyon da mevcuttur. şöyle ki:

2-3-4 grubu duygusal
    5-6-7 grubu zihinsel
    8-9-1 grubu fiziksel gruplardır.

bu 3 genel grup, mensuplarının davranış ve tutumlarının güdümlendiği merkeze göre oluşturulmuştur.

bu sistem yetişme ve çevre faktörleriyle kısmi değişiklikler gösterse de, kişi hakkında oldukça doğru sonuçlar verir. birbirinden farklı olarak gördüğünüz birçok kişinin aslında temelde çok benzer özellikler taşıdığını, benzer olaylarda benzer tepkiler verip, benzer hükümlere veya ön yargılara sahip olduklarını görebilirsiniz.

son olarak da bu sistemin amacına uygun olan bir noktaya değinelim. bu sistem insanın kendisini tanıması ve zaaflarının farkında olabilmesine yardımcı olabilecek başarılı bir sistemdir. her karakter tipinin kendine has zaafları vardır. şöyle ki:

1-öfke
    2-kibir
    3-hile
    4-kıskançlık
    5-hırs (para)
    6-korku
    7-aç gözlülük
    8-şehvet
    9-tembellik

kişi kendine dürüst davranıp hangi karakter tipine mensup olduğunu öğrenirse, kendinin ve zaaflarının daha farkında olacağı ortadadır.
  • başarılı buldugum bir kişilik envanteri testi. buradan

beni "tip 5: araştırmacı" olarak tanımladı. şurada ve şurada bahse konu olan şeyleri kabul ediyorum. bence siz de yapın!
  • bugüne dek yaptığım/yapılan biri hariç (myers-briggs) tüm kişilik testlerine epeyce gülmüş ve hiç ciddiye de almamışımdır. myers-briggs candır, o ayrı.
    itiraf ediyorum bu enneagram da harbi başkadır. biz 8 farklı kişi bu testi yaptık, çok enteresan bir şekilde sonuçlar tam bizi yansıtıyordu. hatta sonuçları gönderdiğimizde tepki hep ahanda tam seni yazmışlar şeklindeydi. çok tuhaf bir şekilde bu teste güvendim, ve hatta neredeyse seviyorum.-